3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Madenci Satışları Bitcoin Fiyatını Baskılamaya Devam Edebilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

JPMorgan, biriktirdikleri Bitcoinleri artan maliyetler karşısında satmak zorunda kalan Bitcoin madencilerinin satışlarının fiyatı baskılamaya devam edebileceğini söyledi.

Binance indirim kodu

JPMorgan stratejistleri Cuma günü yayınladıkları bir notta, toplam madencilerin yaklaşık %20’sini oluşturan borsada işlem gören madenciler, likiditeyi artırmak, maliyetleri karşılamak ve muhtemelen kaldıraç oranını artırmak için Mayıs ve Haziran aylarında Bitcoin satacaklarını bildirmişlerdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Yayınlanan notta ayrıca borsada işlem görmeyen özel madencilerin ise, devam eden maliyetleri karşılamak için madencilik faaliyetlerinden elde ettikleri blok ödüllerinin büyük bir kısmını çoktan satmış olabilecekleri ve sermaye piyasalarına daha sınırlı erişimleri nedeniyle daha az kaldıraçlı olabilecekleri belirtildi.

Madencilerin kârlılıkları artmazsa, artan operasyonel maliyetleri karşılamak için 3. çeyreğe kadar Bitcoin satmaya devam edebilirler. Bu satışlar yüzünden Bitcoin’in fiyatı üzerinde ciddi bir baskı oluşmuş durumda.

En büyük kripto para birimi Bitcoin, yüksek enflasyonla birlikte Fed’in faiz oranlarını artırmaya başlamasından bugüne kadar %50’den fazla düştü. Sadece bu değil tabii. 60 milyar dolarlık Terra ekosisteminin çöküşü, Three Arrows Capital, Celsius gibi şirketlerde maddi krizler de Bitcoin fiyatı üzerinde etkili oldu ve piyasayla ilgili endişeleri arttırdı.

Kripto piyasasındaki pek çok fon, kredi platformu ve DeFi projesi bir şekilde birbirleriyle bağlantılı olduklarından, birinde yaşanan sorun zincirleme etki yaratabiliyor ve tüm piyasayı etkileyebiliyor. Bu zincirleme reaksiyon Bitcoin madencileri üzerinde de ellerindeki Bitcoinleri satmak için ciddi bir baskı oluşturuyor.

JPMorgan’a göre fiyat baskılarını hafifletebilecek tek şey üretim maliyetlerinin düşmesi. Maliyetler düşmeden Bitcoin madencileri rahata kavuşamayacak gibi duruyor.

Bitcoin madenciliğinin maliyetleri elbette pek çok değişkene bağlı olarak farklılık gösterebiliyor. ABD gibi bir ülkede, ortalama elektrik fiyatları ve yeni madencilik cihazlarının maliyetlerini hesaba kattığımızda, büyük bir madencilik şirketi için üretim maliyeti Bitcoin başına yaklaşık 8.000 dolar. Yani 1 adet Bitcoin çıkarmanın maliyeti yaklaşık 8000 dolar. Ancak altyapı ve faiz oranları ile birlikte genel giderleri hesaba katarak, bazı madencilerin toplam maliyetlerinin şimdiden 20.000 doların üzerinde olabileceği söyleniyor.

İlgili Haber:  Bitcoin'in En Büyük Madencilik Havuzları, Taproot Güncellemesini Aktive Etti

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir başka haberde Bitcoin madencilerinin biriktirdikleri Bitcoinleri satmaya başladığını yazmıştık.

Uzmanlar böyle bir piyasada yani %50’lerden fazla kaybın yaşandığı bir ortamda madencilik işinde olmanın çok stresli olduğunu belirtiyor.

Kazak madencilik şirketi Xive, Bitcoin’in 25.000 doların altına düşmesiyle kâr getirmeyen cihazlarını kapattığını açıklamıştı.

Bakalım madenciler bu çok çetin geçen ayı piyasasında ayakta kalmayı başarabilecekler mi..

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar