27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

Bitcoin Madenciliğinin Yeni Odak Noktası: Arjantin

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 12 ay önce

Binance indirim kodu

Hükümet tarafından uygulanan elektrik sübvansiyonları ve ülkedeki yüksek enflasyon, Arjantin’i kripto madenciliği faaliyetleri için çekici bir hale getirdi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Cömert elektrik sübvansiyonları ve yüksek enflasyon, Arjantin’de Bitcoin madenciliğini popüler bir iş haline getirdi.
  • Bağımsız madencilerin ardından Bitfarms gibi daha büyük ve küresel şirketler de Arjantin’e odaklanmaya başlıyor.

Arjantin’deki kripto yatırımcıları, ülkedeki ekonomik belirsizlik ve yüksek enflasyon gibi etkenlerin yanı sıra hükümet tarafından sağlanan cömert elektrik sübvansiyonları nedeniyle Bitcoin madenciliğine yöneliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Arjantin’deki Elektrik Sübvansiyonu Sektörün Dikkatini Çekiyor

Kripto madenciliği deneyimi olan Nicolas Bourbon konu ile ilgili, “Bitcoin’in fiyat düzeltmesinden sonra bile, Arjantin’de evinden kripto madenciliği yapan herkes için elektrik maliyeti, elde edilen toplam gelirin yalnızca küçük bir kısmına denk geliyor.” dedi.

Bu durum, Arjantinlilerin hükümetten yüksek miktarda elektrik sübvansiyonu almasını sağlayan bir politika sayesinde mümkün hale geldi. Öyle ki; ülkedeki ortalama bir tüketici, elektrik faturasının, aylık gelirinin sadece %2-3’ü kadar olduğunu belirtiyor.

Karşılaştırıldığında; Brezilya, Kolombiya veya Şili gibi diğer Güney Amerika ülkelerinde elektrik maliyeti en az iki kat daha fazla seviyede seyrediyor.

Bu arada Arjantinliler, yüzde 50’lik yıllık enflasyon karşısında paralarının değerini korumak için alternatif varlıklara yöneliyor. Enflasyondan daha da kötüsü; hükümet, vatandaşların aylık olarak en fazla 200 Dolarlık döviz işlemi gerçekleştirmelerine izin veriyor ve bu durum da Arjantin Pesosunun değer kaybetmesini hızlandırıyor.

Bourbon konu ile ilgili, “Madencilerin ürettiği kripto para genellikle paralel döviz kuru üzerinden satılır. Şu anda gelirleri bir hayli yükselmiş durumda.” açıklamasını yaptı.

Kripto Sektörünün Büyük İsimleri Arjantin’e Yöneliyor

Büyük uluslararası madencilik firmaları da Arjantin’deki bu durumun farkına vardı ve odak noktalarını bu yönde değiştirmeye başladı. Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik şirketlerinden biri olan Bitfarms, 210 megawatt’a kadar elektrik çekmek için Arjantin’de yerel bir elektrik santrali kullanmayı planladığını açıkladı.

İlgili Haber:  Bitcoin Madencilik Zorluğu %16 Oranında Düştü: Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Sübvansiyonlar, Bitfarms’ın operasyonlarını tam olarak kapsamayacak olsa da; Arjantin kilowatt – saat başına 0.022 ABD Doları gibi oldukça cazip bir ücret sunuyor. Bu miktar, endüstri genelinde ortalama olarak sunulan 0.06 Dolar elektrik ücretine göre çok daha kazançlı.

Arjantin’deki cömert elektrik sübvansiyonları yerel politikacılar arasındaki anlaşmazlığı yavaş yavaş artırsa da; Bitcoin madenciliği, en azından bir süre için, oldukça kazançlı bir faaliyet olmaya devam edecek.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar