30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Bitcoin Madenciliği Cihazları Yakında Ucuzlayacak mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin’den gelen kripto para yasağı dalgası ile birlikte piyasalarda bir türbülans havası hakim durumda gözüküyor. Peki Bitcoin yasağı, kripto para madenciliği endüstrisini nasıl etkileyecek?

Binance indirim kodu

Kripto para madenciliği endüstrisi şu sıralar gerçekten de baskı altında hissediyor. Baskının en önemli nedeni ise, piyasada şimdiye kadar görülmemiş bir belirsizlik dalgası yayan Çin oldu. Çin bu belirsizliği iki şekilde sağladı. Bunlardan ilki, Haziran ayında ülkenin kripto para madenciliğini adeta bir gecede yasaklamasıydı. Bunun sebebi de her zamanki gibi belirsizdi. Ancak bu konuda iyiden iyiye kötüleşen çevre sorunları ve giderek yaygınlaşan elektrik kesintilerinin rol oynadığı düşünülüyor. Tesla CEO’su Elon Musk’ın da dahil bir grup kişi, bu adımın artan elektrik kesintilerinin sonucunda geldiğini iddia ediyor.

Binance indirim kodu

İkinci ise, 24 Eylül tarihinde, tüm bu madencilik yasağı uygulamalarının ne yazık ki tutarlı olan bir planın parçası olduğunun anlaşılmasıydı. Çin, Bitcoin gibi kripto paraları ülkeden tamamen çıkarmak istiyordu. Birkaç haftadır özel kripto para işlemleri bile yasaklanmıştı ve hatta yabancı borsalar ile ülkede faaliyet gösteremiyordu. Bu durum, ülkede bulunan, kripto para alanında da bağlantıları olan şirketler için oldukça kötü bir haberdi. Hatta ucundan kıyısından kripto para sektörüne dokunan şirketler bile bu yasaktan etkilenecek. Örneğin e-ticaret devi Alibaba’nın “kripto para madenciliğinde kullanılan madencilik cihazlarını satması yasaklanacak”. Almanya merkezli bir kripto para şirketi olan Crypto Supply CEO’su Peter Marggraff, kripto para madenciliği cihazı satın almak isteyenlerin zor zamanlar geçireceğini iddia etti: “Alibaba’da satılan madencilik ekipmanlarının artık var olmayacağını hesaba kattığınızda, madencilik donanımı satın alabileceğiniz güvenilir bir platform bulunmadığını varsayabilirsiniz.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin Madenciliği Ekipmanları Ucuzlayabilir mi?

Diğer taraftan, madencilik ekipmanlarının fiyat trendi tam tersi istikamete de seyretmeye başlayabilir. Artık kullanılmayacak olan ikinci el madencilik cihazlarının piyasaya düşmesiyle beraber bu tür bir gelişme yaşanabilir. Marggraff, verdiği röportajda şöyle dedi: “Madencilik ekipmanları, üretici şirketlerin, piyasada hakim olan belirsizlik ile birlikte stoklarını eritmek istemeleriyle beraber yakın bir zamanda tekrar ucuzlayabilir.

İlgili Haber:  Twitter CEO'su Jack Dorsey, Bitcoin'e Olan "Sonsuz" Desteğini Yineledi: "Bitcoin ile Her Şey Daha İyi Olacak"

Bu durum, ASIC Bitcoin madencilik cihazları için piyasada bulunan fiyat dinamikleri açısından da bir problem oluşturmayacaktır. Bitmain şirketinin cihazları, büyük kripto para madenciliği tesislerinin siparişleri nedeniyle ve Çin’de yaşanan yasaklar öncesi verilen siparişler ile birlikte stok dışı kalmıştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar