1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Bitcoin Madencilik Geliri 20 Milyar Dolara Ulaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin madencileri son boğa koşusundan oldukça memnun görünüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Glassnode verilerine göre Bitcoin madencilerinin kümülatif geliri 20 milyar Dolara ulaştı.
  • Bitcoin madencileri son iki yılda gelirlerini ikiye katladı.
  • Kripto madenciliğindeki tek büyük dezavantajın ise yoğun enerji tüketimi olduğu belirtiliyor.

Bitcoin madencileri, Bitcoin’in ilk 10 yılında kazandıkları toplam miktarı son iki yılda ikiye katladı.

Binance indirim kodu

Madencilik Gelirleri Son İki Yılda İkiye Katlandı

Veri ölçümleri sitesi Glassnode’un CTO’su Rafael Schultze-Kraft, kümülatif Bitcoin madenci gelirlerinin hesaplanması için Glassnode verilerinin kullanıldığını ifade etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Glassnode’a göre bugün kümülatif gelir 20 milyar Doları buldu. Bu, madenci gelirinin son iki yılda ikiye katlandığı anlamına geliyor.

Tüm bunlar, Bitcoin madencilerinin ağın güvenliğini sağlarken her zamankinden daha fazla gelir elde ettiğini kanıtlıyor.

Bu yılki boğa koşusu sırasında kripto paranın hızı en üst noktaya çıktı. Bitcoin fiyatı 5 ay gibi kısa bir süre içerisinde dört katına çıktı. Ekim ayında lider kripto para yaklaşık 10.500 Dolar seviyesinde idi; bu ay ise 40.000 Doların üzerini görme başarısı yakaladı.

En Büyük Problem Yoğun Enerji Tüketimi

Bitcoin madencileri de tüm bu süreçte karmaşık matematik bulmacalarını çözerek işlemleri doğruladı ve blockchaini güvence altına aldı.

Bu oldukça büyük bir başarı; çünkü Bitcoin madenciliği yapan bilgisayarların bugünlerde para kazanmak için son teknoloji olması gerekiyor.

Kripto yatırım şirketi Galaxy Digital de bugün madencilik işine girdiğini duyurdu. 2018’de kurulan New York merkezli şirket, bugün itibariyle kendilerinin de Galaxy Digital Mining olarak sektöre yer alacaklarını ifade etti.

Çin’de ise büyük madencilik şirketleri, altı ayda bir ucuz elektrik aldıkları yağmurlu bölgelerden, maden şirketlerinin soğutma ekipmanından tasarruf edecekleri hayli soğuk bir iklime sahip olan Sincan eyaletine taşınıyor.

İlgili Haber:  Şirketler, Fidye Yazılımı Ödemeleri İçin Cezalandırılabilir

Kripto madenciliğinin dezavantajı ise büyük enerji tüketimidir. Kripto madencilerinin enerji tüketimini izleyen site Digicomist’e göre, Bitcoin madenciliği Şili ile karşılaştırılabilir bir enerji tüketimi gerçekleştiriyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar