1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Ripple (XRP) Yöneticisinden Bitcoin Madencilerine Şok Bir Çağrı Geldi!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Ripple yönetim kurulu üyesi Chris Larsen, Bitcoin madencilerini Proof of Stake (PoS) mekanizması ile ilgili ikna etmek istiyor. Ancak bu gerçekten de zorlu bir girişim olabilir.

Binance indirim kodu

Çağın gereklilikleri Proof of Stake (PoS) mekanizmasını mı mecbur kılıyor? Ripple yönetim kurulu üyesi Chris Larsen, Perşembe günü Medium üzerinde paylaştığı blog yazısında durumun böyle olduğunu iddia ediyor. Şirket, Bitcoin’in konsensüs mekanizmasının Proof of Work sisteminden Proof of Stake sistemine dönüştürülmesini istiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Larsen’e göre BTC dışındaki diğer tüm büyük protokoller, başka bir konsensüs modeline geçiş yapmaya çaba sarf ediyor. Bununla birlikte ünlü yönetici, direkt olarak Proof of Stake modelinden bahsetmedi. Ancak Larsen’in bunun ardından diğer coinlerin daha sürdürülebilir konsensüs modellerine geçtiğini açıklaması ve Ethereum’un da bu geçiş aşamasında olduğunu söylemesi ile birlikte bahsedilen konsensüs mekanizmasının hangisi olduğuna dair herhangi bir soru işareti kalmadı. Larsen, Bitcoin madencilerini Proof of Stake mekanizmasının avantajları konusunda ikna etmek istiyor.

Larsen’in bu konuyu gündeme getirmesindeki amaç ise, tahmin edilebileceği gibi, Bitcoin gibi Proof of Work mekanizmasıyla çalışan kripto paraların iklim için yarattığı tehlikelerdi. Proof of Work mekanizmasında, Proof of Stake’in aksine, elektrik enerjisi son derece yoğun kullanılarak hash gücü konusunda madenciler arasında bir rekabet ortamı oluşturuluyor.

Larsen, düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Kripto para piyasasında en çok konuşulan konulardan biri de, Bitcoin’in sahip oldouğu Proof of Work sisteminin problemleri ve bu sistemin kullandığı enerji miktarı olarak göze çarpıyor. Dünya çapında İzlanda ve Kazakistan gibi ülkeler, enerji kıtlığı nedeniyle Bitcoin madencilerinin kullanabileceği elektrik miktarını kısıtlama kararı almışlardı.”

İlgili Haber:  Bitcoin İşlem Ücretleri, Temmuz 2018'den Bu Yana En Hızlı Artışını Yaşadı

Larsen: “Madenciler Enerji Tüketmeden Bitcoin Ödülü Alsın!”

Ancak BTC madencilerini, konsensüs mekanizmasında bir güncelleme yapmaya ikna etmek hiç de kolay olmayacaktır. Neticede, bu madencilerin tüm iş modelleri Proof of Work mekanizmasına dayanıyor. Konuyla ilgili olarak Larsen’in bulduğu çözüm ise şöyle: “İlk olarak, mevcut hash oranının dağılımı konusunda bir tür ekran görüntüsü benzeri bir şey alınacak. Örneğin şu anda hash oranının %10’unu oluşturan madenciler, gelecekte de BTC arzının %10’una sahip olacak. Coinlerin dağıtım şemasında ise herhangi bir değişiklik olmayacak, yeni BTC versiyonunda da son coin sisteme 2140 yılında girecek.

Larsen buna ek olarak şunları söyledi: “Mevcut madenciler, gelecekteki BTC ödüllerine, herhangi bir ek enerji kullanmadan ya da BTC madenciliği ekipmanlarına ek yatırımlar yapmak zorunda kalmadan ulaşabilir hale gelecektir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar