8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

Ünlü Analist PlanB: “Kripto Para Kışı Kapıda! Bitcoin’de Yüzde 80’lik Düşüş Yaşanabilir! Ancak…”

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ralliler ve çöküşler. Ünlü analist PlanB, Bitcoin fiyatının önümüzdeki yıl sürpriz birkaç hamle yapabileceğini düşünüyor.

Binance indirim kodu

İşler yavaş yavaş netleşmeye başladı. Çok sayıda Bitcoin yatırımcısı tarafından inanılan 100.000 dolar hedefi, bu yıl çok büyük bir ihtimal ile gerçekleşmeyecekmiş gibi görünüyor. Bu andan itibaren kısa bir süre içerisinde 50.000 dolar yükseliş, yüksek volalitesiyle tanınan kripto para piyasası için bile imkansıza yakın bir ihtimal barındırıyor. Bununla birlikte, Bitcoin dünyasında belki de en fazla kullanılan tahmin modellerinden biri olan, PlanB’nin hazırladığı, bir varlığın nadirliğini taban alan Stock to Flow (S2F) modeli önemli ölçüde güç kaybetmiş gibi görünüyor. Söz konusu modelin kurusu, yaptığı açıklamalarında, bitmek bilmeyen bir boğa rallisine dair beklentilerin de azalması gerektiğini düşünüyor. Ünlü analist PlanB, yatırımcılardan önümüzdeki yıl kripto para kışına hazır olmalarını istedi ve BTC fiyatının %80’e kadar değer kaybedebileceğini söyledi.

Binance indirim kodu

Ancak tabii ki tüm noktalar da olumsuz değil. Analistin bu tahmini, Bitcoin fiyatını altı haneli düzeye taşıyacak bir rallinin ardından geçerli olabilir. PlanB düşüncelerini şöyle aktardı: “Bence ilk olarak oldukça yüksek seviyelere, en azından Stock to Flow modelinin gösterdiği, 100.000 dolar ila 288.000 dolar civarına ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Bunun ardından ise %80’lik bir düşüş dalgası yaşanabilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Analist, hızlı yükseliş ve düşüşlerin altında yatan iki faktörü FOMO ve FUD olarak niteledi.

Bitcoin Dünyasında “Korku ve Açgözlülük”

%80’lik bir düşüş oldukça dramatik ve sağlam temelli olmaktan çok havalı bir tahmin şeklinde gözükse de analistlere göre bu senaryo imkansız değil. Mayıs ayında Çin’de yaşanan kripto para madenciliği yasağının ardından Bitcoin fiyatı değerinin yarısını kaybetmişti. PlanB, BTC fiyatının oldukça yükselmesiyle ve yasaklama tartışmalarının tekrar gündeme gelmesiyle birlikte benzer olayların tekrarlayabileceğine inanıyor. PlanB, düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Örneğin birkaç ay içerisinde 100.000 dolara ulaşmamız durumunda insanlar arasında FOMO yayılacak ve fiyat daha da yükselecek. Bunun ardından ise kötü bir olay yaşanacak. Mesela Çin’den ya da Hindistan’dan gelebilecek bir yasak gibi. Böylece korku havası tekrar kripto para dünyasını saracak. Benim görüşüme göre Bitcoin piyasasında korku ve açgözlülük faktörleri asla tamamen yok olmayacaktır.

İlgili Haber:  Bitcoin, Piyasa Döngülerini Düzensiz Hale Getirdiği İçin Yıkıcı Bir Para mı?

PlanB, bir tür ayı piyasasının kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. Ancak günümüz fiyatı değerlendirildiğinde bu durum, gözüktüğü kadar korkutucu olmayabilir. PlanB’nin iddia ettiği gibi BTC fiyatının 288.000 dolara ulaşması durumunda, %80’lik bir değer kaybı yaşanırsa BTC fiyatı 57.000 dolara yani bugün olduğundan 8.000 dolar daha yüksek bir seviyeye gerileyecektir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar