28 Mayıs 2022, Cumartesi
18.5 C
İstanbul

Bitcoin Madencilerinin Paraguay’a Olan Göçüyle İlgili Bilinmesi Gerekenler Neler?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Paraguay son zamanlarda Bitcoin madencilerinin ihtiyacı olabilecek her şeyi sağlıyor ve bu nedenle de Bitcoin madencilerinin göç ettiği popüler yeni ülke Paraguay oldu.

Binance indirim kodu

Çin Artık Bitcoin Madenciliğinin Başkenti Değil mi?

Çin’in kripto para karşıtı tutumu resmiyete dökülmese de artık herkes tarafından bilinen bir gerçek, ülkenin nihai amacının ise kripto para madencilerinin çoğunu Çin’den göndermek olarak görülüyor. Hash gücünün büyük bir parçasının üretimini üstlenen Çin, geleneksel olarak Bitcoin madenciliğinin merkezi olarak görülse de son tedbirler ile beraber madenciler ülke dışına göç etmeye başladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bazı madenciler Kazakistan ve ABD gibi ülkeleri tercih etse de, madencilerin seçenekleri arasına bir ülke daha katılmış oldu.

Paraguay Madencileri Kurtarabilir mi?

Paraguay, Yacyretá ve Itaipú adlı dünyanın en büyük iki hidroelektrik barajına ev sahipliği yapıyor. Hatta ülke elektrik üretiminin tamamını hidroelektrik enerjisiyle karşılıyor. Dahası, Paraguay dünyada hane başına yenilenebilir enerji üretimi en yüksek ülke olma sıfatını taşıyor. Bitcoin için de kömür gibi fosil yakıtları kullandığı için eleştiri yapılmıştı.

Söz konusu iki baraj yaklaşık olarak 8.500 MW enerji üretiyor. Paraguay bu enerjinin yarısından azını kullanırken kalanını ise Arjantin ve Brezilya’nın aralarında bulunduğu bazı ülkeler ile paylaşıyor.

Bu enerji fazlalığı Bitcoin madencilerinin dünyanın dört bir yanındaki diğer konumları değil Paraguay’ı tercih etmesini sağlayabilir. Paraguay merkezli BTC madenciliği şirketi Digital Assets S.A CEO’su Benitez Rickmann yaptığı açıklamasında bu durumu şöyle anlattı: “Çin’in kripto para madenciliğini yasaklaması ile beraber yaklaşık olarak 6.000 MW’lık bir enerji boşa çıkmıştı. Bu miktar Paraguay’ın enerji fazlası olan 5.500 MW’lık enerji ile neredeyse karşılanabiliyor. Bu yüzden madenciler için Paraguay oldukça çekici görünüyor.”

İlgili Haber:  Çevresel Gerekçelerle Bitcoin Madencilik Faaliyetlerini Kısıtlayan Yasa, New York Meclisinde Kabul Edildi

Bundan Sonra Ne Olabilir?

Şu anda Güney Amerika ülkesi, Çin merkezli 8 Bitcoin madenciliği şirketini ülkesinde ağırlıyor. Bununla birlikte 500.000 adet yeni BTC madenciliği makinesi ülkeye getirilecek. Sadece bir şirketin 90.000 adet BTC madenciliği cihazını ülkeye taşıması bekleniyor. Paraguay’ın sahip olduğu fazla yenilenebilir enerji ile birlikte son zamanlarda özellikle dile getirilen iklim sorunu Paraguay sayesinde çözülebilir.

Hukuki boyutta ise, ülkenin kanun yapıcı birimleri Bitcoin madenciliği ile ilgili düzenlemeler getirerek yabancı sermayeyi ülkeye çekmeye çalışıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar