26 Mayıs 2022, Perşembe
17.9 C
İstanbul

Bitcoin İçin “Altın Kesişim” Heyecanı! BTC Fiyatında Nasıl Bir Etki Gösterebilir?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin fiyatında yaşanan “altın kesişim”, analizciler ve yatırımcılar tarafından merakla beklenen bir olay olma özelliği taşıyor. Geleneksel olarak altın kesişimler şimdiye kadar genellikle fiyat tırmanışlarını tetikledi ve piyasayı ayıların pençesinden kurtardı. 23 Haziran’da yaşanan “ölüm kesişiminin” ardından, bu altın kesişime epey önem veriliyor. Ancak bu kez pek çok neden dolayısıyla bu gelişme hayal kırıklığı yaratabilir.

Binance indirim kodu

Sönük Bir Altın Kesişim

Basitçe açıklamak gerekirse, altın kesişim, 50 EMA değerinin 200 EMA değerini aştığı zaman gelişirken ölüm kesişimi ise tam tersi yaşandığında oluşuyor. Altın kesişim genellikle ölüm kesişiminden sonra 300 ila 500 gün içerisinde yaşanıyor. Ancak Bitcoin için mevcut piyasa koşulları dikkate alındığında ve erken yaşanan bir ölüm kesişimiyle birlikte, bir sonraki altın kesişiminin 60 ila 69 gün içerisinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Ve sonunda bu tarih nihayet yaklaştı. Daha önceki analizlerde altın kesişiminin muhtemel tarihleri Temmuz sonu ila Eylül başı olarak verilmişti.

Binance indirim kodu

Tarihsel açıdan baktığımızda Bitcoin için altın kesişimlerin her daim fiyat yükselişlerini beraberinde getirdiğini görüyoruz. Ancak uzmanlara göre bu defa farklı olabilir. Bunun nedenlerinden biri ise Haziran ayında yaşanan ölüm kesişiminin başarısız olmasıydı. Genellikle ölüm kesişimleri büyük düşüşleri de beraberinde getirir. Ancak son seferde BTC’nin düştüğü en dip nokta -%11.5 değeriydi. Bununla birlikte bu ölüm kesişimi tarihin en kısasıydı. Bu yazının yazıldığı anlarda son ölüm kesişiminden yalnızca 46 gün geçti ve Bitcoin için altın kesişimin de haftaya gerçekleşmesi bekleniyor. Yani toplamda yalnızca 53 gün geçti. 2020 yılının Mart ayında yaşanan ölüm kesişimi ise 57 gün sürmüştü. Uzmanlar başarısız bir ölüm kesişiminin, başarısız bir altın kesişim ile sonuçlanabileceğini düşünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank
İlgili Haber:  Bitcoin'de "Ölüm Kesişimi" Sona Erdi, Sırada "Altın Kesişim" Olabilir - Piyasa İçin Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin Verileri Neye İşaret Ediyor?

On-chain verilerine göre, analizci Bitcoin (BTC)’in son rallisinden sonra bir düzeltme döneminin yaşanabileceğini düşünüyor. RSI değeri incelendiğinde, bu değerin aşırı alım bölgesine geçmesiyle beraber fiyatta bir düzeltme görülebilir.

Bununla birlikte şu anda Bitcoin (BTC)’in 30 günlük SMA için NVT oranı da son 10 yılın en yüksek değerinde bulunuyor. Bu kadar yüksek bir seviye en son 2011 yılının Şubat ayında yaşanmıştı. Reserve Risk değeri de son iki ayın zirvesine çıkarak yüksek fiyatlar nedeniyle yatırımcıların güveninin düşük olduğuna işaret etti.

Uzmanlara göre bütün bunlar dikkate alındığında bu altın kesişiminin büyük bir fiyat artışını beraberinde getirmeyebileceği konuşuluyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar