3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Bitcoin İşlem Ücretleri, Temmuz 2018’den Bu Yana En Hızlı Artışını Yaşadı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin fiyatları yıllardır bu kadar hızlı yükselmemişti. Pozitif bir işaret mi?

Binance indirim kodu

BitInfoCharts’tan alınan verilere göre, Perşembe günü Bitcoin işlem ücretleri, Ağustos ayının ortasından bu yana en yüksek seviyesine ve Temmuz 2018’den bu yana da eşi benzeri görülmemiş bir hıza erişti. Sadece dört gün içerisinde %231’lik bir artış yaşanırken, söz konusu ani yükselişin muhtemelen bu hafta yaşanan Bitcoin fiyat artışlarının bir sonucu olduğu dile getirildi.

Binance indirim kodu

Perşembe günü, Bitcoin blockchaininde bir işlem yapmanın ortalama maliyeti 6.3 dolar olarak kaydedildi: Bitcoin işlem ücretleri 6 Ağustos’tan bu yana bu denli yüksek olmamıştı. Dün ise Bitcoin işlem ücretleri 5.7 dolar seviyesinde düştü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bir Haftada 4.4 Dolarlık Artış Yaşandı

Geçtiğimiz hafta başında, Pazartesi günü, Bitcoin’de ortalama işlem maliyeti 1.9 dolar olarak kaydedilmişti. Bu hafta yaşanan 4.4 dolar seviyesindeki artış, 2018 yazındaki boğa koşusundan bu yana Bitcoin ücretlerinde kaydedilen en keskin artış olarak dikkat çekti.

Artan ücretlerin muhtemel olarak Bitcoin’in fiyatındaki artışla bir ilgisi olduğu yorumu yapılıyor. 6 Ekim’de Bitcoin’in fiyatı 10.600 dolar civarındaydı. Ancak fiyat, bu ay yaşanan keskin bir artış nedeniyle şu an itibariyle 13.000 dolar’a kadar yükseldi. Bu değerler de yaklaşık olarak %23 oranında bir artışa işaret ediyor.

Bitcoin blockchaininde aşırı bir aktivite olduğunda Bitcoin ücretlerinin artması normal karşılanıyor. Bu ücretler, işlemleri gerçekleştiren ve özel yazılım çalıştıran bilgisayarlara, yani Bitcoin madencilerine ödeniyor.

Madencilere Talep Arttığında İşlem Ücretleri de Artar

İşlemlerin gerçekleştirilmesi için madencilerin işlemesi gerekenden daha fazla talep olduğunda, işlem ücretlerinde artış yaşanıyor. Bunun nedeni ise, madencilerin Bitcoin işlemlerini o kadar kötü bir şekilde işlemek isteyen kişilere prim ödemeye razı olacak şekilde öncelik vermesi olarak belirtiliyor.

İlgili Haber:  Kurumlar BTC'nin Dolaşımdaki Arzının %3'üne Sahip Olduğu İçin Bitcoin Ana Akım Haline Geliyor

Bitcoin’in fiyatı yükseldiğinde Bitcoin blockchaininde genellikle çok daha fazla aktivite gerçekleşir: insanlar, fiyatın daha da artması sebebiyle Bitcoin dünyasına girmek ister. Böylesine karmaşık ve yoğun aktiviteli günler yaşandığında ise diğer taraftaki madenciler, ücretlerini toplamaya hazır bir şekilde bilgisayarlarının başında bekliyor olurlar.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar