30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Bitcoin Madencilik Şirketi Argo, Hidroelektrik Enerji Kullanan İki Veri Merkezi Satın Aldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Argo Blockchain, yeşil madencilik misyonunu tanıtmak için iki veri merkezi satın aldı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Argo Blockchain, iki yeni Bitcoin madencilik merkezi satın aldığını açıkladı.
  • Madencilik merkezleri Kanada’da yer alıyor.
  • Tesisler, neredeyse tamamen hidroelektrik enerji tarafından destekleniyor.

İngiltere menşeli Bitcoin madencilik firması Argo Blockchain, Perşembe günü Kanada’da iki veri merkezini satın aldığını duyurdu. Her iki tesis de neredeyse tamamen hidroelektrik enerji tarafından destekleniyor.

Binance indirim kodu

Yeşil Madencilik Vizyonu

Bu tesislerin satın alınması, firmanın çevre dostu bir şekilde Bitcoin madenciliği yapma hedefinin bir parçası olarak görülüyor. Argo, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, bu satın alımın, şirketin yeşil madencilik vizyonunun önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Firma ayrıca, veri merkezlerinin toplam 20 megawatt güç kapasitesine sahip olduğunu ve şu anda Argo’nun mevcut madencilik ekipmanının önemli bir bölümünü barındırdığını açıkladı. Firma, 2021’in ilk çeyreğinde toplam 387 Bitcoin üreterek 13 milyon Sterlin’in üzerinde bir gelir elde etti.

Argo CEO’su Peter Wall, “Argo’nun Kanada’daki veri merkezlerini satın alması, şirket için başka bir kilometre taşını temsil ediyor. Çünkü madencilik üretimimiz ve maliyet tabanımız üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin ve Çevre Sorunları

Bu haftanın başlarında Tesla CEO’su Elon Musk, elektrikli otomobil şirketinin kripto paradaki karbon ayak izine ilişkin endişeleri nedeniyle Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmekten vazgeçtiğini duyurdu.

Musk konu ile ilgili attığı tweet’te, “Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların hızla artan kullanımından, özellikle de en kötü karbon emisyonuna sahip olan kömür tüketiminin artmasından endişe ediyoruz.” dedi. Bu açıklamalar, kripto para endüstrisinde yeni bir tartışmanın da fitilini ateşledi.

İlgili Haber:  Bir Hesap, Sahte Elon Musk Adresine 243 Bin Dolarlık Bitcoin Gönderdi

Musk, çevre sorunları ile ilgili endişelerinde haklı. Bir yıldaki Bitcoin enerji tüketimi, 61 milyon pound yanmış kömüre, 9 milyon evin ortalama elektrik tüketimine veya ortalama bir binek araçla gidilen 138 milyar mile denk geliyor. Daha da net bir biçimde göz önüne sermek adına; Bitcoin ağı bir ülke olsaydı, enerji tüketimine göre dünyanın ilk 30 ülkesi arasında yer alırdı.

Bu kaygılar nedeniyle, Bitcoin madencilik endüstrisi üzerinde de yenilenebilir enerjiye daha fazla yönelme baskısı oluştu. Cambridge Üniversitesi’ne göre, Bitcoin ağının yalnızca %39’u yenilenebilir enerji kaynakları tarafından destekleniyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar