29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Bitcoin ile ABD Borsa Endeksi S&P 500 Arasındaki Korelasyon Bitiyor mu?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Kripto istatistikçisi Willy Woo’ya göre Bitcoin (BTC), ABD borsa endeksi S&P 500’den ayrılmaya başladı.

Binance indirim kodu

Bu ayrılığı eylül ayı sonlarında tahmin eden Woo, Bitcoin’in yeni kullanıcı akışı nedeniyle geleneksel pazarlarla bağlarını koparacağını iddia etmişti. Bitcoin’in yakında geleneksel piyasalardan ayrılacağı tahminini Twitter üzerinden duyuran istatikçi, bu kripto para biriminin geleneksel yatırımcılar tarafından bir riskten korunma aracı olarak algılanmasındaki değişikliklerden ziyade dahili benimseme eğrisiyle yönlendirildiğine dikkat çekmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin güvenli bir liman

Woo’nun 2017’de tanıttığı bir gösterge olan “ağ değeri işlem oranı”na (NVT) atıfta bulunan analist, S&P’nin son günlerde keskin bir şekilde düşmesine rağmen Bitcoin’in NVT fiyatının net fiyat desteği gösterdiğini söyledi.

Ağ değeri işlem oranı, Bitcoin’in “fiyattan kazanca” oranına benzetilse de Bitcoin’in gerçek anlamda herhangi bir kazancı olmadığı için Woo, fiyattan kazanca değerlerini Bitcoin’in piyasa değeri olan ağ değeriyle ve günlük USD zincir içi işlem hacmiyle değiştirdi.

İki gün önce, Bitcoin’in ağ değeri işlem oranının fiyat desteği 11.000 doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

Woo; göstergelerin, hisse senetlerinin düşmeye devam etmesi durumunda Bitcoin’in “güvenli liman” varlık statüsünü geri kazanmaya başlayabileceğini gösterdiğini ekledi. Hisse senetlerinin çökmesi durumunda ise bu testin gösterdiği şeyin, büyük bir benimseme s-eğrisi ile desteklenen ve giderek daha fazla sermaye yutan Bitcoin’in mükemmel derecede güvenli liman özellikleri sunacağı olduğu belirtildi.

26 Ekim’de Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Anthony Pompliano, Bitcoin’in nihai güvenli liman olduğunu ve piyasanın da bunu kanıtladığını iddia etmiş ve Bitcoin‘in borsa ile “daha fazla ilişkisiz” olamayacağını eklemişti.

Öte yandan herkes, Bitcoin’in herhangi bir ayrılma yaşadığı tespitini de kabul etmeyebiliyor. Örneğin analist Scott Melker, mayıs ayında Bitcoin ile hisse senetlerinin an itibariyle ilişkili olmadığını ve daha önce de bu ikilinin birbirleriyle ilişki içinde bulunmadıklarını belirten bir tweet atmıştı.

İlgili Haber:  ABD’de Enflasyon %4.2 Arttı; Peki, Bu Bitcoin Fiyatına Nasıl Yansıyacak?

Kripto yatırımcısı Chris Dunn ise geçtiğimiz haftanın başlarında hisse senetleri ile BTC arasında negatif bir korelasyonun başladığını öne sürmüş ve Woo’nun geleneksel varlıklara güvenli bir alternatif olarak Bitcoin’i sunmasını hatırlatmıştı.

BTC’nin kısa zaman dilimi ticaretinde ilişkilendirilmeye devam edilmesinin mantıklı olduğunu belirten Dunn, bunun daha uzun zaman dilimlerinde ise mantıklı olmadığını ve BTC’nin güvenli bir sığınak olması inancının, çok yeni olduğu için beraberinde risk taşıdığı gerçeğinin çarpıtılmasına neden olduğunu söyledi.

Bununla birlikte bazı analistler, BTC ile S&P 500 arasındaki korelasyonla aşırı meşgul olmanın tehlikeli olabileceğini öne sürdü. Analist Michaël van de Poppe, bu yıl mart ayında olduğu gibi işler karıştığında “tüm korelasyonların 1’e doğru gitme eğiliminde olduğunu” hatırlattı.

O zamandan beri altın, gümüş ve Bitcoin’in herhangi bir aşağı yönlü hareket için dirençli olduğunu ve hisse senedi piyasalarından ayrı bir güç sergilediğini belirten Poppe, bu korelasyonlara bağlanılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar