Bitcoin Madencilik Firması Canaan, Kazakistan’da Faaliyet Göstermeye Başladı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bitcoin madenciliği donanımı üreticisi Canaan, ilk denizaşırı merkezini Kazakistan’da kurdu.

blank

Haberin Özeti

  • Çin merkezli bir Bitcoin madenciliği donanım üreticisi olan Canaan, Kazakistan’da faaliyet göstermeye başladığını duyurdu.
  • Kazakistan’daki Bitcoin madencilik sektörü, küresel ölçekteki madencilik faaliyetinin %6’sını elinde bulunduruyor.

Çin merkezli bir Bitcoin madenciliği donanım üreticisi olan Canaan, ilk denizaşırı merkezini Kazakistan’da kurduğunu açıkladı.

blank

Canaan’ın Kazakistan’daki merkezinin, yerel müşterilere hizmet sağlayacağı duyuruldu. Bu hizmetler arasında makine testi ve bakımı, teknik hizmetler ve garanti hizmetleri yer alacak.

Canaan CEO’su Nangeng Zhang, konu ile ilgili The Block’a verdiği demeçte, “Kazakistan’da hizmet merkezinin kurulması, satış sonrası coğrafi kapsamımızı genişletmek ve büyüyen uluslararası müşteri tabanımızı desteklemek için oldukça stratejik bir hamle.” ifadelerini kullandı.

Kazakistan Madencilik Sektörü

Kazakistan, kripto madenciliği endüstrisinde önemli bir paya sahip.

Cambridge Üniversitesi verilerine göre Kazakistan, dünyadaki Bitcoin madencilik endüstrisinin %6’sından fazlasını kontrol ediyor. Bu oran, küresel ölçekteki kripto madencilik etkinliği anlamında ülkeyi dördüncü sıraya yerleştiriyor. Bitcoin madencilik endüstrisinin %65’ine hâkim olan Çin bu anlamda ilk sırada yer alırken; onu, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya takip ediyor. Bu üç ülkenin ardından ise %6’lık madencilik payı ile Kazakistan geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Kazakistan’ın Bitcoin madencilik pazarındaki payı bir süredir istikrarlı bir şekilde artıyor. 2019’un 3. çeyreğinde Kazakistan, Bitcoin madencilik endüstrisinin yalnızca %1.4’üne sahipti bu anlamda ilk beşte bile değildi. Ülke, o tarihten bu yana Malezya ve İran’ı geride bırakmayı başardı.

Kripto Firmaları Çin’den Ayrılıyor

Canaan, Kazakistan’daki kripto madenciliği patlamasından halihazırda önemli kârlar elde etti.

Nisan ayında şirket, Bitcoin ve kripto madenciliği makineleri için sipariş defterini 2022’ye kadar doldurduğunu açıkladı. Nisan ve Ekim 2020 döneminde ise Canaan’ın hisse fiyatı yaklaşık %1.000 arttı.

Öte yandan Çin’deki hükümet baskısı nedeniyle pek çok kripto firması, Kazakistan’a ve diğer başka ülkelere taşınmaya çalışıyor.

Çin’in İç Moğolistan bölgesindeki yetkililer Mayıs ayında yaptıkları açıklamada, faaliyet göstermeye devam eden kripto madencilik firmalarının “kara listeye alınabileceğini” belirtti. Buna ek olarak ülkede sıklaşmaya başlayan kripto düzenleme haberleri ile birlikte pek çok madencilik firması da faaliyetlerini Çin dışına taşımak için seçeneklerini değerlendirmeye başladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend