10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.6 C
İstanbul

Bitcoin Madenciliğine Bir Kısıtlama da İzlanda’dan: Madencilerin Enerji Talepleri Kabul Edilmeyecek!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İzlanda’da 7 Aralık’tan itibaren Bitcoin madenciliği şirketlerinden gelen yeni enerji talepleri kabul edilmeyecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İzlanda’da 7 Aralık’tan itibaren Bitcoin madenciliği şirketlerinden gelen yeni enerji talepleri kabul edilmeyecek.
  • Bitcoin madenciliği şirketleri, ucuz ve bol miktarda yenilenebilir enerji kaynağı yaratmak için yoğun jeotermal enerjinin bulunduğu İzlanda’ya uzun zamandır ilgi duyuyor.

İzlanda ulusal elektrik şirketi Landsvirkjun, alüminyum eritme tesisleri ve Bitcoin madenciliği şirketleri de dahil olmak üzere bazı endüstriler için sağlayacağı enerji miktarını azalttı.

Binance indirim kodu

Bitcoin Madenciliğine Bir Kısıtlama Daha

Adanın elektrik kuruluşundan bir temsilci, güneybatı bölgesindeki Bitcoin madencilerine ve çeşitli endüstriyel tesislere enerji tahsisini azaltmak zorunda kaldıklarını bildirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin madenciliği şirketleri, ucuz ve bol miktarda yenilenebilir enerji kaynağı yaratmak için yoğun jeotermal enerjinin bulunduğu İzlanda’ya uzun zamandır ilgi duyuyor. Ancak Landsvirkjun’a göre, 7 Aralık’tan itibaren bir süre için madencilik operasyonlarından gelen yeni elektrik enerjisi talepleri reddedilecek. Bu düzenlemenin ne kadar süreceği ise net olarak açıklanmadı.

Kanada’nın Hive Blockchain Technologies, Genesis Mining ve Bitfury Holding şirketleri, İzlanda’da madencilik tesisleri açan üç ana Bitcoin madencilik şirketi olarak biliniyor.

Yaklaşık 10 yıldır madenciler, İzlanda’da çevre dostu Bitcoin madenciliği vaadini gerçekleştirmek için çalışıyor. 2013’te Cloud Hashing, 100 madencilik teçhizatını İzlanda’ya taşıdı. Kasım 2017’de ise Avusturyalı HydroMiner GmbH şirketi, doğrudan İzlanda enerji santrallerine madencilik tesisleri inşa etmek için ilk kripto para teklifinde (ICO) yaklaşık 2.8 milyon Dolar gelir elde etti.

İzlanda’da Enerji Sorunu

İzlanda elektriğinin %1’inden azı yenilenemeyen kaynaklardan üretiliyor.

Ülkenin alüminyum eritme endüstrisi ise son dönemdeki güç kaynağı sıkıntılarından en çok etkilenen alan oldu. Alüminyum fiyatları, son zamanlarda talepte yaşanan artış ve mevcut güç kaynağı sıkıntısı nedeniyle 7 Aralık günü %1.1 oranında arttı.

İlgili Haber:  Bitcoin Madencilik Şirketi Riot Blockchain, Bu Yıl Üretimini Üçe Katladı

Öte yandan küresel ölçekte “yeşil ve çevreci” blok zinciri girişimleri 2021’de adeta “moda” oldu. İskoçya Glasgow’daki COP26 konferansında pek çok ülke lideri de enerji yoğun Bitcoin madenciliğine yönelik görüşlerini kamuoyuna açıkladı. Konferans, iklimi güçlendirme konusunda harekete geçmek için GloCha Birleşik Vatandaşlar Örgütü’nün (UCO) kurulması kararı aldı. Kuruluş, iklim değişikliği hedeflerini ilerletmek için blockchain teknolojisini kullanacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar