8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Bitcoin İşlemlerinin %10’unu Hâlâ Çin Oluşturuyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Çin’in kripto ile ilgili tüm faaliyetlere yönelik kapsamlı yasaklarına rağmen, ülke sakinleri hâlâ küresel çapta Bitcoin işlemlerinin yaklaşık %10’unu oluşturuyor.

Binance indirim kodu

Bu veriler, Çin Halk Bankası’nın kripto baskısının ülkedeki finansal piyasaları nasıl etkilediğini incelediği bir raporda ortaya çıktı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Çin’in kripto faaliyetleri %80 düştü

Rapora göre, tüm online P2P kredi platformları artık ülke içinde faaliyet göstermiyor ve ödenmemiş borç miktarı 1.2 trilyon yuan’dan 490 milyar yuan’a düşmüş durumda.

Raporda ayrıca bankanın “Online işletmelerin tüm finansal işlerini denetlemeyi ve lisanslı kurumlar online şirketler arasındaki ticari işbirliğini standartlaştırmayı” planladığı belirtildi.

Çin hükümeti kripto sektörüyle 2013’ten beri ilgileniyor. Ülke ilk olarak banka ve benzeri finans kurumlarının Bitcoin işlemlerini kolaylaştırmasını yasakladı ve sonrasında 2017 itibariyle birkaç kripto firmasını soruşturmaya başladı.

Bu firmalara yönelik soruşturmalar, birçoğunu kapanmaya zorladı, ancak sektör, bir şekilde, Çinli madencilerin küresel hash oranını domine etmesi nedeniyle ülkede canlı kaldı.

Ancak 2021’de hükümet, yetki alanı içindeki tüm kripto madenciliği ve ticaret faaliyetlerini yasaklayarak kripto alanında tam bir baskı uyguladı ve madencilik de Çin’den çıkmaya başladı.

Çinli kripto tüccarlar için hapis cezası

Çin’in o zamandan beri tüm çabası ülkedeki kripto işlemlerini ortadan kaldırmaya yönelik oldu. Çin Yüksek Mahkemesi kısa süre önce kripto ile bağış toplamanın yasadışı olduğuna karar verdi. Bu karar nihayetinde kriptonun tamamen yasaklanacağı yönünde yorumlanıyor.

Bununla birlikte ICO/IDO, kripto borsası, kripto vadeli işlemleri ve yield farming gibi faaliyetlerin tümü yasadışı bağış toplama faaliyetleri olarak kabul ediliyor.

Kararın hali hazırda yürürlükte olduğu göz önüne alındığında, ülkede kripto ticareti Çinli kullanıcıları uzun hapis cezası riskine sokuyor.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Yükselişi Merkez Bankalarının Kolay Para Politikaları Tarafından Engelleniyor

Rapora göre Çin, “Lisanssız kaynak yaratma, fon veya bağış toplama gibi yasa dışı finansal faaliyetlere ciddi şekilde baskı uyguluyor ve yasadışı kaynak toplama suçlarına karşı özel bir kampanya başlatacak.

Bununla birlikte, Çin hükümetinin ülkede kriptoyu ortadan kaldırmak için gösterdiği çabalara rağmen, vatandaşlarının yeni kripto ticareti araçları geliştirdiğini ve bazı madencilerin de gizli kalmayı başardığını belirtmek gerekir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar