Bitcoin Madenciliği Çin’den Başka Ülkelere Kayıyor, Kazakistan Üçüncü En Büyük Ülke Oldu!

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 2 hafta önce

blank

Yeni veriler, Çin’deki Bitcoin madenciliğinin hükümet tarafından yapılan son baskılardan çok daha önce zaten keskin bir düşüşe geçtiğini gösteriyor.

blank

Cambridge Alternatif Finans Merkezi (CCAF) tarafından yapılan araştırmaya göre, Çin’in madencilik payı Eylül 2019’da %75.5 iken, Nisan 2021’de %46’ya düştü.

Araştırma ayrıca Kazakistan’ın şu anda üçüncü en önemli Bitcoin madenciliği ülkesi olduğunu da ortaya koyuyor.

Nisan 2021 itibariyle ülkelerin Bitcoin madencilik payı aşağıdaki şekilde;

Çin: %46
ABD: %17
Kazakistan: %8
Rusya: %7
İran: %5
Malezya: %3
Kanada: %3
Almanya: %3

Türkiye: %0.04

Küresel madencilik, çok fazla miktarda elektrik kullanan ve sonuç olarak küresel emisyona önemli ölçüde katkıda bulunan muazzam bilgi işlem gücü gerektiriyor.

CCAF’ın Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi, Bitcoin’in bu haber yazıldığı sırada, bir yılda Kolombiya kadar neredeyse elektrik tükettiğini gösteriyor.

Çin hamlesi

Haziran ayında Çinli yetkililer Bitcoin’e karşı güçlü önlemler aldı.

Yetkililer, bankalara ve ödeme platformlarına, fiyatların düşmesine neden olan dijital para işlemlerini desteklemeyi bırakmalarını söyledi.

CCAF’den alınan veriler, hükümet baskılarından önceki bir dönemi kapsıyor, ancak Çin’in küresel madencilik gücündeki payının, Çinli yetkililerin eyleminden önce zaten önemli bir düşüşte olduğunu gösteriyor.

Cambridge araştırmacılara göre, Çin hükümetinin baskıları kendini ilk gösterdiğinde, Çin’in tüm madencilik gücü zaten taşınmak için hareket halindeydi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Uzmanlar, madencilerin oldukça hareket halinde olduğunu söylüyor.

Attack Of The 50 Foot Blockchain’in yazarı David Gerard, “Madenciler aslında mobil bilgisayar veri merkezleri kullanıyor ve şimdi bunları Çin’den çıkarmaya çalışıyorlar” diyor.

Çinli madencilerin nereye gidecekleri belli değil, ancak baskılardan önce madenciliğin coğrafyası değişmeye başlamıştı bile.

Fosil yakıtlar açısından zengin bir ülke olan Kazakistan, madencilikte neredeyse altı kat artış gördü. Eylül 2019’daki %1.4 olan payını Nisan 2021’de %8.2’ye çıkardı.

ABD Ticaret Bakanlığı’na göre, Kazakistan elektriğinin %87’si “fosil yakıtlardan üretiliyor” ve kömür üretiminin %70’inden fazlasını oluşturuyor.

Kazakistan şu an %16.8 madencilik payı olan ABD’den sonra üçüncü sıraya yerleşmiş durumda.

Veriler ayrıca ucuz elektrik kaynakları ile Bitcoin madenciliği arasındaki yakın ilişkileri de ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, hidroelektrik gücünün mevcudiyetine yanıt olarak Çin eyaletleri arasında mevsimlik bir madencilik hareketi tespit ettiler.

Madencilik, kurak mevsimde kömür yakan kuzeydeki Sincan eyaletinden yağışlı mevsimde hidro-bol miktarda güneydeki Sichuan eyaletine taşındı.

Araştırmacılar, “bu mevsimsel göçün Çin’deki Bitcoin madenciliğinin enerji profilini maddi olarak etkilediğini” belirterek, “madenciliğin çevresel etkilerini değerlendirmenin karmaşıklığını” gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Sichuan, Haziran ayında Bitcoin madenciliğini yasaklamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend