28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Bitcoin Madencileri, Elektrik Kullanımı İçin Adil Fiyatlandırma Talep Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Venezuela’daki Bitcoin madencileri, daha adil bir elektrik fiyatlandırması talebinde bulundu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Venezuela’daki kripto düzenleme kurumu ve elektrik bakanlığı yasal bir anlaşma imzaladı.
  • Anlaşma, kripto madencileri için elektrik tarifeleri oluşturma ve lisanslama sürecinde değişiklikler yapıyor.
  • Elektrik kullanım oranlarının ve fiyatının yükselip yükselmeyeceği henüz belli değil.

Eylül ayında Venezuela, tüm Bitcoin ve kripto para madencilerinin ulusal bir havuza katılmasını zorunlu kıldı. Bu düzenleme kapsamında, tüm kazançların devlet tarafından düzenlenmesi ve madenciler arasında paylaştırılması gündeme geldi.

Binance indirim kodu

Şimdilerde ise Venezuela elektrik fiyatlandırma oranlarını değiştirmek istiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Dün Taraflar Arasında Bir Anlaşma İmzalandı

Venezuela’nın Kripto Varlıkları ve İlgili Faaliyetler Ulusal Müfettişi (SUNACRIP) ve kamu elektrik politikasını belirleyen Halkın Elektrik Enerjisi Bakanlığı, dün kripto madenciliği faaliyetlerini teşvik etmek ve düzenlemek amacıyla yasal bir anlaşma imzaladı.

Anlaşmanın ardından yapılan açıklamada, “Başkan Nicolas Maduro’nun talimatına göre, dijital kripto madenciliğinin geliştirilmesine ve Venezuela’da elektrik arzının korunmasına izin veren devlet politikalarının güçlendirilmesine devam etmek için Kurumlar Arası İşbirliği Çerçeve Anlaşmasını imzaladık.” ifadeleri yer aldı.

Söz konusu açıklamaya ek olarak, “Ayrıca endüstriyel madencilik sektörü için, hizmet sunumunun geliştirilmesine ve iyileştirilmesine olanak sağlayacak adil fiyatlandırma oluşturacağız.” noktasının da altı çizildi.

Anlaşma Net Değil

Ancak bu belgede tam olarak neyin yer aldığı ve fiyatların düşüp düşmeyeceği henüz belli değil. Yine de yapılan yorumlardan anlaşılan şey, madenciler için elektrik tarifelerinin değiştirileceği yönünde.

Venezuela’daki Bitcoin madenciliği zaten çoğu ülkede olduğundan daha fazla düzenlenmiş durumda. Bu düzenlemeler kapsamında, en başta, madencilerin resmi olarak kaydedilmesi gerekiyor. İkincisi, kripto madenciliği resmi olarak vergiye tabi bir faaliyet olarak yürütülüyor. Üçüncüsü, madencilerin kanunen devlet tarafından kontrol edilen bir ulusal havuza katılmaları gerekli kılınıyor.

İlgili Haber:  Ünlü Bitcoin Dolandırıcılığı Rusya'dan Yapılmış Olabilir

Ancak bu sıkı düzenlemelere rağmen, kolluk kuvvetleri ve diğer hükümet organları arasında kripto madenciliğinin durumu hakkında hala bazı anlaşmazlıklar bulunuyor. Yeni düzen, bu sorunları çözmeyi hedefliyor.

Puerto Ordaz’da yaşayan bağımsız madenci Carlos Díaz, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda, “Hükümet elektrik için adil bir fiyat belirlemekten bahsediyor. Ancak enerjinin neredeyse ücretsiz olduğu Venezuela’da bu, oranları artıracaklarını söylemenin bir yolu olabilir. Burası her şeyin olabileceği bir yer: Venezuela.” ifadelerini kullandı.

Venezuela, Localbitcoins’deki ikinci en yüksek işlem hacmine sahip olan ülke olarak dikkat çekiyor. Ciphertrace’e göre ülke, kripto paranın benimsenmesi açısından da dünyaya öncülük ediyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar