26 Ocak 2022, Çarşamba
-0.9 C
İstanbul

Ripple (XRP) Yöneticisinden Bitcoin Madencilerine Şok Bir Çağrı Geldi!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son güncelleme: 1 ay önce

Binance indirim kodu

Ripple yönetim kurulu üyesi Chris Larsen, Bitcoin madencilerini Proof of Stake (PoS) mekanizması ile ilgili ikna etmek istiyor. Ancak bu gerçekten de zorlu bir girişim olabilir.

Binance indirim kodu

Çağın gereklilikleri Proof of Stake (PoS) mekanizmasını mı mecbur kılıyor? Ripple yönetim kurulu üyesi Chris Larsen, Perşembe günü Medium üzerinde paylaştığı blog yazısında durumun böyle olduğunu iddia ediyor. Şirket, Bitcoin’in konsensüs mekanizmasının Proof of Work sisteminden Proof of Stake sistemine dönüştürülmesini istiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Larsen’e göre BTC dışındaki diğer tüm büyük protokoller, başka bir konsensüs modeline geçiş yapmaya çaba sarf ediyor. Bununla birlikte ünlü yönetici, direkt olarak Proof of Stake modelinden bahsetmedi. Ancak Larsen’in bunun ardından diğer coinlerin daha sürdürülebilir konsensüs modellerine geçtiğini açıklaması ve Ethereum’un da bu geçiş aşamasında olduğunu söylemesi ile birlikte bahsedilen konsensüs mekanizmasının hangisi olduğuna dair herhangi bir soru işareti kalmadı. Larsen, Bitcoin madencilerini Proof of Stake mekanizmasının avantajları konusunda ikna etmek istiyor.

Larsen’in bu konuyu gündeme getirmesindeki amaç ise, tahmin edilebileceği gibi, Bitcoin gibi Proof of Work mekanizmasıyla çalışan kripto paraların iklim için yarattığı tehlikelerdi. Proof of Work mekanizmasında, Proof of Stake’in aksine, elektrik enerjisi son derece yoğun kullanılarak hash gücü konusunda madenciler arasında bir rekabet ortamı oluşturuluyor.

Larsen, düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Kripto para piyasasında en çok konuşulan konulardan biri de, Bitcoin’in sahip oldouğu Proof of Work sisteminin problemleri ve bu sistemin kullandığı enerji miktarı olarak göze çarpıyor. Dünya çapında İzlanda ve Kazakistan gibi ülkeler, enerji kıtlığı nedeniyle Bitcoin madencilerinin kullanabileceği elektrik miktarını kısıtlama kararı almışlardı.”

İlgili Haber:  Bitcoin, Kripto Para Piyasasının Hızını Belirliyor

Larsen: “Madenciler Enerji Tüketmeden Bitcoin Ödülü Alsın!”

Ancak BTC madencilerini, konsensüs mekanizmasında bir güncelleme yapmaya ikna etmek hiç de kolay olmayacaktır. Neticede, bu madencilerin tüm iş modelleri Proof of Work mekanizmasına dayanıyor. Konuyla ilgili olarak Larsen’in bulduğu çözüm ise şöyle: “İlk olarak, mevcut hash oranının dağılımı konusunda bir tür ekran görüntüsü benzeri bir şey alınacak. Örneğin şu anda hash oranının %10’unu oluşturan madenciler, gelecekte de BTC arzının %10’una sahip olacak. Coinlerin dağıtım şemasında ise herhangi bir değişiklik olmayacak, yeni BTC versiyonunda da son coin sisteme 2140 yılında girecek.

Larsen buna ek olarak şunları söyledi: “Mevcut madenciler, gelecekteki BTC ödüllerine, herhangi bir ek enerji kullanmadan ya da BTC madenciliği ekipmanlarına ek yatırımlar yapmak zorunda kalmadan ulaşabilir hale gelecektir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend