5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Bitcoin Madenciliği Çin’den Başka Ülkelere Kayıyor, Kazakistan Üçüncü En Büyük Ülke Oldu!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Yeni veriler, Çin’deki Bitcoin madenciliğinin hükümet tarafından yapılan son baskılardan çok daha önce zaten keskin bir düşüşe geçtiğini gösteriyor.

Binance indirim kodu

Cambridge Alternatif Finans Merkezi (CCAF) tarafından yapılan araştırmaya göre, Çin’in madencilik payı Eylül 2019’da %75.5 iken, Nisan 2021’de %46’ya düştü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Araştırma ayrıca Kazakistan’ın şu anda üçüncü en önemli Bitcoin madenciliği ülkesi olduğunu da ortaya koyuyor.

Nisan 2021 itibariyle ülkelerin Bitcoin madencilik payı aşağıdaki şekilde;

Çin: %46
ABD: %17
Kazakistan: %8
Rusya: %7
İran: %5
Malezya: %3
Kanada: %3
Almanya: %3

Türkiye: %0.04

Küresel madencilik, çok fazla miktarda elektrik kullanan ve sonuç olarak küresel emisyona önemli ölçüde katkıda bulunan muazzam bilgi işlem gücü gerektiriyor.

CCAF’ın Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi, Bitcoin’in bu haber yazıldığı sırada, bir yılda Kolombiya kadar neredeyse elektrik tükettiğini gösteriyor.

Çin hamlesi

Haziran ayında Çinli yetkililer Bitcoin’e karşı güçlü önlemler aldı.

Yetkililer, bankalara ve ödeme platformlarına, fiyatların düşmesine neden olan dijital para işlemlerini desteklemeyi bırakmalarını söyledi.

CCAF’den alınan veriler, hükümet baskılarından önceki bir dönemi kapsıyor, ancak Çin’in küresel madencilik gücündeki payının, Çinli yetkililerin eyleminden önce zaten önemli bir düşüşte olduğunu gösteriyor.

Cambridge araştırmacılara göre, Çin hükümetinin baskıları kendini ilk gösterdiğinde, Çin’in tüm madencilik gücü zaten taşınmak için hareket halindeydi.

Uzmanlar, madencilerin oldukça hareket halinde olduğunu söylüyor.

Attack Of The 50 Foot Blockchain’in yazarı David Gerard, “Madenciler aslında mobil bilgisayar veri merkezleri kullanıyor ve şimdi bunları Çin’den çıkarmaya çalışıyorlar” diyor.

Çinli madencilerin nereye gidecekleri belli değil, ancak baskılardan önce madenciliğin coğrafyası değişmeye başlamıştı bile.

Fosil yakıtlar açısından zengin bir ülke olan Kazakistan, madencilikte neredeyse altı kat artış gördü. Eylül 2019’daki %1.4 olan payını Nisan 2021’de %8.2’ye çıkardı.

İlgili Haber:  2 Milyon Dolarlık IEO Bilibili Taklitçisini Kurtarmaya Yetmedi

ABD Ticaret Bakanlığı’na göre, Kazakistan elektriğinin %87’si “fosil yakıtlardan üretiliyor” ve kömür üretiminin %70’inden fazlasını oluşturuyor.

Kazakistan şu an %16.8 madencilik payı olan ABD’den sonra üçüncü sıraya yerleşmiş durumda.

Veriler ayrıca ucuz elektrik kaynakları ile Bitcoin madenciliği arasındaki yakın ilişkileri de ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, hidroelektrik gücünün mevcudiyetine yanıt olarak Çin eyaletleri arasında mevsimlik bir madencilik hareketi tespit ettiler.

Madencilik, kurak mevsimde kömür yakan kuzeydeki Sincan eyaletinden yağışlı mevsimde hidro-bol miktarda güneydeki Sichuan eyaletine taşındı.

Araştırmacılar, “bu mevsimsel göçün Çin’deki Bitcoin madenciliğinin enerji profilini maddi olarak etkilediğini” belirterek, “madenciliğin çevresel etkilerini değerlendirmenin karmaşıklığını” gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Sichuan, Haziran ayında Bitcoin madenciliğini yasaklamıştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar