5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Bitcoin ile Bitcoin Cash Arasındaki Fark

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bazıları Bitcoin’in geleceğin parası olduğunu söylerken bazıları da önemini inkar eder. Bir gerçeği belirtmek gerek; Bitcoin gerçek paradır ve gördüğünüz veya duyduğunuz herhangi bir şeyden farklıdır. Bitcoin ile birlikte bir de Bitcoin Cash vardır. Bitcoin ile Bitcoin Cash arasındaki fark nedir, ne değildir detaylarına girmeden önce, Bitcoin ve Bitcoin Cash’in tarihine ve ortaya çıkışına bir göz atalım.

Binance indirim kodu

Bitcoin ve Bitcoin Cash

2009’un başında, Satoshi Nakamoto adını kullanan bilinmeyen bir kişi ya da bir grup, hiçbir banka ya da merkezi otorite aracılığına ihtiyaç duymadan işlem yapmanıza olanak tanıyan gizemli bir dijital ödeme sistemi olan Bitcoin’i geliştirdi. Dünyanın merkezi olmayan ilk dijital para birimi ve neredeyse her şeyi anonim olarak satın almak için kullanabileceğiniz ilk kripto para birimiydi. Sonuç olarak, bitcoin herhangi bir ülkeye bağlı veya düzenlemeye tabi olmadığı için uluslararası ödemeler çok daha ucuza gelmeye başladı. Kısa zaman içinde, bitcoin, paranın icadından sonra küresel piyasaları vuran en büyük ikinci ürün oldu. Bitcoin 2009 yılında kuruluşundan bu yana uzun bir yol kat etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

2013 yılına gelindiğinde, bitcoin pazarı, bitcoin ekosistemini tamamen yeni bir düzeye iten milyar dolarlık sınırı geçti. Sadece bir dijital ödeme sistemi olarak başlayan şey, kısa sürede küresel bir duyum haline geldi ve 2014’ün sonlarında, bitcoin, dijital ödeme platformunda dünya lideri olan PayPal ile ortaklığını duyurdu. 2015 yılında yavaş bir başlangıç ​​sonrasında bitcoin’in geleceği ile ilgili karışık tepkiler vardı ve bitcoin topluluğu 5 milyon dolar değerinde bitcoin’in çalınmasıyla adeta büyük bir geri düşüş yaşadı. Ayrıca, bitcoin’in protokolünü etkili bir şekilde nasıl ölçeklendirmesi gerektiğine dair soru işaretleri vardı. Sonuç olarak, 2017’de Bitcoin ağı üzerinden yapılan hard fork (sert çatal) işlemi ile Bitcoin Cash adı verilen yeni bir kripto para birimi doğdu.

Bitcoin çatalının bir sonucu olarak ortaya çıkan ve Bitcoin Cash adı verilen bu yeni kripto para birimi, Bitcoin ile neredeyse aynı hedeflere sahipti ve Bitcoin’in orijinal vaatlerini yerine getirmek için birkaç güncelleme yapıldı. Hem Bitcoin hem de Bitcoin Cash işlemleri blockchain‘de (İşlemleri kaydetmek için kullanılan bir dijital merkezi olmayan dağıtık defter) yapılır. Bir bloğu, bir yerden diğerine işlemler taşıyan bir araç olarak düşünün ve blok hedefine ulaştığında, işlem tamamlanır ve zincir sonuçlanır. Blokların daha büyük olması demek, daha fazla işlemin aynı anda yapılması ve bunun neticesinde işlem süresinin daha hızlı olması demektir. Bitcoin Cash, blok boyutunu 1 MB’tan 8 MB’a çıkardı ve ayrıca Ayrılmış Tanık (SegWit) kavramını da kaldırdı. Belki de Bitcoin Cash ile bilmeniz gereken en önemli nokta burası.

Bitcoin ile Bitcoin Cash Arasındaki Fark

Bitcoin ve Bitcoin Cash Tanımı

Hem Bitcoin hem de Bitcoin Cash, anonim olarak online işlemler gerçekleştirmek için kullanılabilen eşler arası (p2p) elektronik ödeme sistemidir. Bitcoin Cash, Segregated Witness’in getirdiği protokol güncellemelerini önlemek için Bitcoin’in sert çatalı sonucu ortaya çıkan yeni bir kripto para birimidir. Her ikisi de bitcoin göndermenize veya almanıza, bitcoinlerinizi saklamanıza veya ürünler için ödeme yapmanıza olanak veren dijital bir cüzdanda depolanır. İkisi arasındaki ana fark, Maksimum Blok Boyutu Limitidir. Bitcoin Cash, tek seferde daha fazla işlemin gerçekleşmesine izin vermek için blok boyutunu artırdı.

İlgili Haber:  Bir Anket Çalışmasına Göre Finans Yöneticilerinin Yalnızca %5'i Bitcoin’i Elinde Tutacak

Blok boyutu

Bitcoin’deki blockchain’i manipüle etmeyi zorlaştıran 1 MB’lik maksimum blok boyut sınırlaması, masif ölçeklenebilirlik sorunlarına neden olmuştur. Bitcoin, saniyede yedi işlem gerçekleştirir ve bu da daha uzun bekleme sürelerine katkıda bulunur. Bitcoin Cash ise, blok boyutunu 1 MB’tan 8 MB’a kadar artırarak bu sorunu çözdü, böylece daha hızlı bir şekilde sonuçlanacak bir zamanda daha fazla işlemin gerçekleşmesini sağlandı.

Ayrılmış Tanık (SegWit)

Ayrılmış Tanık veya SegWit, Bitcoin işlemlerini ele alma yöntemini geliştirmek için tasarlanmış bir ölçekleme çözüm protokolüdür. SegWit fikri Bitcoin geliştiricilerinden Pieter Wuille tarafından 2015’in sonlarında Bitcoin’in ölçeklenebilirlik problemini çözmek için Blockchain’de bilgilerin saklanma şeklini değiştirmeyi amaçlamak için ortaya atıldı. Buradaki temel fikir, blok boyutunu arttırmaktansa, bloğun içinde çok fazla yer tutan imza bilgisini ayrı tutmaktır. Böylece bir bloğun içine çok daha fazla işlem yerleştirilebilir. Diğer yandan Bitcoin Cash, bu çözümü desteklemeyip blok boyutunu arttırma yoluna gitmiştir.

Güvenlik ve İstikrar

Bitcoin Cash, hızlı işlem süreleri ve daha düşük ücretleri teşvik etmek için özel olarak tasarlanmış bir eşler arası elektronik ödeme sistemi olarak ortaya çıkmasına rağmen, Bitcoin uzun vadede daha iyi bir güvenlik ve kararlılık için daha büyük ve dağıtık bir ağa ve arkasında daha fazla altyapıya sahiptir. Artı Bitcoin, daha fazla ağ kararlılığı sağlayan hashrate yani hesaplama gücüne sahiptir.

Karşılaştırma Tablosu

Bitcoin Bitcoin Cash
Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi ya da grup tarafından geliştirilen ilk kripto para birimidir. Orijinal Bitcoin blok zincirinden sert çatal ile ayrılan güncellenmiş bir Bitcoin versiyonudur.
Bitcoin Cash’ten çok daha geniş, güvenli, stabil ve sağlam bir ağ altyapısına sahiptir. Bitcoin’e kıyasla daha az dağıtıktır ve altyapısı Bitcoin kadar sağlam değildir.
Blok boyut limiti 1mb’dır. Blok boyut limiti 8mb’dır.
SegWit’i destekler. Böylece bloklardaki imza bilgisi işlem bilgilerinden ayrı tutulabilir. SegWit’i desteklemez.
Daha kolay bir madencilik algoritmasına sahip olduğundan madenciler için daha kârlıdır. Öngörülemeyen blok sürelerine sahip olduğundan madenciler için pek kârlı değildir.
Yüksek işlem ücretleri ve düşük işlem hızına sahiptir. Bitcoin’e kıyasla daha düşük işlem ücretleri ve yüksek işlem hızına sahiptir.

Bitcoin ile Bitcoin Cash arasındaki fark özetle bu şekilde. Eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum bırakınız.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar