Bitcoin ile Altın Arasındaki Fark

Önemli Gelişmeler

blank
Evrim Dönmez
Evrim kripto para dünyasına ilgilidir. Okur, araştırır, öğrenir, paylaşır.

Son güncelleme: 8 ay önce

blank

Birçok piyasa gözlemcisi altın ve bitcoin’i sürekli karşılaştırır. Hem bitcoin hem altın yatırımcılar için yararlı olmuşlardır ve genel olarak bitcoin spekülatif bir yatırım, altın ise güvenli bir liman olarak tanımlanır.

blank

Bazı analistler bu ikisini karşılaştırırken, bitcoin ve altının önemli farklılıklarının altını çizer. Bu farklılıklar, kullanım hakkı kadar basit bir şeyden tutun, bu varlıkların doğasına kadar uzanır. Örneğin altın elle tutulur fiziksel bir emtia iken, bitcoin dijital bir varlıktır.

Bunlardan herhangi birinin ticaretini yapmayı düşünen yatırımcılar, ikisini karşılaştırmaktan önemli ölçüde yararlanabilir.

Altın hakkında bazı temel bilgiler

Altın, 2000 yıldan uzun süredir bir para birimi olarak kullanılmaktadır. Madenciler topraktan ne kadar çok altın çıkarırlarsa altının arzı o kadar artar.

Altın çıkarılıp işlendikten sonra, takı olarak kullanılabilir. Ayrıca yatırımcılar bu değerli metali birçok şekilde satın alabilirler. Külçe satın alabilirler veya borsa yatırım fonları ve altın vadeli işlemleri gibi çok çeşitli finansal araçlar aracılığıyla fiyat hareketlerinden kazanç elde edebilirler.

Halk arasında altın güvenli liman olarak görülür. Bu değerli madenin onsu 2020 Temmuz ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1900$’a kadar yükseldi.

Bitcoin hakkında bazı temel bilgiler

Bitcoin dijital bir para birimidir. Altın gibi, madencilik ile üretilir, ancak süreç tamamen elektroniktir. Temel olarak, bitcoin madencileri işlemleri doğrular ve bu işlemleri bloklar halinde birleştirir, bu da bitcoin blok zincirini oluşturur.

Madenciler bir bloğu tamamlamayı her başardıklarında, yeni bitcoinler üretilir. Bitcoin protokolü altında, bu yeni bitcoinler yaklaşık olarak her 10 dakikada bir oluşturulur. İnsanlar işlem veya yatırım yapmak için bu bitcoinleri kullanabilir.

Bitcoin ile altın arasındaki fark

Altın ve bitcoin arasındaki en çarpıcı farklardan biri, altın fiziksel bir nesneyi temsil ederken, bitcoinin tamamen dijital olmasıdır.

Bunun ötesinde, bitcoinin hem mevcut hem de maksimum arzı bilinmektedir. Daha spesifik olarak, bitcoin protokolü, bitcoinin toplam sayısını 21 milyonla sınırlar ve isteyen herkes şu an dolaşımda kaç adet bitcoin olduğunu görebilir.

Eylül 2020 itibariyle 18.4 milyondan fazla bitcoin çıkarılmış durumda. 21 milyon bitcoinin çıkarılmasının 2140’ı bulacağı tahmin ediliyor.

Altın söz konusu olduğunda, kimse gezegende daha ne kadar çıkarılacak altın kaldığını bilmiyor. Aynı şekilde şu an dolaşımda olan altın miktarı da bilinmiyor.

Altının, 2.000 yıldan daha uzun bir süredir kullanıldığı için bitcoin’den çok daha fazla kullanım süresi vardır. Öte yandan Bitcoin, ilk bloğun Ocak 2009’da çıkarılmasından bu yana varlığını sürdürüyor.

İkisi arasındaki bir diğer önemli fark, altın bir emtia iken, bitcoini sınıflandırmak biraz daha zordur.

Bitcoin ile altın arasındaki benzerlikler

Altın, başından beri hep güvenli liman olarak tanımlanır. Bitcoin ise ilk çıktığı dönemler ve sonrasında çok ciddi fiyat dalgalanmaları yaşamış olsa da, son zamanlarda altın gibi güvenilir bir liman olma yolunda ilerlemektedir.

Hem bitcoin hem de altın spekülatif yatırımlardır. Hisse senetleri ve tahvillerin aksine, kazanç ve faiz ödemeleri gibi faktörlere dayanmazlar. Fiyat hareketlerini neyin yönlendirdiğine gelince, cevap karmaşıktır ve genelde herkes aynı fikirde değildir. Örneğin, altın birçok durumda güvenli liman olarak hareket ederken, bazı zamanlar çok riskli bir yatırım haline gelebilmektedir.

2013’te Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke Kongre’ye yaptığı konuşmada, altının fiyatını gerçekte neyin belirlediğinden emin olmadığını söyledi.

Bitcoin’e gelince, kullanıcılarının sayısı arttıkça dijital para biriminin değerinin hızla artacağı düşünülüyor.

Öte yandan bazı analistler, işlem hacminin bitcoin’in değerini artırdığını iddia ediyor.

Özet

Altın ve bitcoin, güvenli liman varlıkları olarak dikkat çeken yatırımlardır. Altının fiziksel bir meta olması ve bitcoin’in tamamen elektronik olması gibi bazı önemli farklılıkları vardır.

Bununla birlikte, ikisinin de benzerlikleri bulunuyor. Her ikisi de spekülatif yatırımlardır, çünkü fiyatları gelir, kazanç veya faiz ödemeleri gibi daha temel temellere dayanmaz.

Altın veya bitcoin satın almadan veya üzerinde spekülasyon yapmadan önce, yatırımcılar kapsamlı durum tespiti yapmalıdır. Ayrıca, riskin yatırımın doğasında olduğunu akılda tutmalılar, bu yüzden kaybetmeyi göze alamayacakları paraya yatırım yapmamalıdırlar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin ve Elon Musk ile İlgili Bahisler Açıldı

Kendini “Dogefather” olarak tanımlayan Tesla CEO'su Elon Musk, bugün Saturday Night Live'a (SNL) katılacak. Musk’ın Dogecoin ile ilgili açıklama...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend