Bitcoin İşlem Ücretleri, Ocak Ayından Bu Yana En Düşük Seviyesine Geriledi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Çin’deki Bitcoin madenciliğine getirilen yeni kısıtlamalar nedeniyle blok üretimi için daha az madenci rekabet ediyor.

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin ortalama işlem ücreti şu anda 0.0002 BTC (yaklaşık 7 Dolar) seviyesine geriledi.
  • BitInfoCharts verilerine göre bu, 1 Ocak’tan bu yana kaydedilen en düşük seviye.

Blockchain veri sitesi BitInfoCharts’a göre, ortalama Bitcoin işlem ücretleri 7 Dolara kadar düştü. Bu değer, 2021 Ocak ayından bu yana kaydedilen en düşük işlem ücreti olarak belirlendi.

blank

Bitcoin İşlem Ücreti Şu Anda 7 Dolar Seviyesine Geriledi

Bitcoin blok zinciri, her işlem için bir ücret alır ve gelirlerini madencilere dağıtır. İşlem talebi madencilerin arzını geçtiğinde ise işlem ücretleri yükselir. 21 Nisan’da ortalama işlem ücreti 62.8 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı.

Tersi durumda ise; yani madencilik arzı talebi geçtiğinde işlem ücretler düşer. İşlem ücretlerindeki düşüş, Bitcoin kullanıcılarının şu aralar ağda herhangi bir işlem gerçekleştirmekle ilgilenmediğini gösteriyor.

Hiç şüphesiz bu durumun, Bitcoin fiyatını sadece birkaç hafta içinde 60.000 Dolardan 36.000 Dolara düşüren kripto piyasalarındaki son çöküşle bir ilgisi olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Öte yandan Bitcoin madencileri de işlemleri gerçekleştirmek ile çok ilgilenmiyor. Madencilik zorluğu (Bitcoin işlemlerini doğrulamak için gereken bilgi işlem gücü miktarı) Pazar günü %16 seviyesinde düştü; bu, bir yıldan fazla bir süredir kaydedilen en keskin düşüş oldu.

İşlem Ücretleri Neden Düşüyor?

Kripto pazarındaki genel durgunluk nedeniyle Ethereum işlem ücretlerinde de düşüş yaşandı. CoinGecko verilerine göre, küresel kripto para piyasa değeri geçen ay kaydettiği 2 trilyon Dolar seviyesinden şu anki 1.6 trilyon Dolar seviyesine geriledi.

Düşük fiyat, düşük işlem ücreti ve gerileyen madencilik zorluğu gibi veriler, Bitcoin madenciliğinin büyük çoğunluğunun bulunduğu Çin’deki kripto sektörüne yönelik hükümet baskılarına işaret ediyor. Bu baskılara karşı kripto para borsaları Huobi ve OKEx, Çinli kullanıcıların bazı hizmetlere erişimini engelledi. Öte yandan daha ciddi bir gelişme olarak, İç Moğolistan’daki yetkililer, Bitcoin madenciliğini tamamen yasaklamayı önerdi.

Çin’den gelecek haberler, kripto para piyasasını etkilemeye devam edecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend