Bitcoin İçin Tüm Zamanların En Yüksek Fiyatı Nedir?

Bitcoin yeni bir rekor kırmadan önce, tarihin en yüksek seviyesi için yuvarlak bir sayıda anlaşmamız gerekiyor.

Haberin Özeti

  • CoinMarketCap ve Messari’ye göre Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek (ATH) fiyatı 20.089 Dolar.
  • Bu, Kraken’de 19.660 Dolar ve BitMEX’te 20.093 Dolar arasında değişiyor.
  • Birçok Bitcoin gözlemcisine göre, Doların değeri, varlığa dikkat çekmenin ötesinde önemli değil.

Kripto para birimi savunuculuk organizasyonu Coin Center İletişim Direktörü Neeraj Agrawal, Twitter’da şu soruyu sordu: “Peki, ATH nedir? Ciddiyim, değerini bilmiyorum.”

Agrawal, Bitcoin’in Dolar değerinden bahsediyordu. Bu, her borsada sürekli olarak farklı fiyatlar için işlem yaparken tespit edilmesi oldukça zor olan bir rakam.

Farklı Borsalar Farklı Rakamları Kabul Ediyor

The Block’tan Larry Cermak, Bitcoin fiyat değerlerinin alt sınırı 19.660 Dolar (Kraken) ile üst sınırı 20.093 Dolar (BitMEX) olan borsalarda bir ATH listesi oluşturdu.

Ancak CoinMarketCap’e göre, 17 Aralık 2017’de ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesi 20.089 Dolar. Messari aynı sayıyı 20.089 Dolar olarak belirtiyor ve şu açıklamayı yapıyor: “ATH teklifi mutlak en yüksek tek işlem fiyatı olmayabilir. Analiz ettiğimiz tarihsel verilerin doğası gereği, bir varlıkla ilgili gerçekleşen her ticari işleme bakamayız. Bazı varlıklar için, teklif edilen ATH, Tüm Zamanların En Yüksek günlük ortalamasına atıfta bulunabilir.”

CoinDesk Bitcoin Fiyat Endeksinden alınan 19.783 Dolar rakamı ise Fortune gibi yayınlar tarafından tüm zamanların en yüksek Bitcoin fiyatı olarak sıkça gösteriliyor.

Messari araştırmacısı Ryan Watkins, endeks sayılarındaki farkın “Hangi borsaları kullandıklarına ve her sağlayıcının fiyatları nasıl hesapladığına bağlı” olarak değiştiğini ifade etti.

Peki Biz Hangisini Kabul Edeceğiz?

Agrawal, kendi sorusunu yanıtlaması istendiğinde, Decrypt’e, “Sanırım 20.000 Dolar ana akımın dikkatini daha çok çekiyor.” dedi.

  Bu Hafta Bitcoin’e Dair Takip Edilmesi Gereken 5 Gelişme

Kripto piyasaları platformunun kurucusu Artur Sapek ve Kraken yan kuruluşu Cryptowatch da aynı fikirde olduklarını belirtiyor.

Sapek, Decrypt’e verdiği demeçte, “Şahsen, tüm zamanların en yüksek seviyesini hesaplamak için 20.000 Doların iyi bir kilometre taşı olduğunu düşünüyorum. Çünkü ATH’ler her borsada çok farklıydı ve Dolar 2017’den beri bir miktar değer kaybetti.” dedi.

Sino Global Capital CEO’su Matthew Graham ise “Bu konunun önemli olduğunu sanmıyorum. Hangi değeri kabul ederseniz edin, zaten yakın zamanda yeni bir rekor göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Biz, yine de, yuvarlak bir değer olarak 20.000 Doları kabul edelim.

 

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın