Bitcoin İşlem Ücretleri, Temmuz 2018’den Bu Yana En Hızlı Artışını Yaşadı

Önemli Gelişmeler

blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bitcoin fiyatları yıllardır bu kadar hızlı yükselmemişti. Pozitif bir işaret mi?

blank

BitInfoCharts’tan alınan verilere göre, Perşembe günü Bitcoin işlem ücretleri, Ağustos ayının ortasından bu yana en yüksek seviyesine ve Temmuz 2018’den bu yana da eşi benzeri görülmemiş bir hıza erişti. Sadece dört gün içerisinde %231’lik bir artış yaşanırken, söz konusu ani yükselişin muhtemelen bu hafta yaşanan Bitcoin fiyat artışlarının bir sonucu olduğu dile getirildi.

blank

Perşembe günü, Bitcoin blockchaininde bir işlem yapmanın ortalama maliyeti 6.3 dolar olarak kaydedildi: Bitcoin işlem ücretleri 6 Ağustos’tan bu yana bu denli yüksek olmamıştı. Dün ise Bitcoin işlem ücretleri 5.7 dolar seviyesinde düştü.

Bir Haftada 4.4 Dolarlık Artış Yaşandı

Geçtiğimiz hafta başında, Pazartesi günü, Bitcoin’de ortalama işlem maliyeti 1.9 dolar olarak kaydedilmişti. Bu hafta yaşanan 4.4 dolar seviyesindeki artış, 2018 yazındaki boğa koşusundan bu yana Bitcoin ücretlerinde kaydedilen en keskin artış olarak dikkat çekti.

Artan ücretlerin muhtemel olarak Bitcoin’in fiyatındaki artışla bir ilgisi olduğu yorumu yapılıyor. 6 Ekim’de Bitcoin’in fiyatı 10.600 dolar civarındaydı. Ancak fiyat, bu ay yaşanan keskin bir artış nedeniyle şu an itibariyle 13.000 dolar’a kadar yükseldi. Bu değerler de yaklaşık olarak %23 oranında bir artışa işaret ediyor.

Bitcoin blockchaininde aşırı bir aktivite olduğunda Bitcoin ücretlerinin artması normal karşılanıyor. Bu ücretler, işlemleri gerçekleştiren ve özel yazılım çalıştıran bilgisayarlara, yani Bitcoin madencilerine ödeniyor.

Madencilere Talep Arttığında İşlem Ücretleri de Artar

İşlemlerin gerçekleştirilmesi için madencilerin işlemesi gerekenden daha fazla talep olduğunda, işlem ücretlerinde artış yaşanıyor. Bunun nedeni ise, madencilerin Bitcoin işlemlerini o kadar kötü bir şekilde işlemek isteyen kişilere prim ödemeye razı olacak şekilde öncelik vermesi olarak belirtiliyor.

Bitcoin’in fiyatı yükseldiğinde Bitcoin blockchaininde genellikle çok daha fazla aktivite gerçekleşir: insanlar, fiyatın daha da artması sebebiyle Bitcoin dünyasına girmek ister. Böylesine karmaşık ve yoğun aktiviteli günler yaşandığında ise diğer taraftaki madenciler, ücretlerini toplamaya hazır bir şekilde bilgisayarlarının başında bekliyor olurlar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE), Ripple (XRP) ve Terra (LUNA) Fiyat Analizi – 8 Mayıs

Dogecoin’de Elon Musk’ın Saturday Night Live’a konuk olmasından önce ayı piyasasına yönelik sinyaller gözleniyor. XRP’nin ise satış yolda olan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend