30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Bitcoin ile Ethereum Arasındaki Fark

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin, kripto para sahnesinde uzun süredir baskınken, kesinlikle bu alanda yalnız değil. Ethereum, ek özellikleri ve uygulamaları yüzünden bir hayli fazla ilgi çeken başka bir dijital para ile ilgili projedir.

Binance indirim kodu

Ethereum, 2014 yılının başında Vitalik Buterin tarafından Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı’nda ilan edildiğinden bu yana büyük ilgi gördü. Artan popülerliğinin doğal sonucu, ilk sanal para birimi olan Bitcoin ile sürekli karşılaştırması olmuştur. Yatırımcıların Bitcoin ve Ethereum arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları anlamaları önemlidir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin

İlk sanal para birimi olan Bitcoin, yedi yıl önce doğdu. Gizemli Satoshi Nakamoto tarafından bir makalede ortaya yeni bir fikir atıldı: Bitcoin, geleneksel çevrimiçi ödeme mekanizmalarından daha düşük işlem ücretleri sözü verdi ve hükümet tarafından yayınlanan para birimlerinin aksine merkezi olmayan bir makam tarafından işletiliyor. Fiziksel Bitcoin yoktur, yalnızca public ve özel anahtarlarla ilişkili bakiyeler vardır.

Bu yıllar boyunca sanal para birimi kavramının kabulü, düzenleyiciler ve hükümet organları arasında arttı. Resmi olarak kabul edilmiş bir ödeme aracı veya değer depolaması olmasa da, kendisi için bir yer tutmuştur ve düzenli olarak incelenmeye ve tartışılmasına rağmen finansal sistemde bir arada var olmaya devam etmektedir.

Blockchain

Bitcoin’i daha yakından tanımaya çalışmak, kendisine aktarılan teknoloji olan blok zincirinin (blockchain) keşfedilmesine neden oldu. Blockchain sadece FinTech dünyasındaki en sıcak konulardan değil aynı zamanda pek çok endüstrinin ilgi odağındadır.

Bir blokchain, verilen bir sistemdeki tüm işlemlerin şimdiye kadar yürütülmüş bir genel defteridir. Tamamlanmış bloklar eklendiğinden sürekli büyür. Bloklar, manipülatörlerin gücünün ötesinde kalmalarını sağlayarak kriptografiyle doğrusal, kronolojik sırayla blok zincirine eklenir. Blokchain, bu nedenle, tüm katılımcıların erişebileceği ağ üzerindeki tüm işlemlerin sabotaja karşı dayanıklı bir kaydı olarak duruyor. Blokchain, düzenleyici uyumluluk, risk azalması ve verimlilik artışı ile daha düşük maliyetle çalışmak için bir şans sunmaktadır.

Ethereum: Paradan Daha Fazlası

Ethereum ile ilgili ilk söyleyeceğimiz şey sadece dijital para biriminden ibaret olmadığıdır. Birçok açıdan blok zincir (blockchain) tabanlı bir platformdur. Akıllı sözleşmeler, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ve peer-to-peer sözleşmeler için eter adlı para birimini kullanır.

Ethereum’un akıllı sözleşmeleri, sözleşme müzakeresi ve kolaylaştırmada blockchain depolanan uygulamaları kullanır. Bu sözleşmelerin faydası, blok zincirin bunları doğrulamak ve uygulamak için merkezi olmayan bir yol sağlamasıdır. Merkezi olmayan yönü dolandırıcılık veya sansürü inanılmaz derecede zorlaştıracaktır. Ethereum’un akıllı sözleşmeleri, geleneksel sözleşmelere göre daha fazla güvenlik sağlamayı ve ilgili maliyetleri düşürmeyi hedefliyor.

Akıllı sözleşme uygulamaları Ethereum’un blok tabanlı temel şifreleme gücü ether’e dayanıyor. Ether ve diğer kripto varlıklar, akıllı sözleşmeler oluşturmanıza ve kullanmanıza olanak tanıyan Ethereum Cüzdanında saklanır. Bu sistem New York Times tarafından şöyle açıklanmıştır;

“kullanıcılar ağı tarafından işletilen ve kaynaklardan ayrılan ve eterle ödenen tek bir paylaşımlı bilgisayar”.

Ethereum

Blockchain teknolojisi sadece dijital bir para birimini desteklemenin ötesinde uygulamalar yaratmak için kullanılmaktadır. Bu gibi uygulamalara genellikle Crypto 2.0, Blockchain 2.0 veya hatta Bitcoin 2.0 denir.

Ethereum, 2015 yılında piyasaya çıkan, en büyük ve en köklü, açık uçlu, merkezi olmayan bir yazılım platformudur ve SmartContracts ve Dağıtık Uygulamalar’ın (ĐApps) üçüncü bir tarafın herhangi bir kesinti, dolandırıcılık, kontrol veya müdahale olmadan inşa edilebilmesini ve çalıştırılmasını sağlar. Ethereum sadece bir platform değil, aynı zamanda bir blokchainde çalışan bir programlama dili (Turing complete) olup geliştiricilerin dağıtılmış uygulamaları oluşturmasına ve yayınlamasına yardımcı olur.

Ethereum’un potansiyel uygulamaları, platforma özgü kriptografik token Eter’le çok geniş bir aralıkta ve yürütülmektedir. Ethereum, 2014’te, eter için ezici bir ilgi gören bir satış öncesi satış başlatmıştı. Eter, Ethereum platformunda dolaşmak için bir araç gibidir ve Ethereum içinde uygulamaları geliştirmek ve uygulamak isteyen geliştiriciler tarafından kullanılır.

Eter, genel olarak iki amaç için kullanılır: diğer kripto dövizleri gibi dijital para birimi alışverişi olarak kullanılır ve uygulamaları çalıştırmak ve işten para kazanmak için Ethereum’da kullanılır. Ethereum’a göre, “herhangi bir şeyi kodlama, yerelleştirmek, güvence altına almak ve ticaret yapmak” için kullanılabilir. Ethereum çevresindeki büyük projelerden biri olan Microsoft, ConsenSys ile olan ortaklığıyla, Microsoft Azure’de Enterprise olarak Ethereum Blockchain’i (EBaaS) sunmaktadır. Istemciler ve geliştiriciler, tek tıklamayla bulut tabanlı blok zincir geliştirme ortamına sahip olabilirler. ”

Bitcoin ile Ethereum Arasındaki Fark

Hem Bitcoin hem de Ethereum, dağıtık defterler ve kriptografi ilkesiyle güçlendirilmişken, ikisi birçok teknik yoldan farklılık arz ediyor. Örneğin, Ethereum tarafından kullanılan programlama dili Turning iken, Bitcoin stack tabanlı bir dil kullanıyor. Diğer farklılıklar arasında blok zamanı (Ethereum işlemi, Bitcoin için dakika sayısıyla karşılaştırıldığında saniye cinsinden doğrulanır) ve temel yapılarıdır (Ethereum, etasidi kullanırken Bitcoin, güvenli karma algoritma kullanır, SHA-256).

Bununla birlikte, genel bir bakış açısıyla Bitcoin ve Ethereum amaç açısından farklılık arzetmektedir. Bitcoin düzenli paraya alternatif olarak yaratıldı ve bu nedenle ödeme aracı ve değer depolaması aracı olarak Ethereum, kendi para birimi vasıtasıyla eşler arası sözleşmeleri ve uygulamaları kolaylaştıran bir platform olarak geliştirildi. Bitcoin ve Ether her ikisi de dijital para birimi olsa da, Ether’ın temel amacı, kendisini ödeme alternatifi olarak (Bitcoin’in aksine) oluşturmak değil, geliştiricilerin dağıtılmış uygulamaları (ÂApp’ler) oluşturup çalıştırmalarını sağlamak için Ethereum’un çalışmasını kolaylaştırmak ve para kazanmaktır.

Özetle, Ethereum, Bitcoin’i destekleyen blok zincir ilkesine dayanan, ancak Bitcoin ile rekabet etmeyen bir amaçla geliştirilmiş bir ilerlemedir. Bununla birlikte, Eter’in popülerliği ve yükselen piyasa değeri, özellikle ticaret perspektifinden, tüm kripto para birimleri ile rekabet halindedir. Halen Bitcoin (BTC)’nın çok ilerisinde olmasına rağmen, Ether (ETH)’ nin piyasa değeri, Ripple ve Litecoin’den daha fazladır. Genel olarak, Bitcoin ve Ethereum, blok zincir teknolojisini kullanan farklı sürümlerdir.

Bitcoin ile Ethereum arasındaki fark özetle bu şekilde. Eklemek istedikleriniz varsa yorum bırakınız.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar