1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Bitcoin Madenciliği Saldırılarına Karşı Bazı Uyarılar

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Dosya depolama sağlayıcısı QNAP, müşterileri hedeflenen Bitcoin madenciliği saldırılarına karşı korumak için bir tavsiye yayınladı.

Binance indirim kodu

Donanım şirketi QNAP, güvenlik çıkışı Bleeping Computer’daki bir rapora göre, ağa bağlı depolama cihazlarına (veya internete bağlanan NAS cihazlarına) devam eden bir saldırı bulduktan sonra geçen hafta müşterileri için bir dizi tavsiye yayınladı. Saldırı, etkilenen cihazların yasadışı olarak Bitcoin madenciliği yaptığını gösteriyor.

Binance indirim kodu

Kötü Amaçlı Yazılımın Adı: Dovecat

Tayvan merkezli QNAP, dosya depolama ve bellek cihazları alanında büyük bir oyuncu olarak biliniyor. Bu tür cihazlar, ağı korumak ve “ödülleri” almak için saniyede binlerce karmaşık hesaplama yoluyla Bitcoin madenciliğine konulabilen ve QNAP’ı saldırının hedefi haline getiren bilgi işlem becerilerini içeriyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Madencilik kötü amaçlı yazılımının kendisi, geçen yılın Kasım ayından bu yana bilgi işlem sistemlerini (QNAP dışında) etkilediğini söyleyen güvenlik uzmanları tarafından “Dovecat” olarak adlandırıldı. Kötü amaçlı yazılım, mevcut tüm bilgi işlem gücünü tükettiğinden ve cihazlarını günlük işler için kullanılamaz hale getirdiğinden, QNAP bunun müşteriler için bir felaket olabileceğini dile getirdi.

Zayıf Parolalara Dikkat

QNAP, kendi adına, kötü amaçlı yazılım saldırılarının ana kaynağı olarak NAS cihazları için belirlenen zayıf parolaların altını çizdi. Firma, “Analize göre, QNAP NAS internete zayıf kullanıcı şifreleri ile bağlandığında virüs bulaşabilir.” dedi.

Bu tür kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmak için QNAP, tüm istemcilerden parolalarını güçlendirmelerini, kötü amaçlı yazılım tespit programları yüklemelerini ve NAS cihazlarını en son yazılıma güncellemelerini istedi.

QNAP, istemciler için kendi kötü amaçlı yazılımdan koruma programını geliştireceğini de ekledi. Firma, “Dovecat’ı virüslü cihazlardan kaldıracak bir çözüm geliştirmeyi öncelik haline getirdik.” açıklamasını yaptı.

Bitcoin madenciliği kötü amaçlı yazılımları ve “kripto çalma” saldırıları, geçtiğimiz yıllarda kripto pazarının büyümesiyle orantılı olarak arttı. Araştırmacılar, 52 milyondan fazla bilgisayarın yalnızca 2019’un ilk yarısında bu tür saldırıların kurbanı olduğunu tahmin ediyor. 2020’ye dair net hesaplamalar henüz yapılmamış olsa da rakamların benzer olacağı düşünülüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar