25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Bitcoin Madenciliğine Bir Kısıtlama da İzlanda’dan: Madencilerin Enerji Talepleri Kabul Edilmeyecek!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

İzlanda’da 7 Aralık’tan itibaren Bitcoin madenciliği şirketlerinden gelen yeni enerji talepleri kabul edilmeyecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İzlanda’da 7 Aralık’tan itibaren Bitcoin madenciliği şirketlerinden gelen yeni enerji talepleri kabul edilmeyecek.
  • Bitcoin madenciliği şirketleri, ucuz ve bol miktarda yenilenebilir enerji kaynağı yaratmak için yoğun jeotermal enerjinin bulunduğu İzlanda’ya uzun zamandır ilgi duyuyor.

İzlanda ulusal elektrik şirketi Landsvirkjun, alüminyum eritme tesisleri ve Bitcoin madenciliği şirketleri de dahil olmak üzere bazı endüstriler için sağlayacağı enerji miktarını azalttı.

Binance indirim kodu

Bitcoin Madenciliğine Bir Kısıtlama Daha

Adanın elektrik kuruluşundan bir temsilci, güneybatı bölgesindeki Bitcoin madencilerine ve çeşitli endüstriyel tesislere enerji tahsisini azaltmak zorunda kaldıklarını bildirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Bitcoin madenciliği şirketleri, ucuz ve bol miktarda yenilenebilir enerji kaynağı yaratmak için yoğun jeotermal enerjinin bulunduğu İzlanda’ya uzun zamandır ilgi duyuyor. Ancak Landsvirkjun’a göre, 7 Aralık’tan itibaren bir süre için madencilik operasyonlarından gelen yeni elektrik enerjisi talepleri reddedilecek. Bu düzenlemenin ne kadar süreceği ise net olarak açıklanmadı.

Kanada’nın Hive Blockchain Technologies, Genesis Mining ve Bitfury Holding şirketleri, İzlanda’da madencilik tesisleri açan üç ana Bitcoin madencilik şirketi olarak biliniyor.

Yaklaşık 10 yıldır madenciler, İzlanda’da çevre dostu Bitcoin madenciliği vaadini gerçekleştirmek için çalışıyor. 2013’te Cloud Hashing, 100 madencilik teçhizatını İzlanda’ya taşıdı. Kasım 2017’de ise Avusturyalı HydroMiner GmbH şirketi, doğrudan İzlanda enerji santrallerine madencilik tesisleri inşa etmek için ilk kripto para teklifinde (ICO) yaklaşık 2.8 milyon Dolar gelir elde etti.

İzlanda’da Enerji Sorunu

İzlanda elektriğinin %1’inden azı yenilenemeyen kaynaklardan üretiliyor.

Ülkenin alüminyum eritme endüstrisi ise son dönemdeki güç kaynağı sıkıntılarından en çok etkilenen alan oldu. Alüminyum fiyatları, son zamanlarda talepte yaşanan artış ve mevcut güç kaynağı sıkıntısı nedeniyle 7 Aralık günü %1.1 oranında arttı.

İlgili Haber:  Elon Musk'tan Bu Kez Olumlu Bir Tweet: Tesla Bitcoin Varlıklarını Satmayacak

Öte yandan küresel ölçekte “yeşil ve çevreci” blok zinciri girişimleri 2021’de adeta “moda” oldu. İskoçya Glasgow’daki COP26 konferansında pek çok ülke lideri de enerji yoğun Bitcoin madenciliğine yönelik görüşlerini kamuoyuna açıkladı. Konferans, iklimi güçlendirme konusunda harekete geçmek için GloCha Birleşik Vatandaşlar Örgütü’nün (UCO) kurulması kararı aldı. Kuruluş, iklim değişikliği hedeflerini ilerletmek için blockchain teknolojisini kullanacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend