23 Mayıs 2022, Pazartesi
20.9 C
İstanbul

Bitcoin Madencilerinin Satış Riski 3 Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin (BTC) madencileri bir kez daha büyük miktarlarda BTC satıyor gibi görünüyor. CryptoQuant’tan elde edilen veriler, BTC madencilerinin cüzdanlarından ayrılan BTC oranını izleyen bir ölçü olan BTC Madencilerinin Konum Endeksi’nin üç yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor. Bu eğilim, madencilerin muhtemelen tezgah üstü (OTC) veya spot borsalarda BTC sattığını gösteriyor.

Binance indirim kodu

CryptoQuant’tan alınan verilere göre, 10 Aralık’ta gerçekleştirilen madenci bağlantılı iki büyük Bitcoin işlemi, Madencinin Konum Endeksi’ni aniden 2017’den bu yana görülmemiş seviyelere yükseldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

İlk olarak, 14.5 milyon dolar değerinde olan yaklaşık 800 BTC Binance‘ye taşındı. Ardından 215.9 milyon dolara eşdeğer 11.852 BTC, bilinmeyen soğuk bir cüzdana taşındı.

Bitcoin için kısa vadede iyi bir sinyal görünmüyor

Madenciler genellikle Bitcoin’i spot veya OTC borsaları aracılığıyla satıyor. Spot borsalarda bir satış meydana gelmesi, BTC üzerindeki kısa vadeli satış baskısını yoğunlaştırabiliyor. Madenciler doğrudan alıcılara satış yaptıkları için BTC fiyatı üzerindeki etki, OTC borsalarında satış yaptıklarında hemen hissedilmiyor.

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, madencilerin 10 Aralık’ta aşırı Bitcoin sattığına dikkat çekerek ocak ayına kadar BTC’nin fiyatı konusunda iyimser olsa da bunun öngörülebilir gelecekte potansiyel olarak endişe verici bir eğilim olduğunu düşünüyor.

Madencilerin, BTC’nin kısa vadeli fiyat eğilimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak kadar Bitcoin satıp satmadığı sorusunu yanıtlayan CEO, toplam çıkışın önemli ölçüde büyük olmamasına rağmen madenci çıkışının son birkaç güne kıyasla hala nispeten yüksek olduğunu ve bu çıkışların tezgah üstü anlaşmalar olduğunu umduğunu ifade ediyor.

Madencilerin, özellikle büyük miktarlarda borsalardan toplu olarak satın almaları durumunda Bitcoin üzerinde önemli bir satış baskısı oluşturulabileceği kaydedilirken orta ile uzun vadede BTC’nin kurumlar tarafından biriktirilmesinin satışları dengeleyebileceğine inanılıyor.

İlgili Haber:  Mt. GoX Mağdurlarına 2.6 Milyar Dolarlık Bitcoin Ödeme Planının Taslağı Hazırlandı

Bu gelişme orta vadede endişe verici mi?

Grayscale’in, geçtiğimiz aylarda yönetimi altındaki 10 milyar dolarlık varlığını arttırmak için rezervlerine ekleme yapmaya devam ettiği biliniyor. Bu eğilimin bozulmadan kalması durumunda kısa ve orta vadede madencilerin ve balinaların satış baskısını dengelemeye yardımcı olabileceği düşünülüyor.

10T Holdings’in kurucu ortağı Dan Tapiero ise Bitcoin’in bunun sonucunda potansiyel bir tedarik kriziyle karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Madenciler kısa vadeli bir Bitcoin geri çekilmesine neden olurken BTC defalarca kez denemesine rağmen 19.600 dolar direnç seviyesini geçemiyor. Bu nedenle, madencilerden gelen satışların, yatırımcıların hali hazırda keskin bir düzeltme bekledikleri bir dönemde geldiği yönünde bir tartışma ortaya çıkıyor.

Dahası, düşük döviz girişi ve Ağustos 2018’den bu yana en düşük seviyede olan Bitcoin borsa rezervleri gibi zincir içi göstergeler, düşüşün kısa vadede telafi edilebileceğini ve BTC’nin 16.000 dolara ve hatta daha da aşağı düşmesini önleyebileceğini gösteriyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar