27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

Bitcoin ile Libra Arasındaki Fark

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 12 ay önce

Binance indirim kodu

Facebook, kendine ait bir kripto para oluşturma planıyla son zamanlarda gündeme geldi.

Binance indirim kodu

Libra parasal sistemlerde kullanılacak deneysel bir proje olarak başladı ve doğal olarak bitcoin gibi popüler kripto para birimleriyle karşılaştırıldı. Bununla birlikte, birçok uzman Libra’nın kripto para birimi olarak adlandırılıp adlandırılamayacağını sorguluyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Her ne kadar her ikisi de “kripto para” olarak adlandırılsa da, Libra ve bitcoin aslında çok farklı. Bu yazıda ikisi arasındaki temel farkları inceleyeceğiz.

Teknoloji farklılığı

Bitcoin ile Libra arasındaki en büyük farklardan biri, her iki para biriminin arkasında yatan teknolojide yatmaktadır.

Bitcoin’de işlemler, blockchain (blok zinciri) olarak bilinen herkese açık bir deftere anonim olarak kaydedilir. Blockchain, esasen, işlemlerin değiştirilmesi neredeyse imkansız hale getirecek şekilde güvence altına alındığı bir bilgisayar ağı tarafından tutulan bir veritabanıdır.

Libra da benzer şekilde bir tür blok zinciri veya dağıtık defter teknolojisi kullanır. Ancak Bitcoin’den farklı olarak, Libra’nın blok zincirin -en azından şimdilik- izinli bir yapıdadır. Bu şu demek; Libra blok zincirine işlemler yalnızca bir grup “güvenilir” kişi veya kurumlar tarafından eklenebilir. Yani defter üzerindeki işlem hareketlerini herkes görebilir, ancak deftere işlem eklemeyi sadece belirli bir grup ya da zümre yapabilir.

Pek çok büyük firmanın dahil olduğu İsviçre merkezli şirketler konsorsiyumu olan “Libra Derneği” işte tam da bu noktada devreye giriyor. Kâr amacı gütmeyen kuruluşun her üyesi projeye en az 10 milyon dolar yatırım yaptı. Yani derneğe üye olan büyük şirketler Libra blok zincirine kayıt ekleme hakkına sahip olacak.

Sektördeki pek çok kişi, Libra’nın oy hakkını satan alan büyük kurumlardan oluşacak merkezi bir yapı olacağını söylüyor.

Libra bu anlamda, yeterince yeterli donanıma ve internet erişimine sahip herkes tarafından erişilebilen ve işlem yapılabilen bitcoin ağından farklıdır.

Kripto paraların felsefesinde, üçüncü taraflara veya aracılara ihtiyaç duymadan para transferi yapmak vardır. Libra’nın bu anlamda bir “kripto para” olduğu söylenemez. Çünkü sadece belirli bir grubun işlem ekleyebileceği “izinli” yapısı Libra’yı kripto para olmaktan çıkarıyor.

Kullanım alanlarındaki farklılıklar

Bitcoin’in teknik raporu (white paper), sanal para birimini eşler arası bir ödeme sistemi olarak tanımlıyor ve insanların herhangi bir banka kullanmadan para alışverişi yapmasına izin veriyor.

Pek çok insan bitcoin’i uzun vadeli bir yatırım aracı olarak kullanmaktadır. Bitcoin sıklıkla “dijital altın” olarak anılır.

Libra’nın ise asıl amacı uluslararası ödemelerde ve para transferlerinde kullanılmaktır. Libra’nın, genellikle bitcoin ve eter gibi kripto paralarda görülen ani dalgalanmalardan korunması için hükümet destekli para birimlerine sabitlenmesi planlanmaktadır.

Sektördeki birçok kişi tarafından “stabilcoin” olarak anılan Libra, istikrarlı bir değeri korumayı amaçlamaktadır. Facebook’un Blockchain bölümü yöneticilerinden David Marcus, Libra’nın kripto para biriminden çok “geleneksel bir para gibi” çalışacağını ifade etmişti.

İlgili Haber:  Mastercard Başkan Yardımcısı: Bitcoin Ödemelerde Kullanmak İçin “Fazla Dalgalı”

Dijital para karşılaştırma platformu CryptoCompare’in kurucu ortağı ve CEO’su Charles Hayter, CNBC’ye verdiği demeçte, “Bitcoin ve Libra, para birimlerinin evrimindeki aşamaları tamamen farklı şekillerde temsil ediyor” demişti.

Bitcoin herhangi bir izin veya yetki gerektirmeyen, tamamen merkeziyetsiz, deflasyonist ve değişken bir yapıda. Libra ise yetki ve izin gerektiren, merkezi, geleneksel para birimlerine sabitlenen bir para birimi.

Libra’nın arzı talebe göre değişebilir. Libra’nın arkasındaki dernek piyasa koşullarına göre arz üzerinde oynamalar yapabilir.

Öte yandan Bitcoin sabit bir arza sahiptir. Basılacak olan toplam bitcoin sayısı 21 milyonla sabit ve sınırlıdır.

Bitcoin arzı sabittir ve piyasanın talebine tepki vermez. Libra ise, Libra’nın yetkili kurumlarından biri rezervinden para yatırdığında veya çektiğinde üretilir veya yakılır.

Yasal düzenlemelerdeki farklılıklar

Facebook’un para birimi Libra, kripto para birimlerinin düzenlenmesi söz konusu olduğunda ön plana çıktı. Ancak bazıları, şirketin blok zinciri projesinin kanun yapıcılar tarafından diğer dijital varlıklarla birleştirilebileceğinden endişe ediyor.

Bitcoin ile Libra arasındaki farklar göz önüne alındığında her ikisinin aynı kanunlarla düzenlenmesi sorunlar oluşturabilir. Coin Center’dan Van Valkenburgh, Bitcoin finansal aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırırken, Libra modelinin Libra Derneği’ni oluşturan kurumlara dayandığını söyledi.

“Aracısız bir sistem, ara risk içermeyen bir sistemdir ve dolayısıyla aracıların sunduğu risk türlerine karşı korunmaya yönelik düzenlemeye gerek yoktur” diye devam etti.

Libra Derneği, şu anda 28 kurucu üyeden oluşuyor ve para birimi piyasaya çıktığında 100 üyeye ulaşmayı umuyor.

Van Valkenburgh, bitcoin ağında işlemleri kaydeden sözde “madenciler” olsa da, bu madencilerin kullanıcı fonları üzerinde hiç bir yetkisi olmadığını ve dolayısıyla onları düzenlemenin bir anlamı olmayacağını söylüyor. Öte yandan kripto para birimi borsaları ve cüzdanları, yasal düzenleme gerektiriyor.

Facebook, Libra’nın bir “security” değil de bir meta olarak kabul edilebileceğini belirtiyor.

ABD Başkanı Donald Trump Twitter’dan yaptığı açıklamada, kendisinin Bitcoin hayranı olmadığını, onu para olarak görmediğini, çok değişken ve “havadan” üretildiğini söylemişti. Trump ayrıca Libra’yı da eleştirmiş ve Facebook ve diğer şirketlerin eğer bankacılık yapmak istiyorlarsa bankacılık düzenlemelerine uymaları gerektiğini belirtmişti.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Jay Clayton geçen yıl CNBC’ye, Bitcoin gibi kripto paraların menkul kıymet olarak görülemeyeceğini söyledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar