Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Dünya Bankası’na göre, küresel para transfer pazarı yarım trilyon dolarlık bir endüstri ve giderek büyümekte. Yeni bir ülkede meşhur “Amerikan rüyası” nı arayan göçmenler için, eve para göndermenin yollarını bulmak bir kabus olabilir, çünkü kayıtsız göçmenler için bu tarz transferler çok külfetli. Arcane Research’e göre, Bitcoin eşler arası sistemi ile kayıtsız göçmenlere yardımcı oluyor.

Binance indirim kodu

Özellikle para transferi için ek yasal ve finansal engellerle karşı karşıya kalan kayıtsız göçmenler için bir kurtarıcı ortaya çıkıyor: Bitcoin.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Kripto para analiz firması Arcane Research, bugün Bitcoin peer-to-peer (eşler arası) piyasalarının mevcut durumu hakkındaki en son çalışmasının sonuçlarını yayınladı. Firma, kripto para birimlerinin göçmenlere yardım ettiğini, çünkü bu dijital varlıkların uluslararası, vergiden muaf, ucuz ve hızlı para transferlerine izin verdiğini tespit etti.

Üstelik kayıtsız göçmenlerin, özellikle Bitcoin satın almak ve eve para göndermek için eşler arası pazarlara giderek daha fazla yöneldiğini buldu. Arcane’e göre, hediye kartları, bankacılık kısıtlamalarını ve müşteri tanıma gereksinimlerini atladıkları için, bu tür borsalarda tercih edilen ödeme yöntemi.

Rapor, hediye kartı ticaretinin, belgesiz göçmenlerin ülkelerindeki arkadaşlarına ve ailelerine para aktarmalarına yardımcı oluyor” dedi. Bu ödeme yöntemi Kuzey Amerika’da popüler ve Arcane Research’e göre, bölgedeki gelecek vaat eden bir eşler arası (P2P) Bitcoin borsası olan Paxful’un genişlemesinin ardındaki nedenlerden biri. Endüstriyi izleyen bir metrik sitesi olan Useful Lales’e göre, Paxful, Kuzey Amerika’daki önde gelen P2P Borsası Localbitcoins’in işlem hacminin dört katına kadar çıktı.

Useful Lales’den Matt Ahlborg, göçmenlerin yurtdışındaki akrabalarına Bitcoin para transferleri göndermek için hediye kartlarını nasıl kullandıklarını Arcane Research’e şöyle açıkladı:

“Batı ülkelerindeki göçmenler Paxful’daki hediye kartları aracılığıyla yurtdışına değer aktarıyorlar. Hediye kartları yerel bir mağazada göçmen tarafından satın alıyor, daha sonra bu hediye kartı fotoğraflanıp, fotoğraf yurtdışındaki arkadaşlara ve aileye gönderiliyor. Daha sonra bu hediye kartlarını BTC için Paxful’da satıyorlar. Daha sonra BTC’i P2P platformlarından biri aracılığıyla, yerel pazardaki bir alıcıya satarak BTC’i yerel para birimine dönüştürüyorlar” dedi.

İlgili Haber:  SEC Eski Başkanı Jay Clayton, One River'da Kripto Danışmanı Olarak Görev Alacak

Ve bu süreç yavaş görünse de, kayıtsız göçmenler için geleneksel seçeneklerden daha hızlı ve daha ucuz. Bitcoin, siyasi veya ekonomik koşullar kötü olduğunda para transferleri için daha uygun bir alternatif haline gelir. Açık bir örnek, ABD hükümetinin yaptırımları nedeniyle, ülkede neredeyse tüm havale hizmetlerinin engellendiği Venezuela’dır.

Arjantin’de yaşayan Venezuelalı Ariana Entralgo; “LocalBitcoins aracılığıyla burada Bitcoins satın alıyorum ve BTC’i babamın hesabına yatırmasını rica ediyorum. Tacirler hızlıysa, her şey 30 dakika sürüyor; eğer yavaşsa, en fazla iki saat sürebilir.” dedi.

Entralgo, bu yöntemin başka bir avantaja sahip olduğunu açıkladı: “büyük komisyonlar ödemek zorunda değilsiniz ve sizin için daha iyi çünkü çoğu zaman Venezuela’daki Bitcoin oranları çok çekici.”

Arcane Research, Latin Amerika’daki tüm Bitcoin ticaretinin %43’ünün Venezuela’da gerçekleştiğini açıkladı.

Venezuela şu anda bir göç krizi geçiriyor. Brookings Enstitüsü’ne göre, 2019 yılında 4 milyondan fazla Venezuelalı ülkeden kaçtı ve birçoğu komşu ülke olan Kolombiya’ya gitti. Ve Venezuela’da para transfer hizmeti bulunmadığından, Bitcoin yurtdışında yaşayan ve eve para göndermesi gereken Venezuelalılar için bir yöntem olabilir.

Görünüşe göre, ekonomik sıkıntılarına potansiyel çözümler için kripto para birimine uzun zamandır bakan Nicolas Maduro hükümeti de bu durumun farkında. Çünkü Venezela’da bu yılın başlarında, resmi ve devlet tarafından işletilen bir Bitcoin havale hizmeti başlatıldı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?