30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Bitcoin ile Blockchain Arasındaki Fark

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Gizemli dijital bir para bir gecede bir internet fenomeni haline geldi. Bitcoin, gerçek kimliği ya da kimlikleri halen gizemini koruyan Satoshi Nakamoto isimli bir yazılım geliştiricisi tarafından yaratıldığına inanılan ilk kripto para birimi idi. Bitcoin ile Blockchain arasındaki fark nedir, ne değildir bu yazıda inceleyeceğiz.

Binance indirim kodu

Bitcoin nedir?

Bitcoin, kurulduğu günden bu yana uzun bir yol kat eden göz ardı edilemez bir icattır. Nakamoto’nun zihnin bir ürünü olarak ortaya çıkan şey, kimsenin tahmin edemeyeceği kadar büyük bir evrim geçirdi. Her büyük şey bir fikirle başlar. Bitcoinin ardındaki fikir, insanları hükümetlerin kontrolünden kurtarmak ve merkez bankası olmaksızın bağımsız olarak çalışabilecek bir para birimi yaratmaktı. Bitcoin dünyanın en zengin dijital para birimlerinden biri haline geldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Blockchain nedir?

Bitcoin, başarısını Blockchain’e borçludur. Blockchain nedir? Bitcoin işlemlerini yöneten ve belgeleyen teknolojidir. Blockchain, dağıtık bir bilgisayar ağı ve ilgili taraflar arasındaki işlemlerin bütünlüğünü garanti eden global eşler arası ödeme sistemidir. Bitcoin ile yapılan ancak bunlarla sınırlı olmayan tüm işlemleri belgeleyen bir açık kayıt veritabanıdır. Herhangi bir aracıya ihtiyaç duymaz. Bu sistem, bir kimsenin merkezi bir otorite gerektirecek başka bir para biriminden farklı olarak karar verme yetkisi olmasını sağlar.

Bitcoin ile Blockchain Arasındaki Fark

Bitcoin ve Blockchain Temelleri

Bitcoin, bir merkezi otoritenin sınırları dışında çalışan ve çevrimiçi işlemleri anonim olarak gerçekleştirmek için kullanılabilen bir dijital para birimi olan bir kripto para birimidir. Başka bir kişiye veya işletmeye ödeme yapmak için kullanılabilecek fiziksel kart içermeyen dijital ödeme sistemi – yeni bir para birimi türüdür.

Blockchain ise diğer Bitcoin işlemlerini tutan ve kataloglayan ve açık bir dijital defter olarak çalışan Bitcoin’in arkasındaki teknolojidir. İki taraf arasındaki işlemlerin bütünlüğünü sağlayan global eşler arası dijital bir sistemdir.

Bitcoin ve Blockchain’de yer alan teknoloji

Blockchain, ekonomik işlemlerin daha büyük resmidir. Başlangıçta bitcoin için tasarlanan Blockchain, Bitcoin işlemlerinden oluşan artan bir kayıt listesidir, ancak Bitcoin ve kripto paralar dışında potansiyel uygulamalara sahiptir. Hem merkezi olmayan hem de dağıtılmış paradigmaların özelliklerine sahip olan merkezi olmayan bir sistemdir.

Basit anlamda Blockchain, tüm kripto para birimi işlemlerinin sayısallaştırılmış bir açık defteridir. Bitcoin, Blockchain teknolojisini kullanan her bir Bitcoin işleminin Blockchain adı verilen büyük bir açık defterde saklandığı ve belgelendiği anlamına gelen bir kripto para birimidir.

Bitcoin ve Blockchain’in ademi merkeziyetçi yapısı

Bitcoin merkezi bir otorite tarafından yönetilmeyen merkezi olmayan bir kripto para birimidir ya da her bir bireyin ya da işin herhangi bir yönetim otoritesinden bağımsız çalışmasıdır. Kredi kartlarınızla yaptığınız işe benzer finansal işlemler veya ödemeler yapmanın yeni bir yoludur, ancak işlem, sürece dahil olan herhangi bir banka olmadan yapılır.

İlgili Haber:  Ethereum Tabanlı Origin Dollar, 7 Milyon Dolarlık Bir Hacker Saldırısına Uğradı

Blockchain ise, merkezi veya merkezi olmayan bir teknolojidir. Bir Blockchain doğası gereği dağılmış olmasına rağmen, mutlaka merkezden dağıtılmış olmak zorunda değildir.

Bitcoin ve Blockchain’in Şeffaflığı

Bitcoin işlemleri, eşler arası (peer-to-peer) teknolojiyi kullanarak mesajlarla dijital olarak gönderilir. Her zaman bir işlem yapmak istediğinizde, Bitcoin e-posta gibi davranan benzersiz bir adres oluşturur ve her işlem Bitcoin Cüzdan üzerinden yapılan tüm işlemleri saklayan bir halka açık kayıt olan Blockchain adı verilen dağıtılmış bir sistem aracılığıyla korunur.

Her işlem yaptığınızda, Bitcoin yeni bir adres oluşturur. Bir kullanıcının kimliği güçlü bir kriptografi ile korunur ve kimliği belli bir kullanıcıya ait bir Bitcoin adresini izlemek neredeyse imkansızdır.

Bitcoin ve Blockchain Fonksiyonu

Bitcoin dijital bir para birimi, daha çok anonim olarak çevrimiçi bir şey satın almanızı sağlayan bir dijital para birimine benzer. Blockchain ise Bitcoin ile sınırlı olmayan işlemleri kaydetmek için dağıtılmış bir veritabanı olarak çalışıyor. Defter, işlem yapılan her işlemin kaydını tutar, işlemlerin yapıldığını teyit eder. Bu dijital işlem kayıtları, bir defterin bir sayfasını temsil eden her bir blok ile “bloklar” halinde birleştirilir. Her blok işlem verilerini, bir zaman damgasını içerir ve her bir blok tamamlandıktan sonra bir işlem yapar ve bir sonraki blok için yol açar.

Bitcoin ile Blockchain Karşılaştırma Tablosu

Bitcoin ile Blockchain arasındaki fark özetlenecek olursa;

Bitcoin Blockchain
Bitcoin, çevrimiçi işlemleri anonim olarak yapmanıza izin veren dijital bir para birimidir. Blockchain, tüm Bitcoin işlemlerini tutan ve kataloglayan dijital ortak bir defterdir.
Merkezi bir otorite veya merkez bankası tarafından yönetilmeyen bir kripto para birimidir. İşlem kayıtlarını tutmak için dağıtık bir bilgisayar ağını kullanan bir teknolojidir.
İşlemleri güvenli hale getirmek için bir değişim aracı olarak çalışan merkezi olmayan bir para birimidir. Bir Blockchain doğası gereği dağıtık olmasına rağmen, mutlaka ademi merkezi olmak zorunda değildir.
Bitcoin Blockchain olmadan çalışmaz. Blockchain sadece Bitcoin ile sınırlı olmayan, veri saklamak için kullanılan merkezi ya da merkezi olmayan dağıtık bir veritabanıdır.

Bitcoin ile Blockchain arasındaki fark özetle bu şekilde.

Ayrıca bakınız: Blockchain

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar