Bitcoin Madenciliğinin Yeni Odak Noktası: Arjantin

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 3 hafta önce

blank

Hükümet tarafından uygulanan elektrik sübvansiyonları ve ülkedeki yüksek enflasyon, Arjantin’i kripto madenciliği faaliyetleri için çekici bir hale getirdi.

blank

Haberin Özeti

  • Cömert elektrik sübvansiyonları ve yüksek enflasyon, Arjantin’de Bitcoin madenciliğini popüler bir iş haline getirdi.
  • Bağımsız madencilerin ardından Bitfarms gibi daha büyük ve küresel şirketler de Arjantin’e odaklanmaya başlıyor.

Arjantin’deki kripto yatırımcıları, ülkedeki ekonomik belirsizlik ve yüksek enflasyon gibi etkenlerin yanı sıra hükümet tarafından sağlanan cömert elektrik sübvansiyonları nedeniyle Bitcoin madenciliğine yöneliyor.

Arjantin’deki Elektrik Sübvansiyonu Sektörün Dikkatini Çekiyor

Kripto madenciliği deneyimi olan Nicolas Bourbon konu ile ilgili, “Bitcoin’in fiyat düzeltmesinden sonra bile, Arjantin’de evinden kripto madenciliği yapan herkes için elektrik maliyeti, elde edilen toplam gelirin yalnızca küçük bir kısmına denk geliyor.” dedi.

Bu durum, Arjantinlilerin hükümetten yüksek miktarda elektrik sübvansiyonu almasını sağlayan bir politika sayesinde mümkün hale geldi. Öyle ki; ülkedeki ortalama bir tüketici, elektrik faturasının, aylık gelirinin sadece %2-3’ü kadar olduğunu belirtiyor.

Karşılaştırıldığında; Brezilya, Kolombiya veya Şili gibi diğer Güney Amerika ülkelerinde elektrik maliyeti en az iki kat daha fazla seviyede seyrediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bu arada Arjantinliler, yüzde 50’lik yıllık enflasyon karşısında paralarının değerini korumak için alternatif varlıklara yöneliyor. Enflasyondan daha da kötüsü; hükümet, vatandaşların aylık olarak en fazla 200 Dolarlık döviz işlemi gerçekleştirmelerine izin veriyor ve bu durum da Arjantin Pesosunun değer kaybetmesini hızlandırıyor.

Bourbon konu ile ilgili, “Madencilerin ürettiği kripto para genellikle paralel döviz kuru üzerinden satılır. Şu anda gelirleri bir hayli yükselmiş durumda.” açıklamasını yaptı.

Kripto Sektörünün Büyük İsimleri Arjantin’e Yöneliyor

Büyük uluslararası madencilik firmaları da Arjantin’deki bu durumun farkına vardı ve odak noktalarını bu yönde değiştirmeye başladı. Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik şirketlerinden biri olan Bitfarms, 210 megawatt’a kadar elektrik çekmek için Arjantin’de yerel bir elektrik santrali kullanmayı planladığını açıkladı.

Sübvansiyonlar, Bitfarms’ın operasyonlarını tam olarak kapsamayacak olsa da; Arjantin kilowatt – saat başına 0.022 ABD Doları gibi oldukça cazip bir ücret sunuyor. Bu miktar, endüstri genelinde ortalama olarak sunulan 0.06 Dolar elektrik ücretine göre çok daha kazançlı.

Arjantin’deki cömert elektrik sübvansiyonları yerel politikacılar arasındaki anlaşmazlığı yavaş yavaş artırsa da; Bitcoin madenciliği, en azından bir süre için, oldukça kazançlı bir faaliyet olmaya devam edecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend