9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

Bitcoin Madenciliği, Paris İklim Anlaşmasını Tehdit Ediyor!

Önemli Gelişmeler

İsveç Mali Denetim Otoritesi “Finansinspektionen”, enerji yoğun Bitcoin madenciliğinin yasaklanması çağrısında bulundu.

blank

Haberin Özeti

  • İsveç Mali Denetim Otoritesi “Finansinspektionen”, enerji yoğun Bitcoin madenciliğinin yasaklanması çağrısında bulundu.
  • İsveçli düzenleyiciler kripto paraya karşı keskin bir olumsuz görüşe sahip.

İsveç’in mali denetim otoritesi Finansinspektionen, kripto paraları iklim için bir “tehdit” olarak nitelendirerek Bitcoin madenciliğinin yasaklanması çağrısında bulundu.

blank

İsveç’in Kripto Madenciliğine Bakışı

Kripto para madenciliği muazzam miktarda elektrik gerektirir. Son aylarda bu alanda artan eleştiriler nedeniyle pek çok madenci, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek için uğraş veriyor. Ancak bu durum da İsveç gibi bazı ülkeler için hâlâ sorun teşkil etmeye devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

İsveç mali düzenleyicisi konu ile ilgili açıklamasında, “İsveç, iklim sorunu için kripto para üreticileri tarafından kullanılmak istenen yenilenebilir enerjiye ihtiyaç duyuyor ve madencilerin artan kullanımı da Paris Anlaşmasını yerine getirme taahhüdümüzü tehdit ediyor.” ifadelerini kullandı.

Düzenleyici kurum, bu görüşün İsveç Çevre Koruma Ajansı tarafından da paylaşıldığını belirterek, “Kripto varlıklarının enerji yoğun madenciliği bu nedenle yasaklanmalıdır.” diye ekledi.

İsveç, Bitcoin Madenciliği ve İklim Sorunu

İsveç bol miktarda yenilenebilir enerji kaynağına ev sahipliği yapıyor. Bu noktada yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan pek çok farklı iş kolu olmasına rağmen İsveç’in mali düzenleyicisi temel olarak kripto para endüstrisine ağırlık veriyor.

İsveçli düzenleyiciler kripto paraya karşı keskin bir olumsuz görüşe sahip. Ülkede terör gruplarından kara para aklayıcılarına kadar pek çok farklı suç faaliyetinde kripto paranın etkin bir biçimde kullanıldığı iddia ediliyor.

Öte yandan Digiconomist’in kurucusu Alex de Vries konu ile ilgili verdiği demeçte, “Uzun zamandır kaynakları sürdürülebilir bir şekilde kullanamayacağımızı söylüyorum. Kripto madenciliği için yenilenebilir enerji kullanmak bir çözüm değil.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Elon Musk’ın Tweetleri ile Birlikte Bitcoin 42.000 Dolar Fiyatına Kadar Geriledi

Son olarak De Vries tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, Bitcoin madenciliği her yıl Hollanda ile aynı düzeyde e-atık üretiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend