4 Temmuz 2022, Pazartesi
20.3 C
İstanbul

Bitcoin Madenciliği, Paris İklim Anlaşmasını Tehdit Ediyor!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İsveç Mali Denetim Otoritesi “Finansinspektionen”, enerji yoğun Bitcoin madenciliğinin yasaklanması çağrısında bulundu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İsveç Mali Denetim Otoritesi “Finansinspektionen”, enerji yoğun Bitcoin madenciliğinin yasaklanması çağrısında bulundu.
  • İsveçli düzenleyiciler kripto paraya karşı keskin bir olumsuz görüşe sahip.

İsveç’in mali denetim otoritesi Finansinspektionen, kripto paraları iklim için bir “tehdit” olarak nitelendirerek Bitcoin madenciliğinin yasaklanması çağrısında bulundu.

Binance indirim kodu

İsveç’in Kripto Madenciliğine Bakışı

Kripto para madenciliği muazzam miktarda elektrik gerektirir. Son aylarda bu alanda artan eleştiriler nedeniyle pek çok madenci, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek için uğraş veriyor. Ancak bu durum da İsveç gibi bazı ülkeler için hâlâ sorun teşkil etmeye devam ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

İsveç mali düzenleyicisi konu ile ilgili açıklamasında, “İsveç, iklim sorunu için kripto para üreticileri tarafından kullanılmak istenen yenilenebilir enerjiye ihtiyaç duyuyor ve madencilerin artan kullanımı da Paris Anlaşmasını yerine getirme taahhüdümüzü tehdit ediyor.” ifadelerini kullandı.

Düzenleyici kurum, bu görüşün İsveç Çevre Koruma Ajansı tarafından da paylaşıldığını belirterek, “Kripto varlıklarının enerji yoğun madenciliği bu nedenle yasaklanmalıdır.” diye ekledi.

İsveç, Bitcoin Madenciliği ve İklim Sorunu

İsveç bol miktarda yenilenebilir enerji kaynağına ev sahipliği yapıyor. Bu noktada yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan pek çok farklı iş kolu olmasına rağmen İsveç’in mali düzenleyicisi temel olarak kripto para endüstrisine ağırlık veriyor.

İsveçli düzenleyiciler kripto paraya karşı keskin bir olumsuz görüşe sahip. Ülkede terör gruplarından kara para aklayıcılarına kadar pek çok farklı suç faaliyetinde kripto paranın etkin bir biçimde kullanıldığı iddia ediliyor.

Öte yandan Digiconomist’in kurucusu Alex de Vries konu ile ilgili verdiği demeçte, “Uzun zamandır kaynakları sürdürülebilir bir şekilde kullanamayacağımızı söylüyorum. Kripto madenciliği için yenilenebilir enerji kullanmak bir çözüm değil.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Bitcoin Madencileri, Elektrik Kullanımı İçin Adil Fiyatlandırma Talep Ediyor

Son olarak De Vries tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, Bitcoin madenciliği her yıl Hollanda ile aynı düzeyde e-atık üretiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar