2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Bitcoin Kullanımına Liderlik Eden 10 Ülke

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Chainalysis tarafından yapılan Küresel Kripto Benimseme Endeksine göre, en yüksek kripto para birimi kullanım oranına sahip olan ülkeler gelişmiş ekonomiler değil. Sonuçlar oldukça dikkat çekici…

Binance indirim kodu

Kripto para birimlerinin benimsenmesi, ana akım ekonomik araçlar arasına girme konusunda bir ilerleme kaydediyorsa, buna öncülük eden ülkelerin de mutlak suretle dünyadaki süper güçler olması gerekmez.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Blockchain araştırma firması Chainalysis tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, kripto para kullanımının en yoğun olduğu 10 ülkeden yalnızca ikisi gelişmiş ekonomiler arasında yer alıyor. Bunlar da Çin ve Amerika Birleşik Devletleri.

Söz konusu araştırma firması, dünya üzerindeki sıradan vatandaşlar arasında kripto para birimi aktivitesini ölçmek için adına Küresel Kripto Benimseme Endeksi dedikleri yeni bir metodoloji geliştirdi.

Araştırma firması yetkilileri, ticaret ve spekülasyon, kripto para birimi ekonomisi adına önemli olsa da, endeksin günlük kullanıcılar arasında tabandan benimsenmesini istediklerini dile getirdi.

Firma tarafından geliştirilmiş olan Küresel Kripto Benimseme Endeksi, dört ölçüt üzerinden değerlendirme yaparken her ülkenin nüfusunu ve ekonomisinin boyutunu da hesaba katıyor. Söz konusu dört ölçüt ise: alınan kripto para birimi değeri, aktarımı gerçekleştirilen perakende değeri, kripto para birimi mevzuatı ve değişim hacmi.

Ukrayna, Rusya ve Venezuela Liderlik Ediyor

Firmanın analizini gerçekleştirdiği 154 ülkeden Ukrayna, Rusya ve Venezuela’nın kripto para birimi benimseme konusunda dünya ülkelerine liderlik ettiği tespit edildi. İlk 10 içerisinde Çin, Kenya, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Afrika, Nijerya, Kolombiya ve Vietnam yer alıyor.

Firmanın verileri, bir Bitcoin analiz sitesi olan Useful Tulips’in kurucusu ve bağımsız araştırmacı Matt Ahlborg’un verileri ile aynı çizgide görünüyor. Ahlborg daha öncesinde Afrika ve Latin Amerika’nın Bitcoin gibi kripto para birimlerine duyulan ilgide büyük artış yaşadığını ilan etmişti.

İlgili Haber:  Rotterdam Limanı Yenilenebilir Enerji Ticareti İçin Blockchain ve Yapay Zekayı Test Ediyor

Venezuela ve Kolombiya, Latin Amerika’da Kripto Para Kullanımında Öncü Konumda

Yayınlanan veriler ışığında Latin Amerika’da kripto para birimi benimseme açısından önde gelen iki ülke: Venezuela ve Kolombiya.

Özellikle mevcut jeopolitik koşulları nedeniyle Venezuela, Chainalysis şirketinin oldukça yoğun bir biçimde ilgisini çekti ve şirket için mükemmel bir “vaka çalışması” haline geldi. Bu anlamda Venezuela’nın gelişmekte olan ülkelerdeki kripto para birimi kullanımını neyin tetiklediğine ve vatandaşlar tarafından ekonomik istikrarsızlığın azaltılması adına nasıl kullanıldığına dair önemli bir örnek olduğu dile getirildi. Venezuelalıların ulusal para birimleri enflasyona karşı değer kaybı yaşarken tasarruflarını korumak adına kripto para birimlerine yöneldikleri yorumu yapılıyor.

Kolombiya ise bir diğer şaşırtıcı örnek olarak ülkedeki endüstriyi yöneten katı düzenlemelere rağmen kripto para birimi kullanımında dünya üzerinde dokuzuncu sırada yer alıyor. Bir yandan da Kolombiya’daki milletvekilleri, ticareti ve diğer faaliyetleri sınırlandıran düzenlemeleri esnekleştirmek ve ülkeyi “Bitcoin dostu” bir hale getirmek adına aktif şekilde çalışıyorlar. Kolombiya’da artış gösteren Bitcoin ATM’leri ve ödeme fintech’leri, yabancı yatırımcılara, geliştiricilere ve girişimcilere, bölgenin muhtemel bir kripto para birimi patlaması için hazır olduğuna dair sinyaller veriyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar