Bitcoin Kıtlığı, Kripto Yatırımcıları İçin İyi Olabilir: Peki Nasıl?

Son güncelleme: 2 ay önce

PayPal gibi büyük şirketler oldukça yüksek miktarlarda Bitcoin satın alıyor. Peki, gerçekten Bitcoin bitebilir mi?

Haberin Özeti

  • Büyük şirketler, kripto para birimini yüksek miktarlarda satın almaya devam ettikçe Bitcoin’in fiyatı da tavan yapıyor.
  • Pantera Capital’e göre bir Bitcoin kıtlığı yaşanabilir.
  • Ancak uzmanlar endişelenmemeniz gerektiğini söylüyor; çünkü varlık kolayca erişilebilir olmaya devam edecek.

Blockchain yatırım fonu Pantera Capital tarafından dün yayınlanan bir rapora göre, ABD’deki siyasi durum Federal Rezerv’in daha fazla para basmasına ve diğer varlıkların fiyatını artırmasına neden oluyor.

Bu varlıklardan biri de Bitcoin. Çok sayıda teknoloji şirketinin, kripto para birimini yüksek miktarlarda satın alması nedeniyle Bitcoin’in fiyatı artıyor.

PayPal ve Cash App, Yeni Çıkan Tüm Bitcoinleri Satın Alıyor

Raporda, “PayPal ve Cash App, yeni çıkarılan tüm Bitcoinlerin neredeyse tamamını satın alıyor. Diğer büyük finans kuruluşları da benzeri bir yol izlemeye başladıklarında arz kıtlığı daha da dengesiz hale gelecektir. Arz ve talebin dengelenmesinin tek yolu daha yüksek bir fiyattır.” ifadesi yer alıyor.

Pantera Capital’e göre Bitcoin kıtlığı bir olasılık. Ancak hemen endişelenmeyin… Uzmanlar, Bitcoin’in erişilebilir olmaya devam edeceğini söylüyor.

Crypto Nerds akademi kurucu ortağı ve Quantum Economics analisti Pedro Febrero, “Uzun vadede daha az elde yoğunlaşan Bitcoin sayısı, finansın demokratikleşmesi adına bir sorun olabilir.” açıklamasını yaptı.

Bitcoin arzının sınırlı olduğunu ve sonunda büyük şirketlerin onu satması gerekeceğini ekleyen Febrero, “Bütün Bitcoinlerin ele geçirilmediğini unutmamalıyız.” dedi.

“Bitcoin Fiyatı Artmaya Devam Edecek”

Quantum Economics’te merkezi olmayan finans analisti olarak görev yapan Shawn Dexter ise şunları söyledi: “Teknoloji şirketleri ve kurumlar, büyük bir Bitcoin payına sahip ve onu elinde bulundurmak, yalnızca ağın temeldeki güvenliğini artırmaya ve değer teklifinin depolanmasını ilerletmeye hizmet edecek.”

  Reuters, Bitcoin Sahiplerinin Okumayı Özlediği Manşeti Yayınladı

Dexter, ayrıca, para biriminin fiyatı ne olursa olsun, hiçbir gücün tek taraflı olarak şişirmeye karar veremeyeceği bir varlığı satın alma seçeneğine sahip olmanın bir demokratikleşme şekli olduğunu da belirtti.

“Esasen Bitcoin eninde sonunda dengeyi bulacak.” diyen Dexter, “İşler olduğu gibi devam ederse, Bitcoin’in fiyatı yükselmeye devam edecek.” diye ekledi.

Ancak paranın bütün olarak ortadan kaybolması konusunda endişelenmenize gerek yok: PayPal gibi şirketler Bitcoin satın alırken, ona ulaşmak artık her zamankinden daha kolay olacak.

Pantera Capital’in raporunda belirttiği, daha öncesinde Bitcoin satın alma süreçleri bir hayli zahmetliydi: Pasaportunuzla bir selfie çekin, aktif hale gelmesi için bir haftaya kadar bekleyin, günlük limitlere sadık kalın vs.

Bugünlerde ise 300 milyon kişi Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerine anında erişim sağladı. Bu, öncekilere nazaran çok önemli bir değişim.

 

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın