Bitcoin Madencilik Geliri, Bu Yılki En Yüksek Seviyesine Ulaşarak Günde 20 Milyon Doları Aştı

Bitcoin madencilik gelirleri gibi önemli zincir içi ölçümler, son araştırmalara göre ön yarılanma seviyelerine geri döndü.

Analitik sağlayıcısı Glassnode’un verileri, Bitcoin madenciliğinden elde edilen gelirin, blok ödüllerinin şu anki değerinin iki katına çıktığı zamanki seviyelere geri döndüğünü gösterdi.

Yarılanma mayıs ortasında gerçekleştiğinde BTC fiyatları 9.000 dolar civarındaydı. 18 Kasım’da iki katına çıkarak 18.000 dolara yükselen bu fiyatlar, madencilerin kârda kalırken giderlerini karşılayacak kadar varlığı satmaları gerektiğinden bir korelasyon şeklinde yorumlandı. Daha yüksek fiyatlar daha fazla kâr anlamına geliyordu.

Coinbase blok ödüllerinin ve madencilere ödenen işlem ücretlerinin toplam değerini takip eden Blockchain.com, elde edilen bulguları doğruladığını açıkladı.

Blok ödülleri ve işlem ücretlerini içeren günlük gelir miktarının 18 Kasım için 21.2 milyon dolar ile bir yılın en yüksek miktarı olduğu belirtildi. Bir önceki zirve, 20.6 milyon dolara ulaşılan tarih olan 6 Mayıs’ta gerçekleşmişti. Blok ödüllerini 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşüren yarılanma olayının ardından gelir, günde 7 milyon doların biraz üzerine düştü.

Kripto madenciliği gelirleri, bir haftadan kısa bir süre içinde Bitcoin fiyatının %45’ini silen ve kripto piyasasında pandeminin neden olduğu çöküşün ardından bu yıl 18 Mart’ta daha erken bir düşüş yaşadı.

Yıl sonundan önce tüm zamanların en yüksek fiyatı görülebilir

Madencilik geliri keskin bir şekilde düştüğünde aşırı kaldıraçlı madenciler, elverişsiz piyasa koşulları nedeniyle teslim olmaya başlayabilirken fiyatlar şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaşmakta olduğu için bu süreçte bunun tam tersi oldu.

Ağın sağlıklı ve madencilerin mutlu olduğunu gösteren bir başka faktör olarak ise şimdiye kadarki en yüksek seviyesinden sadece %10 uzakta olan doğrulama gücü oranı gösterildi.

  Altın Endüstrisinin Önemli İsmi, Bitcoin'in 20 Kat Artacağına Dair Şüphe Duymuyor

Bitcoin madenciliğinin çoğunluğunun gerçekleştiği Çin’de yağışlı sezonun sona ermesinin ardından ucuz hidroelektrik gücü kuruduğu için yer değiştirme hazırlıkları sürecinde kuleler kapatıldı. Bu da mevsimsel doğrulama gücü oranının %37’lik bir düşüşle saniyede 98 Exahash’ın altına düşmesine neden oldu.

O zamandan beri, çoğu kişinin fiyatlarla ilişkili olduğuna inandığı doğrulama gücü oranı, 143.4 EH/s’ye yükseldi ve Bitinfocharts.com’a göre ekim ortasındaki 157.6 EH/s zirvesine çok da uzak olmayan bir seviyeye yerleşti.

Mevcut madencilik geliri miktarları ve doğrulama gücü oranının toparlanması, boğa piyasasının devamı için iyiye işaret ederken Bitcoin fiyatlarının yıl sonundan önce tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkabileceği öngörüldü.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın