30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Bitcoin Madenciliği Firması Greenidge, Karbon Emisyonlarını Dengeleyeceğini Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Doğal gaz kullanan Bitcoin madencilik tesisi önümüzdeki ay tamamen karbon nötr olacağını açıkladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Greenidge şu anda Bitcoin madenciliği operasyonunda doğal gaz kullanıyor.
  • Firma önümüzdeki ay %100 karbon nötrlüğünü elde etmeye kararlı olduğunu duyurdu.
  • Greenidge, bunu karbon dengeleme yoluyla başarmayı umuyor.

New York’un kuzeyinde doğal gazla çalışan devasa bir Bitcoin madencilik işletmesi olan Greenidge Generation, Haziran ayı başında karbon nötr olacağını duyurdu.

Binance indirim kodu

CEO Jeffrey Kirt konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Tamamen karbon nötr ayak izini korurken, Bitcoin ağını güvence altına almak için aynı kritik işlem doğrulama ve işleme hizmetlerini sağlayabileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kirt, “Diğer Bitcoin madencilerini de sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltma konusunda bize katılmaya davet ediyoruz.” diye ekledi.

Elon Musk ve Bitcoin’in Çevresel Etkileri

Elon Musk, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Bitcoin’in zararlı çevresel etkileri nedeniyle şirketi Tesla’nın elektrikli otomobil alım satımında ödeme yöntemi olarak BTC’yi kabul etmeyeceğini duyurdu. Bu duyuru, Bitcoin madenciliğinin neden olduğu olumsuz çevresel etkilere yönelik yeni bir tartışmanın da fitilini ateşledi.

Musk’ın açıklamaları Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasasının büyük bölümünde ciddi düşüşe neden oldu. Bitcoin şu anda 50.000 Dolar seviyesinin altında seyrediyor. BTC, geçen ay ulaştığı 63.500 Dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinden neredeyse 15.000 Dolar daha düşük bir fiyattan işlem görüyor.

Greenidge, Karbon Nötr Olacağını Taahhüt Ediyor

Aslında feshedilmiş bir kömür santrali olan Greenidge, 2019 yılından bu yana ürettiği enerjinin bir kısmını Bitcoin madenciliği için kullanıyor. Firma, geçtiğimiz ay Bitcoin madenciliği işini büyük ölçüde genişletmeyi planladığını duyurdu. Ayrıca son yaptığı açıklama ile Greenidege, karbon nötr olacağını taahhüt etti. Firma, ABD’nin yenilenebilir enerji projelerine yatırım yaparak bunu sağlamayı planlıyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Madencilik Zorluğu, Mayıs Ayından Bu Yana İlk Kez %6 Oranında Arttı: Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Greenidge ayrıca Bölgesel Sera Gazı Girişimi’nde yer almayı da sürdürecek; bu sayede katılımcılar, CO2 tahsisatlarını açık artırmaya çıkaracak ve gelirleri temiz enerji programlarına yatıracak.

Greenidge, 2017 yılından bu yana, RCGI tahsisatları satın alarak gaz santralinden kaynaklanan karbon emisyonlarının %100’ünü karşıladığını dile getiriyor. Firma, Bitcoin madenciliğinin yanı sıra New York’un enerji şebekesine de güç sağlıyor. Ancak Bitcoin madenciliğinin çok daha kârlı olduğunun altını çiziyor.

Emisyonları başka stratejilerle azaltmak, Greenidge tesisinin 7 gün 24 saat verdiği çevre zararını sıfıra indirmeyecek ancak teorik olarak dengeleyecektir.

Öte yandan bu karbon dengeleme politikaları, bazı eleştirmenlerden de nasibini alıyor. The Guardian yazarı George Monbiot, karbon dengeleme politikasını Katoliklerin günah çıkarma ritüeline benzetiyor: İşlediğiniz tüm günahların affı için cehennemden çıkış izni…

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar