3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Analiz: Bitcoin Madencileri Biriktirdikleri Bitcoinleri Satmaya Başladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto piyasasında durum pek iç açıcı değil. Bitcoin geçen sene Kasım ayında ulaştığı rekor seviyelerin çok aşağısına düşmüş durumda. Coinbase, Gemini ve Rain gibi kripto şirketler düşen hacimlerle birlikte işten çıkarmalara başladı. Geçen sene maaşını Bitcoin ile alma kararı veren New York valisi dahil pek çok ünlü şimdi kara kara düşünüyor. MicroStrategy borçlanarak satın aldığı Bitcoin’leri vadesi geldiğinde ödemek zorunda. Coinbase’in iflası konuşuluyor. Celsius Network’ün maddi anlamda zor bir süreç geçirdi iddia ediliyor.

Binance indirim kodu

Ve bunca olumsuzluğa şimdi bir yenisi daha eklendi. Verilere göre Bitcoin madencileri artan maliyetlerini karşılayabilmek için biriktirdikleri Bitcoinleri satmaya başladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Compass Mining tarafından derlenen Coin Metrics verilerine göre, madenciler Mayıs ayında borsalara yaklaşık 195.663 BTC transfer etti. Bitcoin’in Mayıs ayındaki yaklaşık ortalama fiyatını 32.000 dolar olarak baz alacak olursak, transfer edilen BTC’lerin toplam değeri yaklaşık 6.3 milyar dolardı.

Bu transferler, özellikle madencilik şirketlerinin dijital cüzdanlarında depoladıkları büyük miktarda BTC’yi satmak için borsalara taşıdıkları anlamına geliyor. Burada küçük bir not düşmekte fayda var, borsalara transfer edilen her BTC’nin satılacağı gibi bir kaide yok. Madenciler bu BTC’leri başka tokenlerle takas da ediyor olabilirler.

Bitcoinlerini satan şirketler arasında Bitcoin’in sürekli artacağıyla ilgili yorumlarda bulunan ve borsada işlem gören Riot Blockchain de var. Riot Blockchain geçen sene sonunda üretimini üçe katlamıştı.

Madencilik donanım pazarı ve barındırma hizmetleri sağlayıcısı Compass Mining’in içerik direktörü Will Foxley Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Madenciler makro ölçekli ekonomik belirsizliğin olduğu böyle bir dönemde, operasyonlarını güvende tutmak için Bitcoin’i bu seviyelerde satmanın muhtemelen ihtiyatlı olduğunu düşünüyorlar” dedi.

Madencilik şirketlerinin yaşadığı en büyük zorluklardan biri Bitcoin’in ayı piyasasına girmesiyle fiyatların düşmesi oluyor. Zira bu tür şirketlerin genelde tek gelir kalemi madencilikten elde ettikleri BTC’ler oluyor. Bu tür şirketler için bir ayı piyasasında borç veya hisse senedi satışı yoluyla sermaye artırmak zorlaştığından nakit sıkıntısı baş gösterebiliyor. Ayrıca şirketler genişledikçe daha geniş kâr marjları arıyorlar. Riot, ABD’deki en büyük madencilik çiftliklerinden biri olan 750 megavatlık madencilik çiftliğini tamamladıktan sonra Teksas’ta bir gigawatt kapasiteli bir madencilik tesisi daha kuruyor.

İlgili Haber:  Çin’deki Bitcoin Madenciliği Çöküşünün Ardından Kripto Borsası Huobi’nin Gelirlerinin %30 Düşmesi Bekleniyor
Madencilerin borsalara transfer ettiği BTC sayısında artış var.
Madencilerin borsalara transfer ettiği BTC sayısında artış var.

Madenciler ayrıca aylar önce sipariş ettikleri madencilik cihazlarının parasını ödemeye çalışırken, milyonlarca dolarlık geri ödemesiz mevduatlar da yatırıyorlar.

Küçük ölçekli bir madenci olan Cathedra Bitcoin geçtiğimiz günlerde, madencilik operasyonlarını sürdürmek için neredeyse tüm varlıklarını satmak zorunda kaldı.

Cathedra CEO’su AJ Scalia yaptığı açıklamada, “Son birkaç haftayı, Cathedra’nın uzun süreli bir ekonomik gerilemeye dayanacak şekilde iyi bir konumda olmasını sağlamak için bilançomuzu ve operasyonlarımızı yeniden yapılandırmakla geçirdik” dedi.

Nisan ayında yaptığımız bir başka haberde borsada işlem gören kripto şirketlerin hisselerinin de Bitcoin ile birlikte düştüğünü analiz etmiştik.

Madenciler, çoğunlukla Bitcoin olmak üzere kripto işlemlerini işleyen donanımı çalıştırmaktan başka bir şey yapmazlar. Bu yüzden bu kategori çok fazla kurumsal yatırımı kendine çekemiyor. Öte yandan, madencilik donanımı pahalıdır ve haftada yedi gün, günde 24 saat çalışması gerekir. Madencilik şirketlerine yatırımda bulunanlar doğal olarak düşen kripto fiyatlarının madencilik kârlılığını kesmesiyle yeni ekipman alımlarının nasıl finanse edileceğinden endişe duyup bu hisseleri terk ediyor gözüküyor ve bu durumda madencilik şirketlerini zor durumda bırakıyor.

Riot Blockchain’in hisseleri geçen Aralık’tan bugüne %72 değer kaybetmiş durumda. Bitcoin ise ATH yaptığı geçen sene Kasım’dan bu yana %56 değer kaybetmiş durumda.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar