1 Ekim 2022, Cumartesi
19.6 C
İstanbul

Bitcoin Madencileri Tarihte İlk Kez Çıkardıkları BTC’leri Satmamaya Başladılar – Fiyatlara Etkisi Nasıl Olabilir?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Boğa piyasaları her daim piyasadaki arz kısıtlılığından fayda görmüştür. Analizcilere göre Bitcoin piyasasında yeniden talebin arzı aştığı döneme girilebilir.

Binance indirim kodu

İki ay önce genel kripto para çöküşünde büyük bir darbe alan Bitcoin (BTC), o tarihten bu yana yatay hareket sergileyemeye başlamıştı. Dünyanın en büyük kripto parası olan BTC 19 Mayıs tarihinde 30.000’li seviyelere düştükten sonra 30.000 dolar ile 40.000 dolar arasındaki kanalından ayrılmayı bir türlü başaramamıştı.

Binance indirim kodu

Analizcilere göre, Bitcoin fiyatı bu yazının yazıldığı anlarda yeşil bölgede olsa da, bu durum ile ilgili kısa vadede bir değişiklik olmayabilir. 24 saatte yaşanan %1.6’lık yükselişin bir trend değişimine işaret etmesi de zaten çok mümkün görünmüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Genel kripto para piyasaları da durgun seyretmeye devam ediyor. Kripto paraların toplam piyasas değeri kısa bir süre önce %2 oranında yükselmişti. 1.5 trilyon dolar piyasa değerine sahip olan kripto para piyasası bu alanda Mayıs ayı rakamlarına geri döndü. Bu yüzden analizciler bir trend değişiminin kapıda olmadığını düşünüyor.

Bitcoin Madenciliği Kar Getirmeye Devam Ediyor

Her şeye rağmen Bitcoin madenciliği yüksek miktarlarda kar getirmeye devam ediyormuş gibi görünüyor. Yeni blokların üretilmesi için gereken hash oranı miktarını simgeleyen madencilik zorluğunun düşmesiyle beraber madenciler için kendi operasyonlarının karlılığını arttırmak da hiç olmadığı kadar kolaylaştı. Madencilik zorluğunun düşmesinin nedeninin madencilik sektörünün Çin’in dışına taşınması olduğu düşünülüyor. Çin genelinde Bitcoin madenciliği yasaklanmaya başlamıştı.

Ancak piyasada kalan madenciler için BTC madenciliği işi kesinlikle daha kolay ve daha çok kar getiren bir sektör haline geldi. Glassnode’un paylaştığı verilere göre 3 Temmuz’da yaşanan zorluk güncellemesiyle beraber madenciliğin de karlılık oranı gözle görülür bir şekilde yükseldi.

İlgili Haber:  Bitcoin 2.7 Milyar Dolarlık Vadeli İşlemlerde Satış Çılgınlığına Uğradı

Madenciler Çıkardıkları Bitcoin’leri Satmamaya Başladı

Bununla birlikte ilginç bir şekilde, madencilik şirketlerinin elde ettikleri BTC’leri (güncel olarak blok başına 6.25 BTC) ellerinden hemen çıkarmadıkları görülüyor. Kripto para tarihinde ilk kez Bitcoin madencileri HODL etmeye başladı. Benzer bir çıkarım Glassnode verilerinden de yapılabiliyor.

bitcoin

Turuncu grafiğe bakıldığında UTXO’ların (madencilerin elde ettiği hiç harcanmamış coinler) azalmadığı görülüyor. UTXO değerlerinin içerisinde hem yeni üretilen Satoshi’ler hem de daha önceki madencilerin harmadığı coinler bulunuyor. Bu grafiğin yönü şimdiye kadar her zaman aşağı yönlü olmuştu, yani madenciler her daim ellerindeki yeni BTC’leri tutmak yerine satmışlardı. Bu durum şimdi değişmişe benziyor. Analizcilere göre madenciler bu Bitcoin (BTC)’leri satmamaya devam ederse bunun fiyatlara yansıma ihtimali bulunuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar