26 Mayıs 2022, Perşembe
24 C
İstanbul

Bitcoin Madenciliği Devi Bitmain, Artık Çin’e Madencilik Cihazı Satmayacağını Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin madenciliği ekipmanı üreticisi Bitmain, Çin anakarasına artık ekipman gönderimi yapmayacağını açıkladı. Pekin merkezli şirket, yerel regülasyonlara uyarak Pazartesinden itibaren yurtiçi gönderilerinin askıya alındığını söyledi ve bununla birlikte uluslararası ticaretinin halen devam ettiğini de belirtti.

Binance indirim kodu

Bitmain Çin’e Bitcoin Madenciliği Cihazları Göndermeyecek

Bitmain’in bu kararından dolayı şirketin etkileneceği düşünülmüyor çünkü zaten halihazırda şirketin Çin içerisindeki satışları düşmüş, bununla birlikte Kuzey Amerika’daki madencilik aktivitesinin artmasıyla bu bölgedeki satışları ise patlamıştı. Son hamlesiyle birlikte şirket böylece, 2017 yılında gelirinin yaklaşık olarak %50’sini, 2018 yılında ise %40’ını oluşturan yurtiçi piyasası hakimiyetinin de sonunu duyurmuş oldu.

Binance indirim kodu

Çin içerisinde ise giderek daha fazla sayıda grafik işlemci birimi (GPU) ile Bitcoin madenciliği yapılmaya başlandı fakat Çinli yetkililer bu gizli madencilik aktivitelerini tespit edebilmek için attıkları adımları sıklaştırmaya devam ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Örneğin Çin hükümeti, kısa bir süre önce Jiangsu eyaletinde enerji tüketimine ve IP trafiğine dair birtakım soruşturmalar yapmıştı. Yetkililer Bitcoin madenciliği yaptığından şüphelenilen 4.502 IP adresini tespit etti ve bu adreslerin saatte 260.000 kilowatt enerji tükettiğini kaydetti. İlginç bir şekilde bu IP adreslerinin %21’i hükümet kurumlarına, devlet okullarına ve iş yerlerine aitti.

Bununla birlikte çok sayıda Çinli kripto para madencisi, yerel enerji ve iletişim ofislerinden arandıklarını ve madencilik şüphesi ile ilgili sorgulandıklarını anlattı. Yetkili kurumlar şüpheli adreslere ekip gönderdi ve normal olmayan enerji tüketimlerine dair denetimler gerçekleştirdi.

Kripto para madenciliğine karşı takındığı sert tutum ile tanınan Çin devleti, yaklaşık olarak son altı aydır bu tutumunu iyiden iyiye kripto para düşmanı bir biçime soktu. Kripto para madenciliği ve alım satımı ile ilgili tüm faaliyetleri yasaklayan ülke, bu yüzden çok sayıda madencinin ülkeyi terk ederek diğer ülkelere göç etmesine neden oldu. Bu göçün yaşandığı ilk dönemde BTC’nin hash oranında ani düşüşler gözlense de, bu madencilerin gittikleri ülkelerde altyapılarını tamamlamaları ile birlikte madencilik hash oranları da eski seviyelerine geri dönmeye başladı. Göç eden madencilerin büyük çoğunluğu, kripto para dostu imaj yaratan ABD eyaletlerini seçti. Bununla birlikte Kazakistan ve El Salvador gibi ülkeler de bu madencileri ülkelerine çekmeye çalışmışlardı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar