Bitcoin İlk Defa 33.000 Doların Üzerinde Seyrediyor

2020'yi kazançlarla kapatan bitcoin yeni yıla da %10'un üzerinde bir yükselişle merhaba dedi. Bazı yatırımcılar hızlı yükselişten endişeli.

Önemli Gelişmeler
blank
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin, tarihinde ilk kez dün sabah 30.000$’ı geçerek 33.000$’a kadar yükseldi. Dijital varlık, günün devamında olağanüstü yükselişine devam ederken öğleden sonra 32.000 $’ın altına geriledi. An itibariyle 33.750$ seviyesinde seyretmekte.

blank

Bitcoin bu noktaya nasıl geldi

  • Bitcoin, 2020 yılının Eylül ayı başlarında yaklaşık 10.000$’dan işlem görüyordu. 16 Aralık’ta, sadece üç hafta öncesine kadar ise 20.000$ eşiğini geçememişti.
  • Kripto para Noel’den sonraki gün 28.000 doları geçti.
  • Bitcoin yalnızca Aralık ayında yaklaşık %50 arttı. 2 Ocak günü ise yaklaşık %9 değer kazandı.
  • Bitcoin’in piyasa değeri 570 milyar doların üzerinde.

Finans yazarı Glen Goodman geçen ay Forbes’a gönderdiği e-postada “Tarih, tüm zamanların en yüksek seviyesinden satın alan insanlar için bir uyarı içeriyor” dedi. “Bitcoin için uzun vadeli beklentiler konusunda iyimserim. Yine de dört yıl önce bitcoin’in yeni bir çığır açmasıyla benzer bir durum yaşamıştık. Buna rağmen sadece iki hafta sonra fiyatı üçte birinden fazla düşmüştü.”

blank

Kripto para firması NEM’in ticaret başkanı Nicholas Pelecanos, Bitcoin’in Sevgililer Günü’ne kadar 50.000 dolara yükselebileceğini öne sürdü. Aralık ortasında, Guggenheim Investments’ın baş yatırım sorumlusu Scott Minerd, Bloomberg’e Bitcoin’in yolunun 400.000$’a dek uzanması gerektiğini söyledi.

Ethereum ve litecoin gibi diğer kripto paralar da 2020’de %100’ün üzerinde kazançlar sağladı. Yaşanan boğa koşusundaki kritik faktörlerden biri de yerleşik firmalardan dijital para birimine yapılan kurumsal yatırımları artırmaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

27 milyar dolardan fazla varlığı kontrol eden İngiliz fon yöneticisi Ruffer Investment Management, iki ay önce yaklaşık 745 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldı. Paypal, bundan bir ay önce müşterilerin doğrudan PayPal hesaplarından kripto para satın almalarına, tutmalarına ve satmalarına izin vereceğini söyledi. Geçtiğimiz ay, Massachusetts Mutual Life Insurance Company, genel yatırım hesabı için 100 milyon dolarlık kripto para satın aldı.

Bitcoin ve kripto para borsası CoinCorner Danny Scott CEO’su, geçen ay Forbes’a yaptığı açıklamada, “Bitcoin için ikonik bir yılın sonuna geldik. 2021’de daha fazla büyüme görebiliriz” dedi. Fortune’a göre ise, Bitcoin uzun bir volatilite geçmişine sahip ve çoğu gözlemci, bu rallide er ya da geç bir miktar kesinti bekliyor. Bitcoin’in ilk büyük fiyat artışı 2017’de gerçekleşmişti. Artışta bitcoin yaklaşık 20.000$’a yükselmiş, ancak sonraki 12 ay içinde değerinin %80’inden fazlasını kaybetmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend