Bitcoin Madencilerinin Paraguay’a Olan Göçüyle İlgili Bilinmesi Gerekenler Neler?

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 3 ay önce

blank

Paraguay son zamanlarda Bitcoin madencilerinin ihtiyacı olabilecek her şeyi sağlıyor ve bu nedenle de Bitcoin madencilerinin göç ettiği popüler yeni ülke Paraguay oldu.

blank

Çin Artık Bitcoin Madenciliğinin Başkenti Değil mi?

Çin’in kripto para karşıtı tutumu resmiyete dökülmese de artık herkes tarafından bilinen bir gerçek, ülkenin nihai amacının ise kripto para madencilerinin çoğunu Çin’den göndermek olarak görülüyor. Hash gücünün büyük bir parçasının üretimini üstlenen Çin, geleneksel olarak Bitcoin madenciliğinin merkezi olarak görülse de son tedbirler ile beraber madenciler ülke dışına göç etmeye başladı.

Bazı madenciler Kazakistan ve ABD gibi ülkeleri tercih etse de, madencilerin seçenekleri arasına bir ülke daha katılmış oldu.

Paraguay Madencileri Kurtarabilir mi?

Paraguay, Yacyretá ve Itaipú adlı dünyanın en büyük iki hidroelektrik barajına ev sahipliği yapıyor. Hatta ülke elektrik üretiminin tamamını hidroelektrik enerjisiyle karşılıyor. Dahası, Paraguay dünyada hane başına yenilenebilir enerji üretimi en yüksek ülke olma sıfatını taşıyor. Bitcoin için de kömür gibi fosil yakıtları kullandığı için eleştiri yapılmıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Söz konusu iki baraj yaklaşık olarak 8.500 MW enerji üretiyor. Paraguay bu enerjinin yarısından azını kullanırken kalanını ise Arjantin ve Brezilya’nın aralarında bulunduğu bazı ülkeler ile paylaşıyor.

Bu enerji fazlalığı Bitcoin madencilerinin dünyanın dört bir yanındaki diğer konumları değil Paraguay’ı tercih etmesini sağlayabilir. Paraguay merkezli BTC madenciliği şirketi Digital Assets S.A CEO’su Benitez Rickmann yaptığı açıklamasında bu durumu şöyle anlattı: “Çin’in kripto para madenciliğini yasaklaması ile beraber yaklaşık olarak 6.000 MW’lık bir enerji boşa çıkmıştı. Bu miktar Paraguay’ın enerji fazlası olan 5.500 MW’lık enerji ile neredeyse karşılanabiliyor. Bu yüzden madenciler için Paraguay oldukça çekici görünüyor.”

Bundan Sonra Ne Olabilir?

Şu anda Güney Amerika ülkesi, Çin merkezli 8 Bitcoin madenciliği şirketini ülkesinde ağırlıyor. Bununla birlikte 500.000 adet yeni BTC madenciliği makinesi ülkeye getirilecek. Sadece bir şirketin 90.000 adet BTC madenciliği cihazını ülkeye taşıması bekleniyor. Paraguay’ın sahip olduğu fazla yenilenebilir enerji ile birlikte son zamanlarda özellikle dile getirilen iklim sorunu Paraguay sayesinde çözülebilir.

Hukuki boyutta ise, ülkenin kanun yapıcı birimleri Bitcoin madenciliği ile ilgili düzenlemeler getirerek yabancı sermayeyi ülkeye çekmeye çalışıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend