7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

Bitcoin Kullanımı Oranında Türkiye 4. Sırada

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Alman Şirketi Statista tarafından yayınlanan yeni veriler doğrultusunda, Amerikalıların sadece %7’sinin daha önce Bitcoin (BTC) kullandığı ortaya çıktı. Elde edilen bu veri, BTC’ye yapılan mevcut yatırımların henüz büyümenin erken bir aşamasında olduğunu gösterdi.

Binance indirim kodu

10T Holdings’in kurucu ortağı Dan Tapiero, Bitcoin için hâlâ çok erken olduğunu ve yeni bir küresel varlık sınıfının doğum aşamasında bulunulduğunu söyledi.

Binance indirim kodu

Buna rağmen yatırımcılar; uzun vadede Bitcoin’in, altın gibi yerleşik bir değer deposuna dönüşmek için önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu ve önümüzdeki on yıl içinde bu kripto varlığının katlanarak artacağını tahmin ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin’in ana akım olarak benimsenmesi için neye ihtiyaç var?

Şu anda Bitcoin talebinin çoğu, BTC’yi altın 2.0 olarak algılayan yatırımcılardan geliyor. Yatırımcılar, BTC’nin sonunda kendisini güvenli bir liman haline getireceğine inanıyor.

Sonuç olarak kurumsal yatırımcıların son aylarda yoğun bir şekilde BTC biriktirmeye yöneldiği görülüyor. Örneğin MicroStrategy ile Stone Ridge yakın tarihlerde sırasıyla 425 milyon dolar ve 110 milyon dolar değerinde Bitcoin satın almayı tercih etmişti.

Ancak Bitcoin için perakende talebinin büyük bölgelerde art arda artması durumunda BTC’nin katlanarak büyümesi bekleniyor.

Statistica’dan gelen veriler; yalnızca altı ülkede, nüfusun %10’undan fazlasının Bitcoin kullanıcısı olduğunu gösteriyor. Statista Küresel Tüketici Anketi, kişi başına düşen Bitcoin kullanma oranı açısından en iyi ülkelerin Nijerya, Vietnam ve Güney Afrika olduğunu söylüyor. Bu üç ülkeyi %16’lık bir oranla Türkiye takip ediyor.

Anket hakkında yorumda bulunan Tapiero, listenin baştan sona bütün ülkelerin içermediği için büyük kripto para piyasalarını kaçırmış olabileceği uyarısında bulundu. Örnek olarak Güney Kore’nin, dünyanın en büyük Bitcoin pazarlarından biri olmasına rağmen listede yer almadığını belirten iş adamı, bu listede bazı ülkelerin yer almadığına dikkat çekti.

İlgili Haber:  Çin Merkez Bankası, Dijital Para Yarışını Kazanıyor mu?

Bitcoin kullanımı sanıldığı kadar yaygın değil

Son yıllarda, Bitcoin borsası ve yasal paraya giriş altyapısı ABD, Avrupa ve Asya’da önemli ölçüde gelişme göstermiş olsa da bugüne kadar güvenilir bir değişim altyapısından yoksun olan birçok ülke bulunuyor.

Örnek olarak Kanada’da, kullanıcıların Coinbase dışında güvenebileceği ve sıkı bir şekilde düzenlenmiş büyük bir yerel kripto para birimi borsası yer almıyor.

Borsa ve yasal paraya giriş altyapısı tam olarak kurulduğunda, perakende yatırımcıların pazara girmesinin daha kolay hale gelmesi bekleniyor.

Borsa yatırım fonları ve büyük banka yöneticileri olmadan, kullanıcılar borsaları kullanmak için nispeten karmaşık bir süreçten geçmek zorunda kalıyor. Hatta bazı borsalar, kullanıcıların Bitcoin satın almak için banka havalesi başlatmadan önce kapsamlı bir müşteri tanıma ve doğrulama süreçlerinden geçmelerini mecbur kılıyor.

Bu nedenle; altyapıda yerleşik perakende yatırımcılara yönelik daha fazla iyileştirme yapılana kadar, ana akımın daha büyük bir kısmının kripto para piyasasına girebilmek için mücadele etmesi gerekiyor.

BTC ana akım olarak benimsenirse ne olur?

Bitcoin’in uzun vadeli tahminleri, 20.000 ile 1 milyon ABD doları arasında bir yerde değişiklik gösteriyor.

16 Ekim’de Real Vision Group’un kurucusu varlık yöneticisi Raoul Pal, BTC’nin 1 milyon dolara doğru gittiğine inandığını bildirmişti.

1 milyon dolarlık bir fiyat noktasında, BTC’nin tamamen seyreltilmiş piyasa değerinin yaklaşık 21 trilyon dolar olması beklenirken bu miktarın, altının 9 trilyon dolarlık mevcut piyasa değerinin iki katından fazla olacağına dikkat çekiliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar