1 Ekim 2022, Cumartesi
22.9 C
İstanbul

Bitcoin Madencilik Konseyi, Madencilik Endüstrisinin %56’sının “Temiz Enerji” Kullandığını İddia Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin Madencilik Konseyi, madencilik endüstrisindeki enerji kullanımı ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin Madencilik Konseyi, dün, Bitcoin ve enerji kullanımı hakkında bir sunum gerçekleştirdi.
  • Konsey, Bitcoin madenciliğinde %56 oranında temiz ve sürdürülebilir enerji kullanıldığını iddia ediyor.
  • Ancak bu, pek çok kişiye göre “şüpheli” bir sonuç.

Bitcoin’in çevresel etkisi ile ilgili endişelere yanıt olarak bu yılın başlarında kurulan Bitcoin Madencilik Konseyi, madencilik endüstrisindeki elektrik tüketiminin %56’sının “sürdürülebilir” kaynaklardan geldiğini iddia etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin Madencilik Konseyi’nin Verileri “Şüpheli”

Konsey, bu oranın tek kaynağı olarak kendi analizlerini, varsayımlarını ve tahminlerini belirtiyor ve “sürdürülebilir” kelimesini yoruma açık bırakıyor. Bu anlamda Konseyin verilerine karşı şüpheci olmak için bazı nedenler var. Bitcoin Madencilik Konseyi (Bitcoin madencileri) üyeleri endüstride önemli rollere sahiptir; ve Bitcoin ve çevre ile ilgili olumsuz manşetler madencilik işlerini kötü yönde etkileyebilir.

Konsey, yayınladığı verileri Bitcoin’in arkasındaki küresel hash gücünün %32’sini temsil eden madencilik şirketlerinden topladığını iddia ediyor.

Çin’in Madencilik Endüstrisine Uyguladığı Baskı Verileri Çarpıtmış Olabilir

Öte yandan, Çinli Bitcoin madencileri üzerindeki son hükümet baskıları da endüstrideki temiz enerji kullanımına yönelik yüzdeleri çarpıtmış olabilir. Qinghai ve İç Moğolistan gibi Çin eyaletlerindeki kömür ağırlıklı enerji şebekelerinden Bitcoin madencilerin toplu çıkışı, ağın güç tüketiminde son iki ayda önemli bir düşüşe yol açtı.

Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi tarafından Eylül 2020’de yapılan bir araştırma, kripto madenciliğinin kullandığı enerjinin sadece %39’unun yenilenebilir kaynaklardan geldiğini öne sürmüştü.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar