Bitcoin İçin Doğrudan Bir Kripto Balinasından Gelen Bir Boğa Vakası Söz Konusu

Haberin özeti

  • Firmasının 1 milyar dolardan fazla fonunu doğrudan dijital varlığa aktaran bir Bitcoin balinasından kaynaklanan kripto boğa vakası
  • 2020’de iki kattan fazla artan 5 borsa yatırım fonunu yöneten Cathie Wood’un ARK Invest’inden ekonomi, bitcoin ve Tesla değerlendirmesi

Apple, Facebook, Tesla ve Amazon ile birlikte önümüzdeki hafta tüm gözler kurumsal kazançlarda olacak gibi görünüyor. Bu hisse senetlerinin büyük endekslerdeki önemli ağırlığı göz önüne alındığında üç aylık sonuçlarının ve belki daha da önemlisi, ileriye dönük görünümlerinin tüm piyasanın yönünü belirleyeceğini söylemek abartı olmuyor.

Bu teknoloji devleri için de aynı soru soruluyor: Beklenenden daha güçlü kâr büyümesi sağlamaya ve doğru tahminlerde bulunmaya devam edebilecekler mi? Tahminler daha iddialı hale gelse bile bunun yıllardır yapabildikleri bir şey olmadığı biliniyor. Değerlemeleri akla gelebilecek her ölçüye göre tüm zamanların zirvelerinde otururken bu teknoloji devlerinin özellikle herhangi bir hayal kırıklığına karşı savunmasız olduğu görülüyor.

Ancak mega-cap teknolojisine sahip cesur Netflix’in, abone büyümesi tahminlerini kolayca geride bırakan son kazanç raporunun herhangi bir gösterge kabul edilmesi halinde yatırımcıların endişelenecek pek bir şeyi olmadığı düşünülüyor. Bu şirketler tarafından sağlanan ürün ve hizmetlerin hâlâ büyük talep gördüğü salgın sonrası bir dünyada görünüşte sonsuz kâr ve büyüme fırsatı beliriyor.

Ve özellikle durum Tesla ile ilgili olduğu için kısa vadeli satıcı kalabalığına Elon Musk’a karşı bahis oynamanın nasıl bir şey olduğunu sormak gerekiyor. Tesla’nın hissesi %743 artarken bu kısa vadelilerin 2020’de yaklaşık 39 milyar dolar kaybettiği biliniyor. Şirketin kazancının, onlara tekrar kısa devre yapmaya başlamaları için sebep verip vermeyeceği ise merak konusu olarak kalıyor.

Bitcoin’e 1 milyar dolar akıtan bir CEO’dan kripto için boğa vakası

Michael Saylor, 1 milyar dolardan fazla fonunu Bitcoin’e aktaran iş zekası ve yazılım firması MicroStrategy’nin icra kurulu başkanı olarak tanınıyor.

  İlk 100 Bitcoin Adresi Son 30 Günde 11 Milyar Dolarlık Daha Fazla BTC Biriktirdi

SkyBridge’in kurucusu Anthony Scaramucci ile yakın zamanda yaptığı röportajda Saylor, bir Bitcoin şüphecisinden “en önemli Bitcoin destekleyicisi”ne nasıl dönüştüğünü anlatıyor. Ayrıca, Bitcoin hakkındaki inançlarını değiştiren ve dijital varlığın “en yeni kurumsal güvenli liman varlığı” olmak için atlaması gereken engelleri ortaya koyan keşif anını da paylaşıyor.

Cathie Wood’un ARK Invest’i ekonomi, Bitcoin ve Tesla hakkındaki 2021 görünümünü paylaşıyor

Cathie Wood’un ARK Invest’i tarafından yönetilen beş aktif borsa yatırım fonunun tamamının 2020’de %100’den fazla geri döndüğü biliniyor. Morningstar ve Bloomberg verilerine göre bu güçlü performans, firmanın geçen yıl 20 milyar doları aşmasına ve yönetim altındaki toplam varlığını 50 milyar dolara çıkarmasına yardımcı oluyor.

Yakın tarihli bir piyasa güncellemesinde Wood, 2021 görünümünü paylaşarak mevcut boğa piyasasının neden internet şirketi balonundan çok farklı olduğunu açıklıyor. ARK kripto analisti Yassine Elmandjra, Bitcoin’in temellerini değerlendirmek için yeni bir üç katmanlı çerçeveyi detaylandırırken analist Tasha Keeney ise 2021 için Tesla görünümünü paylaşıyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın