2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Fiyatların Düşmesi ve Maliyetlerin Artmasıyla, Bitcoin Madencileri Zor Günler Geçiriyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Piyasadaki düşüş derinleştikçe Bitcoin madencilerinin üzerindeki baskı da artıyor.

Binance indirim kodu

Düşen sadece Bitcoin fiyatı değil, borsada işlem gören madencilik şirketlerinin hisseleri de büyük düşüşler yaşıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir başka haberde Bitcoin madencilerinin biriktirdikleri Bitcoinleri satmaya başladığını yazmıştık.

Piyasadaki düşüş madencilerin kârlılığını olumsuz yönde etkiliyor. Buna bir de artan enerji maliyetleri ve hisselerin düşüşü de eklenince madenciler oldukça zor günler geçiriyor.

Yeni Bitcoinler oluşturmak ve blok zincirlerdeki işlemleri doğrulamak için güçlü bilgisayarlar kullanan madenciler, düşen kripto fiyatları bu alandaki teknolojiye yaptıkları büyük yatırımları baltalamakla tehdit ettiğinden, yöntem değiştirmek zorunda kalıyorlar.

Blockchain.com verilerini incelediğimizde, yeni Bitcoinler oluşturmaya ayrılan güç miktarının bir ölçüsü olan Bitcoin hash oranı, hafta başından bu yana yüzde 4 düştü. Düşüş, madencilerin yeni Bitcoinler ile ödüllendirildikleri karmaşık bulmacaları kırmak için daha az bilgi işlem kaynağı ayırdıklarını gösteriyor.

Bitcoin hash oranı, hafta başından bu yana yüzde 4 düştü.
Bitcoin hash oranı, hafta başından bu yana yüzde 4 düştü.

Blockchain.com verileri ayrıca madencilere ödenen toplam gelir değerinin yaklaşık bir yıl içinde en düşük seviyesine düştüğünü gösteriyor. Borsada işlem gören madencilik şirketleri Marathon Digital ve Hut 8’in hisseleri geçen ay yaklaşık yüzde 40 düşerken, Argo Blockchain yüzde 35 düştü.

Uzmanlar böyle bir piyasada yani %50’lerden fazla kaybın yaşandığı bir ortamda madencilik işinde olmanın çok stresli olduğunu belirtiyor.

Kripto piyasası Mayıs başında Terra’nın çöküşü ve ardından Celsius’un çekim işlemlerini durdurmasıyla son bir kaç haftada ciddi düşüşler yaşadı. Zaten makro ölçekli ekonomik belirsizlikler piyasanın üzerine bir kara bulut gibi çökmüştü. Son aylarda yaşanan gelişmeler piyasayı daha hızlı dibe çekti.

Kripto piyasasının değeri geçen sene ATH yapmış ve 3.2 trilyon dolara kadar çıkmıştı. Şimdi ise piyasa değeri 1 trilyon doların biraz altına düşmüş durumda.

İlgili Haber:  Çin'in Qinghai Eyaleti Bitcoin Madenciliğini Yasakladı

Bitcoin, bu yıl değerinin yüzde 50’sinden fazlasını kaybetti ve nerdeyse 20.000 doların altına inmesine ramak kaldı.

Sektörde enerji fiyatlarındaki dalgalanmalara maruz kalan çok sayıda madenci var. Ukrayna’daki savaşla bağlantılı olarak artan enerji maliyetleri birçok şirketin kârını vurdu. Bu nedenle, madenciler iki farklı yönden baskı hissediyorlar: yüksek maliyetler ve üretilen Bitcoin başına daha düşük gelir.

Marathon, 2022’nin ilk çeyreğinde madencilikle ilgili yatırımlara 200 milyon dolardan fazla harcadı.

Son 12 aydaki kârlılık. Kaynak: FT
Son 12 aydaki kârlılık. Kaynak: FT

Kazak madencilik şirketi Xive, Bitcoin’in 25.000 doların altına düşmesiyle kâr getirmeyen cihazlarını kapattığını açıkladı.

Geçmişte sermaye ve kredi için bankalara veya piyasalara yönelen şirketler artık daha zor bir durumda. Çünkü Fed’in ve dünya geneli merkez bankalarının sıkı para politikaları ve yüksek faizler nedeniyle artık paraya ulaşmak eskisi kadar kolay değil.

Bankalardan kredi alamayan şirketler madencilik operasyonlarını durdurmak zorunda kalabilir.

Öte yandan Kanada kökenli madencilik firması Hut8 CEO’su, kendilerinin bir yıldır fiyatlardaki düşüşe hazırlandıklarını ve ellerindeki 7000 Bitcoin’i ihtiyaç duydukları zaman satacaklarını belirtti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar