Bitcoin Madencilik Şirketi, Hisselerini Geri Almak İçin 10 Milyon Dolar Değerinde Harcama Yaptı

Son güncelleme: 4 ay önce

Çin menşeli Canaan, 2019 yılında ABD’deki halka arzından sonra 90 milyar dolar değerinde hasılat gerçekleştirdi. Fiyatların tarihin en düşük seviyelerine gerilediği bugünlerde ise şirket, hisselerini geri almak adına sermayesini kullanarak uğraş veriyor.

Bitcoin madencilik alanı için bilgisayar çipleri ve çeşitli diğer donanımların üretimini gerçekleştiren Çin menşeli şirket Canaan, geçtiğimiz Kasım ayında 90 milyon dolar değerindeki ilk halka arz uygulamasının bir parçası olarak Nasdaq borsasındaki hisselerini 9 dolar üzerinden fiyatlandırmıştı. Şimdilerde ise fiyatı 2 doların altına inerek tarihin en düşük seviyelerini gören şirket, hisselerini geri almak adına 10 milyon dolar değerinde bir harcama gerçekleştirecek.

Şirket tarafından yapılan basın açıklamasına göre, geri alınan hisselerin sayısı ve zamanlaması fiyat, ticaret hacmi, genel piyasa koşulları ve Canaan’ın sermaye gereksinimleri gibi bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilecek.

Değer Kaybında Koronavirüs’ün Etkisi Oldu

Canaan şirketinin geçtiğimiz hafta içerisinde yayınlanan denetlenmemiş ikinci çeyrek mali sonuçları, şirketle ilgili bir dizi detaya ışık tuttu. Şirket tarafından satılan toplam bilgi işlem gücünde ve toplam net gelir düzeyinde yıldan yıla sırasıyla %18,2 ve %26,3 oranlarında düşüş gerçekleştiği gözlendi.

Şirket CEO’su Nangeng Zhang ise Mayıs ayı özelinde gerçekleşen fiyatlardaki yarı yarıya düşüşten ise koronavirüs pandemisini ve Bitcoin fiyatlarında gözlenen değişkenliği sorumlu tuttuğunu açıklamıştı. Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını, ABD içerisinde ve dünyanın diğer noktalarında yükselmeye başlamadan önce azalma eğilimi içerisindeydi. Söz konusu durum da Çin merkezli Canaan şirketinin Nisan – Haziran dönemindeki kazançlarının neden iyi göründüğünü açıklıyor. Çeyrek bazda net gelir bu dönemde % 160 artış ile 25,2 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Şirket Koronavirüs Sonrası Gelecek Adına İyimser

CFO Quanfu Hong yaptığı açıklamalarda gelecek ile ilgili ürün tekliflerini güçlendirebilecek, operasyonlarını kolaylaştırabilecek ve pazardaki lider konumlarını sağlamlaştırabilecek farklı alanlara yatırım yapmayı sürdüreceklerini ifade etti. Şirketin temel gücüne güvendiğini dile getiren Hong, işlerinin uzun vadeli büyüme beklentileri konusunda son derece iyimser olduklarını belirtti.

  Japon Tüccarlar Altcoinleri Bırakıp Bitcoin'e Yöneliyor

Söz konusu açıklamalar ışığında ise Çin endüstrisinde de salgın izlerinin hafiflemesi ile birlikte Canaan şirketi için kendine yatırım yapma zamanının geldiği yorumları yapılıyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın