Bitcoin Madenciliğindeki Yeniliğin Önümüzdeki On Yılı Bugün Başlıyor

Önemli Gelişmeler

On yıldan uzun bir süre önce ilk kripto paranın yaratılmasından bu yana çoğu zaman bu paraların meşruiyetlerine şüpheyle yaklaşıldı ve hatta kimileri, kripto paraları bir “sahtekarlık” olarak değerlendirip görmezden geldi. Ancak 2020’de bu paradigma değişmeye başladı. Ortaya çıkan şey, Bitcoin (BTC) ve diğer dijital varlıkların gitmeye niyetlerinin bulunmadığına ve küresel finansın geleceğinde kilit bir rol oynayacaklarına dair ortak bir tanıma yönünde oldu.

blank

Örneğin JPMorgan’ın ve Goldman Sachs’ın kripto paralara karşı sergiledikleri o ilk muhalif tavrı son zamanlarda tersine çevirmeleri, dijital varlıklar piyasası için yeni bankacılık hizmetleri ve teklifleri sunan en son gelişmelerin katalizörlerinden biri haline geldi.

blank

Kripto paraların uzun vadeli potansiyeli için iyimserlik ve takdir artmaya devam ederken ekosistemdeki oyuncular arasında gelir arttırma fırsatlarının da artacağı öne sürüldü. Örneğin Bitcoin madencileri, Bitcoin fiyatları aynı süre içinde %60’ın üzerinde bir artışla 18.000 doların üzerine çıkarken kasım ayında aylık bazda %50’ye yakın bir artış kaydetti. Yine de son derece rekabetçi olan bu ortamda, başarının büyük ölçüde birkaç endüstri lideriyle sınırlı kaldığı ve birçoğu için olan bitenlerin anlaşılmaz kalmaya devam ettiği belirtildi.

En yüksek düzeyde güç, maliyet verimliliği ve işlem hızı ile övünülen bu ortamda madenciler için son derece gelişmiş madencilik ekipmanına erişim sağlamak, rekabet üstünlüğü sağlamanın en kritik faktörü olmaya devam etti.

Kriptonun evrimi

Kripto madenciliği endüstrisi, günümüzün gelişmiş teknik durumuna ulaşmak için birbirini izleyen önemli dönüşümler geçirdi.

İlk günlerinde madencilik, karmaşık veya yüksek güçlü cihazlar olmadan basit bilgisayarlar kullanılarak yapılıyordu. Genel amaçlı merkezi işlem birimleri (CPUlar), Bitcoin üretmek için gereken tek şeydi. Bu, kolay paranın cazibesiyle kripto dünyası yeni girişlerin akınına uğradığı için Bitcoin ağının hızlı bir şekilde genişlemesine yol açtı; öyle ki, bu birinci nesil madenciler talebe ayak uyduramadı ve mevcut tablo, onları bir yıl içinde modası geçmiş hale getirdi.

Daha sonra grafik işleme birimleri tanıtıldı ve böylelikle Bitcoin madenciliği daha verimli ve kârlı hale getirildi. Madenciler, kazançları en üst düzeye çıkarırken madencilik performanslarını ve yeteneklerini daha da arttırmaya çalıştı ve birkaç GPU’yu birleştirmek ortak bir görüş haline geldi. Bu ilerlemelere rağmen ikinci nesil madenciler, yüksek enerji tüketimleri ve uzun vadeli etkinlik eksiklikleri nedeniyle zaman testine dayanamadı.

2011’de sahada programlanmış geçit dizileri (FPGAlar), ilerlemenin bir sonraki mantıksal adımı olarak ortaya çıktı. Hızlı, yüksek enerjiye sahip ve verimli olan bu diziler, öncekilerden daha iyi performans ve daha kolay soğutma sunuyorlardı. Bununla birlikte, FPGA madencileri kısa ömürlü oldu ve nihayetinde, Bitcoin madencilik endüstrisi için günümüze kadar baskın teknoloji olarak kalan ASICler geldi.

Yalnızca madencilik amacıyla tasarlanan, inşa edilen ve optimize edilen ASICler, güç tüketimi, performans ve maliyetler arasındaki üstün uyumlulaştırmalarıyla tanındı. Bitcoin madenciliğinde 2009’da kullanılan CPUlardan yaklaşık bir milyon kat daha verimli olan ASICler, aynı zamanda 50 milyon kat daha hızlıydı.

Kriptonun önünde uzanan yol

Doğrusu, kripto madenciliği geçtiğimiz süreçte uzun bir yol kat etti. Performansla ilgili gelişmelerin yanı sıra daha yüksek enerji verimliliği ve daha hızlı doğrulama gücü oranları gibi teknolojinin çevresel yönünde de dikkate değer gelişmeler yaşandı. Sürdürülebilirliğe artan bir vurgu ile çip tasarım sağlayıcıları bu gelişen talebi karşılamak için yenilikçi çözümler geliştirmeye çalışırken bu eğilimin devam etmesi de muhtemel hale geldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Akıllarda iki ana gelişim alanı belirdi: Birincisi, daha az enerjiyi radikal bir şekilde kullanmak için mevcut madencilik donanımının yeniden yapılandırılması ve ikincisi, optimum maliyet performansı elde etmek amacıyla hibrit enerjinin kullanımına izin vermek için mevcut madencilik yongalarının yeniden programlanması.

Mevcut madencilik donanımının yeniden yapılandırılması

Halihazırda piyasada araştırılan ve titizlikle test edilen birkaç kavram bulundu. Bunlardan biri olarak hesaplama yapmak için fotonik çiplerin kullanılması öne sürüldü. Teorik olarak, mevcut elektronik işlemcilere göre iki ile üç kat daha iyi enerji verimliliği sunan bu teknoloji umut verici göründü. Yine de gerçekte, özellikle Bitcoin ölçeklendikçe güç tasarruflarının gerçekleştirilebilir olup olmadığı konusunda bir sonuca varılamadı. O zamana kadar ASIClerin ve devam eden iyileştirmelerin, kripto madenciliği alanına hakim olmaya ve kripto madenciliğinde enerji verimliliği sorumluluğuna liderlik etmeye devam edeceği kaydedildi.

Mevcut madencilik çiplerinin yeniden programlanması

Yaygın inanışın aksine, kripto madenciliği endüstrisi nispeten yeşil bir endüstri oldu. Aralık 2019 itibariyle Bitcoin, yenilenebilir elektriğin %70’inden fazlasını kullanıyordu. Yenilenebilir enerji kullanmanın faydaları tartışılmaz olsa da yenilenebilir enerji, kesintili bir enerji kaynağıydı ve sürekli enerji gereksinimi olan Bitcoin madencileri için her zaman güvenilir olmadı.

Fosil yakıta dayalı güç ise bunu aksine genellikle daha istikrarlı bir enerji kaynağı olarak hizmet etti. Endüstri ile sürdürülebilirlik arasında daha geniş bir denge kurmak için yenilenebilir enerjilerin ağırlıklı olarak bir enerji kaynağı şeklinde kullanıldığı ve üretim kıtlığı sırasında fosil yakıta dayalı gücten faydalanıldığı bir hibrit modelin benimsenmesi önerildi. Bu ise madencilik süreçlerinde herhangi bir kesinti olmaksızın iki enerji kaynağı varyantı arasında daha fazla geçiş kolaylığı sağlamak için mevcut madencilik yongalarının yeniden tasarlanmasını ve yeniden programlanmasını gerektirdi.

Kripto paralar öne çıkmaya devam ettikçe pastadan bir dilim isteyen yeni katılımcılardan gelen rekabet akışının da artacağı öne sürüldü. Sağlıklı rekabetin, sektöre daha fazla verimlilik ve olgunluk getiren daha fazla yeniliğe yol açabileceği için olumlu olabileceği kaydedildi.

Yeni ortaya çıkan kripto para piyasasının büyümesinden tam anlamıyla yararlanmak için yerleşik çip tasarımcılarının özellikle enerji optimizasyonu ve güç performansı alanlarında araştırma ve geliştirmeye daha fazla yatırım yapması gerekeceği belirtildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Altcoin Sezonuna Ne Kadar Kaldı? Bitcoin Dominansı Bize Neler Anlatıyor?

188 günlük gerileme periyodu ve zirve noktasından %55’lik bir düzeltme hareketinin ardından Bitcoin fiyatı kısa bir süre önce 67.276...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend