28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Bitcoin Madencileri, Gizlilik Odaklı Taproot Güncellemesini Etkinleştirdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Taproot, Bitcoin madencilik sisteminde gizliliğe odaklanan bir yükseltmedir.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin madencileri, ağdaki geniş kapsamlı bir yükseltme olan Taproot’u etkinleştirdi.
  • Taproot yükseltmesinin etkinleştirilmesi için gerekli olan %90’lık blok sinyal seviyesine bugün öğle saatleri itibariyle ulaşıldı.
  • Planlara göre, Taproot yükseltmesi Kasım ayında tam anlamıyla yayınlanmış olacak.

Madenciler, Bitcoin ağındaki büyük bir yükseltmeyi etkinleştirdi. Bugün öğle saatlerinde, karmaşık işlemleri gizlemeye ve işlem ücretlerini düşürmeye odaklanan Taproot yükseltmesini etkinleştirmek için kilitlenmesi gerek blok sayısına ulaşıldı.

Binance indirim kodu

Bitcoin Ağındaki Taproot Yükseltmesi Nedir?

Taproot öncesi, karmaşık Bitcoin işlemlerini gerçekleştirmek için deftere çok sayıda kod ekleniyor ve bu sayede işlemler kolayca tanımlanabiliyordu. Bu, ağdaki para akışını izlemeyi kolaylaştırmasının yanında blok zincirinde gereksiz bir yoğunluğa sebep oluyor ve işlem ücretlerini artırıyordu. Bu durum, alanı kısıtlı ve gizlilik odaklı bir ödeme ağı için ideal bir kullanım şekli oluşturmuyordu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Taproot yükseltmesi ile birlikte karmaşık ve basit işlemler bir araya getirilecek ve bu sayede verileri karıştırırken belirli işlemlerin kaynağının takip edilmesi zorlaşacak. Bu, aynı zamanda karmaşık işlemler için gerekli olan işlem maliyetlerini de düşürecek.

Taproot, Kasım Ayında Yayınlanmış Olacak

Yükseltmeyi uygulamak için, iki haftalık bir süre boyunca madencilik bloklarının %90’ının kilitlenmesi ve yükseltmeyi desteklerine dair bir “sinyal” göndermeleri gerekiyordu. Bitcoin ağı, bugün itibariyle bu seviyeye ulaştı. Planlara göre Taproot, Kasım ayında yayınlanmış olacak.

2018’de Bitcoin Core geliştiricisi Gregory Maxwell tarafından önerilen yükseltme, Bitcoin blok zincirinde birkaç yıl içinde yapılan en önemli yükseltmelerden biri olarak gösteriliyor. Son büyük yükseltme, blokların daha fazla işlemi gerçekleştirmesine izin vermek için bazı işlem verilerini ortadan kaldıran 2017’deki Segregated Witness (Ayrılmış Tanık – SegWit) yükseltmesi idi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar