5 Temmuz 2022, Salı
20.7 C
İstanbul

Bitcoin İçin Yasal Düzenleme Çağrısı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, kripto para ve fintech “gölge bankaları” ile ilgili yasal düzenlemelere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • JPMorgan CEO’su Jamie Dimon bugün Bitcoin için bir yasal düzenleme çağrısında bulundu.
  • Dimon, kripto paralar için yasal ve düzenleyici statünün gerekli olduğunu söyledi.
  • Bankacılık patronu, fintech tehdidini de yineledi.

Bitcoin şüphecisi ve JPMorgan patronu Jamie Dimon’a göre, Bitcoin ve diğer kripto paraların yasal ve düzenleyici statüsü mutlaka ele alınması gereken bir öncelik haline geldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Dimon, 2017 Yılında Bitcoin İçin “Dolandırıcılık” Demişti

Bitcoin’i 2017’de “dolandırıcılık” olarak tanımlayan Dimon, bugün hissedarlara gönderdiği bir mektupta daha detaylı yorumlar yaptı.

Dimon, “Ortaya çıkan bazı ciddi sorunlar var: Gölge bankacılığın büyümesi, kripto paraların yasal ve düzenleyici durumu, finansal verilerin uygunsuz kullanımı, siber güvenliğin sistem için yarattığı muazzam risk, yapay zekanın doğru ve etik kullanımı, ödeme sistemlerinin etkili bir şekilde düzenlenmesi.” diye yazdı.

Dünyanın en büyük bankalarından JPMorgan’ın CEO’su Dimon, ABD’deki düzenlemenin şu anda ne kadar karmaşık olduğunu vurgulayarak, “Düzenleyicilerin, sistemin yapısı ile ilgili net kararlar alması gerekiyor.” dedi.

Son aylarda giderek daha fazla geleneksel finansal yatırımcı kriptoya ilgi göstermesine rağmen, bazı büyük bankalar daha net yasal düzenlemeler talep ediyor. Goldman Sachs CEO’su David Solomon dün, dijital para dünyasının regülasyon açısından “büyük bir evrim” yaşamasını beklediğini ve mevcut düzenlemelerin bankanın kripto konusunda prensip olarak hareket etmesini engellediğini söyledi.

Düzenleyiciler Net Kararlar Almalı

Dimon mektupta ayrıca geleneksel bankaların gölge ve fintech bankaları nedeniyle tehdit altında olduğunu ve JPMorgan’ın büyük teknolojinin sunduğu “yeni zorluklara agresif bir şekilde uyum sağladığını” belirtti.

İlgili Haber:  Kripto Piyasasında Sert Düşüş: Bitcoin Fiyatı, 50.000 Doların Altına Geriledi

Banka, bu yılın başlarında yatırımcılar için yayınladığı bir araştırma notunda geleneksel bankalar ve fintech’ler arasındaki “dijital üstünlük” savaşını “COVID-19 sonrası gerçek hikaye” olarak tanımladı. JPMorgan’a göre “Bankalar, hızla genişleyen fintech sektörüyle rekabet etmek istiyorlarsa fikirlerini güçlendirmeli; yoksa tarih olacaklar.” Dimon bugün mektubunda, bankaların bu “muazzam rekabet tehdidi” ile mücadele edebilmesi için “eşit şartlar altında hazırlanan düzenlemelere” ihtiyaç olduğunu ekledi.

Ve bahsettiği “tehdit” gerçek gibi duruyor: JPMorgan, şu anda 1 milyar Doları aşan piyasa değerine sahip 58 fintech şirketi olduğunu tahmin ediyor.

Dimon ünlü bir kripto karşıtı olsa da bankası JPMorgan, geçen yıl, Bitcoin’in alternatif bir varlık olarak altınla sağlam bir şekilde rekabet ettiğini ve “potansiyel uzun vadeli avantajlarının olduğunu” açıkladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar