Genel olarak, türevler ve spot ticaret hacimlerinde Eylül ayı özelinde %17,5 düşüş yaşandı. Ancak merkezi borsalar, paniğe kapılmak için bir neden olmadığını söylüyor.

Haberin Özeti

  • Bu ayki CryptoCompare Exchange Review verilerine göre Binance, Eylül ayında en büyük merkezi borsa hacmini elde etti.
  • Eylül ayı verilerine göre merkezi borsalar, Ağustos’a nazaran spot ve türev piyasa hacminde düşüş yaşadı.
  • Buna rağmen merkezi borsalar henüz endişeli değiller.

Merkezi borsalar, merkezi olmayan döviz alım satım hacimleri arttıkça baskıyı hissetmeye başlıyor; ancak birçoğu, kullanıcıların geri gelmesini sağlayacak rekabet avantajlarına sahip olduklarına inanmaya devam ediyor.

Eylül 2020 CryptoCompare Exchange Review verilerine göre merkezi borsalarda işlem hacimleri bir önceki aya göre düşüş sergilerken, özellikle spot ve genel türev piyasasındaki %17,5 oranındaki düşüş dikkat çekti.

Türevler açısından; Huobi’nin hacmi Ağustos ayına göre dörtte birden fazla düşüş yaşarken, OKEx %18.5 ve BitMEX de %30’un üzerinde düşüş kaydetti. Binance hacimlerinde yaşanan %10,7 oranındaki düşüş ise diğer borsalara nazaran görece daha güçlü kalmasını sağlayarak onu zayıflamış pazar içerisinde lider konumuna taşıdı.

Türevler açısından parlak bir nokta olarak, CME’de Bitcoin opsiyon ticareti, Ağustos seviyesine göre %79 artış yaşadı. Opsiyon sözleşmeleri, yatırımcılara, gelecekteki bir tarihte önceden belirlenmiş bir fiyat üzerinden varlık satın alma seçeneği sunan türev türüdür. Ne yazık ki CME için opsiyon sözleşmeleri, 201.893 Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi içerisinden 4.872 sözleşmeye karşılık gelerek toplam hacmin yalnızca küçük bir bölümünü temsil ediyor.

Binance En Üst Sırada Yer Aldı

Spot ticarette ise Binance, Eylül ayı boyunca 113,3 milyar dolardan fazla işlem gerçekleştirerek aylık işlem hacminde en üst sırada yer aldı. Huobi 60,75 milyar dolarlık hacimle ikinci olurken, OKEx 55,4 milyar doların üzerinde işlem gerçekleştirerek üçüncü olarak kaydedildi.

İlgili Haber:  Bitcoin Bir Moladan Sonra Yoluna Devam Edebilir

Hem türev alım satım hem de piyasa faiz oranı ticareti için toplam hacim bir önceki aya göre %17,5 düştü.

Yine de aylık raporda yer alan 26 merkezi borsadan gelen veriler, merkezi borsaların hala kripto para birimi ekosisteminde hayati bir rol oynadıklarına inandığını gösteriyor.

Merkezi Olmayan Borsalardaki “Anonimlik” Özelliği En Büyük Avantaj

Merkezi olmayan borsalar son birkaç ayda hacim açısından son derece hızlı bir şekilde büyürken, merkezileştirilmiş borsalar da bu durumla mücadele etmek adına çeşitli taktikler geliştirmeye çalışıyor. Ancak merkezi olmayan borsalardaki “anonimlik” özelliğinin bile tek başına büyük bir avantaj olduğu görüşü kullanıcılar tarafından onaylanmış görünüyor.

Dahası, pek çok merkezi olmayan borsa kullanıcısı, derin likiditelerinin ve itibarlı para birimleriyle çalışma kolaylığının onlara DEX üzerinde önemli bir avantaj sağladığını söylüyor.

Ancak, yine de, merkezi borsaların %90’dan fazlası, kripto alanına kurumsal yatırımın önümüzdeki iki yıl içinde artacağını ve bunun da yasal gereklilikler nedeniyle merkezi borsalara fayda sağlayacağını düşündüklerini belirtiyor.

Merkezileştirilmiş borsalar gelecek hakkında iyimser olabilir, fakat yakın zamanda suçlanan BitMEX yöneticileriyle aynı kaderi paylaşmamaları için her daim yasaların doğru tarafında kalmaları gerekecek.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın