3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Michael Saylor: Bitcoin Yakında Kendi Yolunu Çizecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin son aylarda daha çok bir teknoloji hissesi gibi davranıyor olabilir, ancak Michael Saylor gibi sıkı Bitcoin hayranları bunun her zaman böyle olmayacağını düşünüyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin’in major endekslerle olan korelasyonunu geçtiğimiz aylarda haberleştirmiştik. Bu korelasyonla ilgili IMF yetkilileri endişelerini dile getirmişlerdi. Geçtiğimiz günlerde aynı endişeyi Finansal İstikrar Kurulu da gündeme getirdi. Hem IMF hem de Finansal İstikrar Kurulu, Bitcoin ve kripto paraların major endekslerle korelasyonunun global çapta ekonomik istikrar için tehlikeli olduğunu düşünüyorlar.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin son 7 günde %7 oranında düştü. Analistler Bitcoin’de sinyallerin aşağı yönlü olduğunu belirtiyor. Son 7 günde teknoloji hisseleri ise %4 değer kaybetti. Bu oranlar birbirlerine oldukça yakın ve aynı yönde olduğundan pek çok yatırımcı Bitcoin ve teknoloji hisselerinin birlikte hareket ettiğini düşünüyor.

Ancak MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin’in her zaman bu şekilde davranmayacağını ve yakında kendi yolunu çizmeye başlayacağını iddia ediyor.

Saylor, CNBC’ye verdiği bir röportajda şunları söyledi;

Yatırımcılar şu anda Bitcoin’in riskli varlıklarla ilişkili olduğunu düşünüyor, bu nedenle Bitcoin’i satarak riski de ellerinden çıkardıklarını düşünüyorlar. Açıkçası Bitcoin bir teknoloji hissesi değil, aslında tam tersi Bitcoin riskten korunma varlığıdır.

Zamanla, 4, 5, 6, 7 yıl sonra herkes bunu anlayacak. Ancak şu anda, yatırımcılar ve teknoloji devleri Bitcoin’in piyasa ticaretini kontrol ediyor ve bu, onlar ile piyasadaki ruh hali arasındaki çekişmenin bir yansıması” dedi.

Bitcoin’in son aylarda kendi rotasını çizememesi, özellikle kripto-severleri biraz şaşkınlığa uğrattı. Zira yıllardır Bitcoin’in ilişkisiz bir varlık olduğu iddia ediliyordu. Yani Bitcoin herhangi bir borsaya, hisseye, ekonomi veya devlete bağlı olmayan bir varlık gibi lanse ediliyordu. Ancak Bitcoin’in major endekslerle korelasyon içine girmeye başlaması bu tezi çürüttü.

İlgili Haber:  Bitcoin 50.000 Dolara Yaklaşırken, Tüccarlar Fiyat Dalgalanmalarına Karşı Dikkatli Olmalı

Ancak hem teknoloji hisseleri hem de Bitcoin, bu yıl Fed’in enflasyonla mücadele mücadelesinin bir parçası olarak faiz oranlarını arttırması ve daha sıkı para politikaları uygulamaya başlamasından dolayı büyük dalgalanmalar kaydetti. Ve bunun neticesinde Bitcoin hisse senetleriyle birlikte hareket etmeye başladı. Bitcoin’in ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100’ün, 90 günlük korelasyon katsayısı şu anda 0.60’ın üzerinde ve bu değer şimdiye kadar kaydedilen en yüksek korelasyon. 1 katsayısı, varlıkların adım adım birlikte hareket ettiği anlamına gelirken, -1 onların zıt yönlerde hareket ettiğini gösterir. Yani değer 1’e yaklaştıkça birlikte hareket etme de artar.

Analistler, yatırımcılarda riskli varlıklara yatırım yapma iştahı arttığında paranın kripto piyasasına aktığını, ancak şu anda yatırımcıların Fed’in sıkı para politikaları nedeniyle risk almaya hevesli olmadıklarını söylüyor.

Ancak yine de bazı analistlere göre, ABD ekonomisi her ne kadar bu yılın sonlarına doğru kasvetli bir ekonomik görünüme sahip olsa da, Bitcoin ve kripto paraların daha olumlu bir görünüm yakalayabileceğine dair bir hissiyat var.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar