1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Bitcoin ile Ödeme Alan Baklavacı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

George Mandrik, Bitcoin karşılığında baklava satmaya nasıl başladığını anlattı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • George Mandrik, 2011’de Bitcoin ile ödeme alarak baklava satmaya ve geçimini sağlamak için evleri temizlemeye başladı.
  • Bu, nihayetinde Blockchain.info ve Bitinstant’ta çalışmasına; ayrıca Changpeng Zhao ve Charlie Shrem gibi insanlarla tanışmasına yardımcı oldu.
  • Mandrik, şimdiye dek harcadığı Bitcoinler için pişmanlık duymuyor.

En eski “OG” Bitcoin (BTC) uygulayıcılarından biri olan George Mandrik, kripto yolculuğuna popüler Türk tatlısı baklava satarak başladı. Bugün yayınlanan “Stephan Livera Podcast” adlı programda Mandrik hikayesini anlattı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin Karşılığındaki İlk Baklava Satışının Bugünkü Değeri: 480 Bin Dolar

Mandrik, “2011’in sonunda birisi baklava için ödeme yapmayı teklif ettiğinde Bitcoin’i duydum ve ödemeyi Bitcoin olarak almak istedim. Kripto para destekli ilk baklava siparişim 14 BTC (bugün yaklaşık 480.000 Dolar değerinde) gerçekleşti.” dedi.

O dönem mali açıdan çok iyi olmaması nedeniyle Mandrik, satışlardan elde ettiği BTC’yi faturalarını ve kirasını ödemek için sattığını belirtti. Ancak zaman geçtikçe, kripto parayı daha ciddiye almaya başladığını dile getiren baklavacı, onları daha uzun süre tutmanın bir yolunu aramaya başladı; çünkü ABD Dolarına alternatif olması “çok havalıydı”.

O zamanlar, New Hampshire’da benzer şeyleri düşünen birçok özgürlükçü yaşıyordu; bu da onun Bitcoin ile ödeme yapmaya istekli daha fazla insan bulmasını sağladı. Sonrasında Mandrik, girişimini ev temizlik endüstrisi alanına da genişletti. Tabii ki, o noktaya kadar herhangi bir çekince olmaksızın tüm hizmetleri için BTC ödemesi almayı kabul etti.

Pek Çok Kripto Para Ünlüsü ile Tanıştı

Daha sonra, 2011’de Gareth Nelson ve Charlie Shrem tarafından kurulan ve 2014’te kapanan bir Bitcoin borsası olan Bitinstant’ta bir destek masası uzmanı olarak iş teklifi aldı.

İlgili Haber:  Balancer, Algorand'ın Uniswap'ı Olmayı Hedefliyor

2013 yılında, blockchain gezgini ve cüzdan hizmeti Blockchain.info (şimdi Blockchain.com) Mandrik’in şirkete katıldığını açıkladı. Bu dönemde Mandrik, baklava satmayı bıraktı.

Mandrik, Bitinstant ve Blockchain.info’da çalışırken, Changpeng Zhao, Roger Ver, Charlie Shrem ve Andreas Antonopoulos gibi tanınmış kripto para figürleriyle tanıştı.

“Harcadığım Bitcoinler İçin Pişman Değilim”

Ayrıca o zamanlar Bitcoin’de yaşanan çılgın iniş ve çıkışların kripto endüstrisinde çalışan insanlar için fazla endişe yaratmadığını belirten Mandrik, “Aksine kimse Bitcoin’in fiyatının 5 Doların üzerine yükselmesini beklemiyordu. Ve ayı piyasalarında bile çalışmaları, Bitcoin fiyatı düşerken dahi gerçek dünyanın olumsuzluğundan biraz kafa dağıtmalarını sağlıyordu.” dedi.

Ona göre, kendisi de dahil olmak üzere geçmişte çok daha düşük bir fiyata kripto para varlıklarını satan insanlar, şimdi olsaydı ne kadar para kazanabilecekleri konusunda çok fazla düşünmemeli.

“Ama bu benim Bitcoin deneyimimin bir parçasıydı.” ifadelerini kullanan Mandrik, “Tek bir Bitcoin harcadığım için pişman değilim.” diye ekledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar