Bitcoin Madencilik Zorluğu %16 Oranında Düştü: Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Çin’deki düzenlemeler Bitcoin madenciliğini çökertmeye hazırlanırken madencilik zorluğu bu yılki en büyük düşüşünü yaşıyor.

blank

Haberin Özeti

  • Çin hükümetinin Bitcoin madenciliğine yönelik baskısı madencileri korkutuyor.
  • Madencilik zorluğu %16 oranında düştü.

Bitcoin madencilik zorluğu Pazar günü %16 oranında düşerek 21 trilyona geriledi. Bu oran, 2021 yılındaki en keskin düşüş olarak kaydedildi. Düşüş, Çinli madencilerin hükümet tarafından madenciliğe yönelik daha fazla baskı uygulanmadan önce fişleri çektiğini gösteriyor.

blank

Bitcoin Madencilik Zorluğu Nedir?

Bitcoin madencilik zorluğu, yeni Bitcoin üretmek için ne kadar bilgisayar gücünün gerekli olduğunu ölçer. Ağ, madenciler arasındaki rekabet düzeyini tam olarak yansıtmak için zorluğu iki haftada bir ayarlar. Daha düşük madencilik zorluğu, bu alanda daha az rekabet olduğunu gösterir.

Bitcoin işlemlerini doğrulayan madencilerin %75’inden fazlası Çin’de bulunuyor. Geçen Cuma günü Çinli düzenleyiciler, “ekonomiyi korumak için izlenmesi gereken riskli sektörler” listesine Bitcoin madenciliğini de ekledi.

Bu haberin ardından Huobi ve OKEx, Çinli müşterilerin bazı hizmetlere erişimini kısıtladı. Huobi sözcüsü, söz konusu kısıtlamaların hükümetin açıklamalarına karşı bir yanıt olduğunu söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Çin’den Gelen Düzenleme Haberleri ve Bitcoin Madenciliği

Çin merkezli basın organı Caixin’e göre, Çinli devlet yöneticileri, kripto para piyasasının bilgisiz yatırımcılara büyük zarar vereceğinden endişe duyuyor ve madencilik alanında kullanılan bilgisayar donanımlarını başka alanlarda kullanmak istiyor.

Dahası, İç Moğolistan’daki özerk hükümet, Bitcoin madencilerini kara listeye almayı ve telekomünikasyon lisanslarını iptal etmeyi önerdi.

Bugünkü Bitcoin zorluğu düzenlemesi, aynı zamanda, bir bloğun üretilmesi için gerekli olan ortalama süreyi 11 dakika 55 saniyeye çıkardı. Bu, blok üretiminin ortalama 8 dakika 14 saniye olduğu 13 Mayıs’taki verilere göre neredeyse 4 dakika daha uzun bir süre.

13 Mayıs’ta yapılan bir önceki düzenlemede madencilik zorluğu %21.53’e yükselerek rekor bir seviyeye ulaşmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend