Bitcoin Madenciliğindeki Çöküşün Ardından Çin’deki Hidroelektrik Santralleri Satışa Çıkarılıyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Çin’deki küçük hidroelektrik santrallerin sahipleri donanımlarını satışa çıkarıyor.

blank

Haberin Özeti

  • Çin’deki pek çok küçük hidroelektrik santral sahibi, donanımlarını satmaya başladı.
  • Bu durumun en büyük nedeninin ise Çin’de bir süredir devam eden Bitcoin madencilik endüstrisine yönelik baskılar olduğu belirtiliyor.

Çin’in Bitcoin madenciliği üzerindeki baskısını takiben ülkedeki ucuz enerji talebi düştü. Bu durum, küçük hidroelektrik santrallerinin sahiplerinin, donanımlarını satışa çıkarmasına neden oldu.

blank

Hidroelektrik Santralleri ile Bitcoin Madenciliği Yapılabilir mi?

South China Morning Post’ta yer alan bir rapora göre, e-ticaret sitesi Xianyu’daki küçük hidroelektrik santrallerinin reklamları, Mayıs ayındaki baskıların başlamasından bu yana artarken; donanım fiyatları da önemli oranda düştü.

İsmini açıklamayan bir satıcı konu ile ilgili, “Bir hidroelektrik santrali satın alırsanız gizlice kripto para madenciliği yapabilirsiniz.” dedi. Bu tip hidroelektrik santralleri 50 megavat kapasiteye kadar çalışabilirler ve bu nedenle de “küçük” olarak kabul edilirler.

Çin’deki Bitcoin Madenciliği Yasağının Etkileri

Çin, kendi merkez bankası dijital para birimini piyasaya sürmek için hazırlanıyor ve bu süreçte de Bitcoin madencilik endüstrisi üzerinde yoğun bir baskı uyguluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Cambridge Üniversitesi’nden alınan verilere göre, Bitcoin madenciliğinin enerji tüketimi ve ağın karbon ayak izi, 61 milyar pound yanmış kömüre eşdeğer bir seviyede seyrediyor. Çin’den gelen madencilik baskısının temelinde de bu “olumsuz çevresel etki” gerekçesi yer alıyor.

Bu yılın başında, Xinjiang’daki bir kömür madeninde meydana gelen sel felaketi Bitcoin ağının hash oranının önemli ölçüde düşmesine neden olmuş ve bu durum da Çinli madencilerin fosil yakıtlara olan bağımlılığının tekrardan altını çizmişti. O zamandan bu yana, Sincan, Sichuan ve Yunnan gibi önde gelen eyaletler de dahil olmak üzere Çin’deki pek çok bölge, kripto madencilik faaliyetlerini yasakladı. Söz konusu yasakların ardından pek çok madenci, Çin dışına taşınma fırsatlarını araştırmaya başladı.

Öte yandan hidroelektrik santraller de bir tür yenilenebilir enerjidir ve büyük bir karbon ayak izi üretmezler; ancak görünüşe göre Çin’in kapsamlı Bitcoin madenciliği yasağından bu tür işletmeler de ciddi şekilde etkilendi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend