28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Bitcoin İle Birlikte Kripto Para Piyasasında Sert Düşüş Yaşanıyor: İşte Nedeni!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Kripto para piyasası, hisse senetlerindeki düşüşün ve Çinli emlak devi Evergrande ile ilgili endişelerin ortasında değer kaybediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kripto para piyasasının genelinde bugün çift haneli oranlarda düşüş yaşanıyor.
  • Lider kripto para Bitcoin de son 24 saatte %6.9 oranında değer kaybederek 45.000 Dolar fiyatına geriledi.
  • Peki düşüşün sebebi ne?

Kripto para piyasasının genelinde bugün çift haneli oranlarda düşüş yaşanıyor. Peki düşüşün sebebi ne?

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin Son 24 Saatte %6.9 Değer Kaybetti

Amiral gemisi kripto para Bitcoin, geçen hafta boyunca da büyük ölçüde düşüş yaşamış olmasına rağmen son 7 günde sadece %2.6 değer kaybetmişti.

Ancak Bitcoin, son 24 saatte ise %6.9 oranında değer kaybederek 45.000 Dolar fiyatına geriledi. Bu arada El Salvador Başkanı Nayib Bukele ise Bitcoin’in fiyatı düşmeye devam ederken “dipten BTC satın aldıklarını” açıkladı. Öte yandan El Salvador, 7 Eylül 2021’de Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul ettiğinden beri önde gelen kripto paranın fiyatı neredeyse %14 seviyesinde geriledi.

Kripto Para Piyasası Genelinde Düşüş Yaşanıyor

Diğer kripto paralar ise Bitcoin’e göre çok daha ciddi kayıplar yaşıyor.

Bu anlamda; geçen hafta %19.6 ve son 24 saatte de %13.5 değer kaybeden Solana en çok yara alan kripto paraların başında geliyor.

Ethereum da ciddi düşüş yaşıyor. ETH, geçen hafta boyunca %8.3, son 24 saatte ise %9’un üzerinde değer kaybetti. Bununla birlikte, Ethereum’un ana rakiplerinden biri olarak görülen Avalanche, Ağustos ayının başından bu yana %400 değer kazandı ve geçtiğimiz günlerde 65 Dolar fiyatına ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti.

Diğer büyük düşüş yaşayan kripto paralar arasında ise; geçtiğimiz hafta sırasıyla %18 ve %12.8 değer kaybeden Cardano ve Dogecoin yer alıyor.

İlgili Haber:  İşte Çin'in Kripto Para Hamlesini Doğru Bir Şekilde Öngören 4Chan Kullanıcısına Göre Bundan Sonra Yaşanabilecekler

Ancak kripto para piyasası, bugün sıkıntı yaşayan tek finans alanı değil. Hisse senetlerinde de ciddi bir düşüş yaşanıyor.

Küresel Piyasalar da Sıkıntılı Bir Süreçten Geçiyor

S&P 500 geçen Cuma günü yaklaşık %1 oranında düştü ve listelenen hisselerin %75’inden azı 200 günlük hareketli ortalamalarının üzerinde kapandı. Yahoo Finance’e göre, bu, 1928’den bu yana kaydedilen dördüncü en uzun pozitif çizgiyi sona erdiren hafta kapanışı oldu.

Michigan Üniversitesi tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor ise tüketici duyarlılığının düşüşte olduğunu ortaya koydu; bu eğilim, teorik olarak, kripto para piyasasını iyi yönde etkileyebilir.

Evergrande ile İlgili Endişeler

Küresel piyasalardaki gerileme, Çin’in büyüme beklentilerini baltalayabilecek bir borç krizine girmiş olan emlak devi Evergrande ile ilgili korkulardan da etkilenmiş görünüyor.

Evergrande, özellikle geçtiğimiz sene mülk satışlarında “prim indirimleri” sunmaya başladı; ancak şimdilerde firma, ödenmemiş borçların faiz ödemeleri altında eziliyor.

Eğer Evergrande bu borç krizinden başarılı bir şekilde çıkamazsa, bunun Çin için ekonomik sonuçları inanılmaz derecede ciddi olabilir. Emlak devi Evergrande’nin 171 yerel bankaya ve 121 diğer finans firmasına borcu olduğu biliniyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar