Bitcoin Madenciliğinde Son Durum Ne? Çin Etkisi Gittikçe Azalıyor mu?

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Yeni bir araştırma, Çin’in küresel Bitcoin hash oranındaki payının, ülkenin madencilik endüstrisindeki son baskısından önce düşüşe geçtiğini ortaya koydu.

blank

Haberin Özeti

  • Çin’in Bitcoin madenciliğindeki payı Eylül 2019’daki %75.5 oranından Nisan 2021’de %46’ya düştü.
  • Bu, Çinli madencilerin son düzenleyici yasakların öncesinde ülkeden ayrılmaya başladığı ve operasyonlarını durdurdukları anlamına geliyor.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi (CCAF) tarafından yapılan yeni araştırma, Çin’in Bitcoin madenciliği payının Eylül 2019’daki %75.5 oranından Nisan 2021’de %46’ya düştüğünü gösteriyor.

blank

Bitcoin Madenciliğinde Önde Gelen Ülkeler

Güncellenmiş Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne (CBECI) dayanan ve dört Bitcoin madencilik havuzundan (BTC.com, Poolin, ViaBTC ve Foundry) gelen verileri içeren analiz, ABD’nin hash oranındaki payının aynı süreçte arttığını gözler önüne seriyor. Belirtilen dönemde ABD’nin Bitcoin madenciliğindeki payı %4.1’den %16.8’e yükseldi; ve bu, onu Bitcoin madencilik endüstrisindeki en büyük ikinci güç haline getirdi.

Kazakistan, sektöre ek vergiler getirme planlarına rağmen, kripto para madencileri için en iyi ülkeler arasında yer alıyor. Ülkenin, küresel Bitcoin hash oranındaki payı Eylül 2019 ve Nisan 2021 dönemi arasında %1.4’ten %8.2’ye yükseldi.

Rusya ve İran da sırasıyla %6.8 ve %4.6’lık payları ile ilk beşte yer aldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bitcoin Madenciliğinde Son Durum

Çin’de net kripto düzenlemeleri olmamasına ve 2017’de ilk kripto para teklifleri (ICO) ve borsalara ilişkin yasaklara rağmen, ülke uzun zamandır Bitcoin madencilik endüstrisinin merkez üssü olmuştur. Bitmain Technologies ve Canaan gibi en büyük madencilik havuzları ve büyük madencilik ekipmanı üreticileri uzun süredir Çin’de hizmet veriyor.

Bununla birlikte, bu yıl Mayıs ayında Çin Devlet Konseyi, “yüksek finansal risk nedeniyle izlenecek kilit sektörler listesine” Bitcoin madenciliğini de eklemeye karar vererek sektördeki büyük bir tartışmanın da ilk adımını attı. Ardından gelişen süreçte İç Moğolistan, Sincan, Qinghai, Yunnan ve son olarak Anhui eyaletlerinde Bitcoin madencilik faaliyetleri yasaklandı.

Ancak, yeni verilerin de gösterdiği gibi, madenciler son düzenleyici yasaklardan bir süre önce zaten Çin’den ayrılmaya başladılar.

Çin’den ayrılan madencilerin tam olarak hangi ülkelere taşındığı ve taşınacağı henüz netlik kazanmış bir soru değil. Yine de, verilerin ortaya koyduğu gibi, Kuzey Amerika ve Orta Asya en olası bölgeler olarak öne çıkıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend